EVENIMENT
Copil în stare gravă, transportat cu elicoperul SMURD la spital, după un accident rutier pe DJ 251 Galați

Un copil în vârstă de nouă ani, aflat în stare gravă în urma unui accident rutier produs sâmbătă pe DJ 251, a fost transportat cu elicopterul SMURD la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Galaţi, a anunţat purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi, Dan Ionaşcu.
Potrivit acestuia, accidentul a avut loc în localitatea Cudalbi, spre Valea Mărului, iar autoturismul implicat a luat foc.
„Un autoturism în care se aflau părinţii şi un copil de nouă ani a lovit un cap de pod, după care autoturismul a luat foc. S-a deplasat o autospecială de stingere de la Secţia de Pompieri Tecuci. La locul evenimentului, victimele nu erau încarcerate, însă copilul a suferit un traumatism sever la cap. A fost preluat de o ambulanţă şi dus la Spitalul Orăşenesc din Târgu Bujor, pentru a fi preluat de elicopterul SMURD, care l-a transportat la Spitalul de Judeţean Urgenţă Galaţi”, a precizat Ionaşcu. AGERPRES
EVENIMENT
Petrișor Peiu (AUR): „Românii, discriminați la ei acasă: Gaz mai scump pentru noi, reducere pentru străini!”

Senatorul AUR, Petrișor Peiu, atrage atenția asupra unui caz revoltător de inechitate economică: statul român, prin Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), a hotărât ca tariful de transport al gazelor să fie cu 40% mai mic pentru exportul în Austria decât pentru consumul intern în România.
„Am să vă spun, foarte pe scurt, cum plătim noi pentru a avea dreptul să exportăm gaz ieftin în Austria. Păi, foarte simplu! Autoritatea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un bărbat a suferit arsuri pe 60% din suprafața corpului în urma unui incendiu de vegetație care a avut loc în comuna Mica, județul Cluj.
Victima a fost preluată de echipajele medicale și transportată de urgență la spital. Circumstanțele exacte ale incidentului sunt în curs de investigare.
Bărbat grav rănit într-un incendiu de vegetație la Mica
Potrivit informațiilor Cluj24.ro, victima este un bărbat de arpoximativ 70 de ani, care a vrut sa își…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Fermierii din Alba au depus peste 19.300 de cereri de plată la APIA, pentru anul 2025. Situația la nivel național

Fermierii din Alba au depus peste 19.300 de cereri de plată la APIA pentru o suprafață de 210.485,45 ha. La nivel național, un număr de 708.012 cereri de plată pentru o suprafață de 9.875.710,11 hectare au fost depuse în perioada 3 martie – 13 iunie, precizează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) la finalul campaniei de depunere a cererilor de plată pentru anul 2025, care s-a încheiat vineri.
Potrivit unui comunicat al instituției, cifrele indică în…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Burse școlare 2025: elevii vor primi în luna iunie, sumele aferente lunii mai. Plata acestora se face pe categorii.
Bursele școlare aferente lunii mai se plătesc în jurul datei de 20 iunie, potrivit metodologiei citate de edupedu.ro.
Burse școlare 2025: plata în luna iunie
Bursa de merit este 450 de lei, iar bursa de reziliență, bursa tehnologică și bursa socială sunt în valoare de 300 de lei.
Primele trei categorii de burse se calculează luând în considerare cuantumul…
Citește mai mult pe Alba24.ro