EVENIMENT
Copil de doi ani transportat la spital, după ce a căzut de la etajul doi al unui bloc din Constanța
Un băieţel de 2 ani a scăpat cu viaţă după ce a căzut de la etajul al doilea al unui bloc, sâmbătă, în municipiul Constanţa, poliţiştii demarând cercetări sub aspectul comiterii infracţiunii de vătămare corporală din culpă.
Potrivit Serviciului de Ambulanţă Judeţean Constanţa, copilul, care a suferit un traumatism cranio-facial, a fost preluat de echipajul unei ambulanţe şi transportat la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă, victima fiind stabilă din punct de vedere medical.
Din primele verificări ale poliţiştilor a reieşit că băieţelul ar fi căzut de la balconul unui apartament, într-un moment de neatenţie al mamei.
„Din primele informaţii, mama s-ar fi aflat pe balcon împreună cu minorul, iar într-o clipă de neatenţie acesta ar fi căzut de la etajul al doilea. În cauză, poliţiştii Secţiei 5 au deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă”, conform Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO. Târgul de Crăciun din Florești și-a deschis porțile. Printre “vedete”, apfelstrudelul servit cu punch aromat
Primarul comunei Florești, Bogdan Pivariu, a inaugurat oficial Târgul de Crăciun Winter Dream, evenimentul care aduce magia sărbătorilor în cea mai mare comună de lângă Cluj-Napoca.
Deschiderea a avut loc la 1 Decembrie, în Parcul lui Moș Crăciun, unde florenștenii au fost întâmpinați cu lumini, muzică, preparate tradiționale și activități dedicate copiilor.
Bogdan Pivariu: „Aici, acasă la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV VIDEO. Alin Tișe: Nu sunt încântat de niciunul dintre cei 3 parlamentari PNL Cluj. N-au produs rezultate palpabile
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, nu se declară încântat de niciunul dintre cei trei parlamentari ai PNL Cluj – senatorul Mircea Abrudean, președintele Senatului, și deputații Radu Moisin și Ovidiu Cîmpean. ”N-au produs rezultate palpabile, n-au influențat nicio decizie, nu sunt o voce”, a spus Tișe la podcastul Contraste de pe Cluj24.
”Toți cei care sunt acum la primele mandate sunt…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Fraudele digitale, creștere de 180% pe fondul atacurilor cu AI. Clujul, vizat tot mai des de identități false și deepfake-uri
Numărul fraudelor digitale avansate a crescut cu 180% în acest an, comparativ cu perioada similară din 2024, pe fondul extinderii accelerate a instrumentelor de inteligență artificială folosite pentru identități false, deepfake-uri și atacuri complet autonome.
Concluziile apar într-un raport publicat recent și preluat de Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), iar fenomenul este resimțit tot mai…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
La Căminul pentru Vârstnici Sf. Martin din Sântimbru va avea loc pe 6 decembrie, în intervalul 10:00 – 15:00, un târg caritabil. În cadrul evenimentului vor putea fi achiziționate diverse produse realizate de către vârstnici.
„Vă așteptăm cu drag pe 6 decembrie, la Căminul pentru Vârstnici Sf. Martin din Sântimbru, să fim împreună parte dintr-o faptă bună.
În fiecare aranjament, în fiecare icoană și în fiecare produs tradițional se află câte un strop de…
Citește mai mult pe Alba24.ro



