EVENIMENT
Copil lovit în cap de un profesor, la școală. Poliția Vaslui a deschis dosar penal
Un profesor de la o şcoală din municipiul Huşi este acuzat de purtare abuzivă şi cercetat de poliţişti după ce ar fi lovit un elev în vârstă de 14 ani, în incinta unei unităţi şcolare din municipiul Huşi.
"La data de 7 octombrie, ora 10,00, Poliţia Municipiului Huşi fost sesizată cu privire la faptul că un elev ar fi fost lovit de un cadru didactic. Echipa de cercetare s-a deplasat la faţa locului, iar din primele verificări a reieşit faptul că, în data de 6 octombrie, elevul în vârstă de 14 ani ar fi fost lovit cu pumnul în zona capului de un cadru didactic, în vârstă de 48 de ani. Evenimentul s-ar fi petrecut în incinta unei unităţii de învăţământ din municipiul Huşi, judeţul Vaslui, în timpul pauzei dintre cursuri. În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de purtare abuzivă", a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vaslui, Bogdan Gheorghiţă.
Conducerea unităţii şcolare a demarat verificări în cazul cadrului didactic, urmând să stabilească măsurile legale.
Copilul agresat a învăţat până acum în străinătate, iar de la începutul acestui an şcolar a revenit în ţară, fiind înmatriculat în clasa a VII-a la Şcoala "Anastasie Panu" din municipiul Huşi. AGERPRES
EVENIMENT
Sindicaliștii din Educație protestează miercuri în fața Guvernului. Care sunt solicitările
Sindicaliștii din Educație protestează miercuri în fața Guvernului. Sindicaliştii sunt nemulţumiţi de măsurile adoptate de Guvern, care, spun ei, „influenţează salarizarea, condiţiile de muncă, statutul şi demnitatea profesiei didactice”.
Aceștia solicită, printre altele, revenirea la norma didactică, la numărul de elevi la clasă, la plata cu ora și la bursele de dinainte de „Legea Bolojan”.
Sindicaliștii din Educație protestează miercuri în fața Guvernului
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Activități pentru tineri, la Alba Iulia: De la maraton de anime-uri, origami, ateliere, seri de carte și boardgame-uri. PROGRAM
Într-un oraș lipsit de activități pentru tineri, Fundația Județeană pentru Tineret Alba, aduce o serie de evenimente dedicate tinerilor de toate vârstele.
De la evenimente dedicate dezvoltării personale și până la seri dedicate anime-urilor. Mai mult de atât există și ateliere de origami, discutii despre cum îți poți face un CV sau seri de boardgame-uri.
Fundația pentru Tineret Alba are sediul pe strada Regina Maria din Alba Iulia.
Într-un comunicat de presă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Ore de sănătate emoțională la școală în Aghireșu, în premieră. 50% dintre adolescenți resimt constant stres și anxietate
Neatenți, obraznici, fără răbdare și cu preocupări de gașcă – așa sunt văzuți adolescenții și în ziua de azi. Și pe bună dreptate, se întâmplă ca timpul petrecut excesiv în fața ecranelor să ducă la astfel de atitudini în rândul tinerilor.
Însă, cu setarea contextului potrivit, ei se arată așa cum sunt de fapt- curioși, îndrăzneți, interesați de binele lor și a celor din jur, foarte...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cum este vremea miercuri, 4 februarie, în județul Cluj, în comunele limitrofe municipiului Cluj-Napoca. În Huedin și municipii
Vremea va fi, miercuri, 4 februarie, cu temperaturi ușor pozitive ziua, cer variabil spre noros, posibil precipitații slabe, mai ales sub formă de ploaie la nivelurile joase, și trecător condiții de ceață dimineața. Vremea se încălzește ușor față de zilele reci anterioare.
La Cluj-Napoca dimineața se vor înregistra 2-3 °C, maxim 5–6 °C.
Cerul va fi predominant noros, cu ploi slabe posibile spre orele de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
