EVENIMENT
Copilă de 12 ani din Botoșani operată cu succes la Spitalul de Neurochirurgie din Iași. Fetița avea o tumoră extrem de rară
Medicii de la Spitalul de Neurochirurgie din Iaşi au efectuat o intervenţie chirurgicală în timpul căreia au extirpat o formaţiune tumorală rară localizată la nivelul ventriculului III, pacientul fiind o fetiţă în vârstă de 12 ani din judeţul Botoşani cu foarte bune rezultate la învăţătură.
Managerul Spitalului de Neurochirurgie din Iaşi, Lucian Eva, coordonatorul echipei de intervenţie chirurgicală, a declarat, joi, jurnaliştilor, că fetiţa în vârstă de 12 ani a venit la Spitalul de Neurochirurgie din cauza unui sindrom de hipertensiune intracraniană care îi provoca stări de greaţă, vărsături, dureri de cap, cefalee.
„În urma investigaţiilor făcute la spitalul nostru s-a descoperit o tumoră situată într-o cavitate a creierului numită ventricul III. Probabilitatea de a fi un ependimom era foarte mare, având în vedere caracteristicile sale. S-a intervenit chirurgical printr-un abord destul de laborios, pentru că nu a fost aşa de facil să ajungem la acea tumoră”, a declarat Lucian Eva.
Potrivit acestuia, operaţia a durat câteva ore şi a fost un succes, mai ales că astfel de cazuri sunt extrem de rar întâlnite – două cazuri la un milion de persoane.
„S-a dovedit a fi o tumoră dezvoltată în nişte celule speciale ale creierului care tapetează aceste cavităţi numite ventriculi sau canalul ependimar care trece prin măduva spinării. Ele sunt tumori rare.
În Comunitatea Europeană sunt două cazuri la un milion şi sunt mai frecvente la copii. În aproximativ 10% din tumorile la nivelul creierului şi măduvei.
În general sunt tumori benigne, dar depinde şi de tipul acestora. Ele necesită în anumite situaţii tratament complementar: chimio şi radio terapie, cu rezultate foarte bune. Multe dintre tumori se distrug prin radioterapie”, a mai declarat Lucian Eva.
Medicul a spus că, post-operator, evoluţia stării fetiţei este una bună, aceasta reîntorcându-se acasă.
„Urmează să fie consultată la Institutul Regional de Oncologie Iaşi sau la Spitalul de Pediatrie din Iaşi pentru a se stabili tratamentul complementar. Din câte am înţeles de la familia ei, fetiţa este un elev eminent, cu rezultate foarte bune la şcoală”, a mai precizat Lucian Eva. Agerpres
Europarlamentarul AUR Gheorghe Piperea lansează un avertisment dur cu privire la direcția în care se îndreaptă România, susținând că statul se află „la un moment de răscruce” și riscă să repete erori majore din trecut.
Piperea critică atât clasa politică aflată la guvernare, cât și ceea ce el numește ingerințe externe și interne în actul de justiție, cu accent special pe riscul revenirii la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Război deschis la CFR Cluj. Eugen Trică îl atacă frontal pe Nelu Varga: „Nu are nimic din fotbal. Să nu-mi mai rostească numele”
Conflictul dintre Eugen Trică și Nelu Varga a escaladat după ce fostul jucător și tehnician al CFR-ului a oferit o replică extrem de dură patronului din Gruia.
Liber de contract în prezent, Trică a reacționat vehement după ce Varga l-a catalogat drept „analfabet”, în contextul declarațiilor legate de influența conducerii la meciul Dinamo – CFR Cluj (2-1), disputat la finalul lunii octombrie.
Fost…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Florești își construiește independența energetică printr-un parc fotovoltaic modern. Bogdan Pivariu: Un viitor sustenabil
Bogdan Pivariu, primarul comunei Florești, a vizitat șantierului viitorului parc fotovoltaic care va asigura independența energetică a localității pentru consumul public de electricitate.
Proiectul va acoperi o suprafață de 3,2 hectare și va avea o capacitate instalată de 900 kW, furnizând energie verde pentru multiple utilizări publice.
Parcul va alimenta cu energie:
- sistemul de iluminat public;
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Balul Bobocilor 2025 la Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. Cine sunt câștigătorii premiilor
Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia și-a desemnat câștigătorii în cadrul Balului Bobocilor 2025. Evenimentul s-a desfășurat sâmbătă, 13 decembrie, la Centrul Multicultural “Gheorghe Șincai” din Alba Iulia.
Au fost câștigate următoarele premii:
Premiul Icon Y2K UAB 2025: Bianca Gabriela Apostu

Premiul Pop Star Y2K UAB: Nicola-Ariana Vlăiconi
![]()
În urma sondajului de pe site-ul Alba24.ro,
Miss și Mister Popularitate au fost desemnați Bianca Gabriela…
Citește mai mult pe Alba24.ro




