Connect with us

EVENIMENT

Copilaș salvat în ultimul moment după ce s-a înecat cu o bomboană. L-au salvat indicațiile precise și calme ale unui dispecer de la ISU Argeș

Publicat

Un copilaș de 2 ani a fost salvat în ultimul moment, după ce s-a înecat cu o bomboană. L-au salvat indicațiile clare ale unui dispecer din cadrul ISU Argeș, care a dat indicații precise apelantului care a sunat la 112.
Plutonierul major Burcea Adrian este cel care a răspuns la telefon, iar calmul său și indicațiile precise au reușit să îl salveze pe copilaș. Întâmplarea a fost povestită de ISU Argeș, pe pagina de Facebook:
”Copil salvat cu ajutorul informației
Dispecer:
Acum e bine, da?
– Respiră?
Apelant:
– Da!
– Respiră!
În cursul zilei de miercuri, 17 februarie, un apel pe numărul unic de urgență 112 a fost preluat de dispecerul nostru plutonier major Burcea Adrian. Apelantul anunța că un copil de numai doi anișori s-a înecat cu o bomboană, nu mai are nicio reacție și are nevoie urgentă de ajutor.
Evenimentul a avut loc în localitatea Bughea de Jos și cele mai importante lucruri sunt că apelul a fost făcut rapid, iar apelantul, alături de încă o persoană au reușit să pună în practică indicațiile lui Adrian.
Dispecer:
– Încercați să-l puneți cu fața în jos.
– Puneți-l pe antebraț, pe mână, da?
– Bateți-l pe spate!
Instrucțiuni care au salvat copilul, reușind să-l ajute să elimine bomboana care îi bloca respirația.
Adrian nu este de foarte mult timp în dispeceratul ISU Argeș, însă pregătirea pe care o are îl face un bun salvator din orice postură s-ar afla.
Atât el cât și ceilalți colegi din țară sunt primii care intervin în situații de urgență, dând informații extrem utile apelantului.
Suntem siguri că nu este prima viață salvată a lui Adrian, dar această situație a ajuns la urechile noastre.
De asemenea, este un bun prilej pentru a vă atrage atenția asupra modului de comportare în situații de urgență, informații care vă sunt mai aproape de cât considerați.
Tot ce trebuie să faceți este să descărcați aplicația DSU, accesați rubrica ,,MAI MULTE” și mai departe ,,Învață”. Totodată, aici veți găsi și jocuri educative pentru copii.
Nu uita să te informezi, învață și pune în practică la nevoie!”.
Foto: Arhiva ISU Argeș

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Doi tineri din Cluj, anchetați de polițiștii din Alba Iulia: Au dat ”o țeapă” cu telefoane. Cum s-a terminat toată ”afacerea”

Publicat

doi tineri din cluj, anchetați de polițiștii din alba iulia:

Doi tineri din Cluj s-au ales cu dosare penale din partea polițiștilor din Alba Iulia. Aceștia au dat o țeapă cu telefoane mobile. În data de 26 noiembrie, cei doi s-au trezit cu polițiștii la ușă, care aveau pe numele lor două mandate de percheziție domiciliară. 

Cazul a fost comunicat de reprezentanții IPJ Alba, în buletinul de presă din data de 27 noiembrie.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, doi bărbați, de 22 și 24 de ani, din județul Cluj, sub…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Trei trenuri care trec prin Cluj vor purta numele unor personalităţi ale Marii Uniri, de Ziua Naţională

Publicat

trenuri ziua unirii prima.jpg






Patru dintre trenurile care vor circula pe 1 decembrie, de Ziua Naţională a României, vor purta nume simbolice inspirate de personalităţi marcante ale vremii, contribuind astfel la evocarea spiritului din 1918. Trei dintre cele patru trenuri speciale vor trece şi prin Cluj.

Trenurile „Regele Ferdinand I Întregitorul”, „Ion I.C. Brătianu”, „Iuliu Maniu”

 

Potrivit CFR Călători, patru sunt…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Noul șef al CSM este Liviu Odagiu, fostul președinte al Curții de Apel Alba Iulia

Publicat

noul șef al csm este liviu odagiu, fostul președinte al

Noul șef CSM este judecătorul Gheorghe Liviu Odagiu, fostul președinte al Curții de Apel Alba Iulia. În funcţia de vicepreşedinte al Consiliului procurorul Bogdan-Silviu Staicu.

Atât mandatul președintelui, cât și al vicepreședintelui Consiliului Superior al Magistraturii este de 1 an, iar exercitarea acestuia de către noua conducere a Consiliului va începe de la data de 07 ianuarie 2026.

Proiectul de candidatură al lui Liviu Odagiu poate fi vizualizat AICI.

Comunicatul oficial…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Expoziție la Museikon Alba Iulia: ”Poemele Neuitării”, fotografia etnografică reconstitutivă a artistului fotograf,Vasile Sârb

Publicat

expoziție la museikon alba iulia: ”poemele neuitării”, fotografia etnografică reconstitutivă

”Poemele Neuitării” o expoziție de fotografie etnografică semnată de artistul Vasile Sârb, va fi găzduită de muzeul Museikon Alba Iulia. Vernisajul va avea loc, pe 28 noiembrie, la ora 17.00. 

Expoziția prezintă o serie de lucrări reconstitutive etnografice, multe dintre ele premiate în competiții naționale și internaționale, care readuc în atenția publicului momente, gesturi și ritualuri din universul satului tradițional românesc.

Prin lumină, compoziție și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe