EVENIMENT
Copilul luat de viitură în judeţul Bihor a fost găsit decedat, la câțiva kilometri de Valea de Sus

Copilul de 4 ani, căutat începând de sâmbătă seara, după ce autovehiculul în care se afla a fost luat de pe drum de viitura unui pârâu, în zona localităţii bihorene Valea de Sus, a fost găsit mort duminică dimineaţă, a anunţat Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă.
Citește și: FOTO-VIDEO: Copil de 4 ani luat de ape în Bihor. Autoturismul în care se afla a fost surprins de o viitură
Potrivit unui comunicat de presă al IGSU transmis AGERPRES, pompierii au intervenit începând de sâmbătă pentru căutarea copilului, iar după miezul nopţii acţiunile au fost întrerupte, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile, fiind reluate duminică dimineaţa.
„Pentru eficienţa operaţiunilor de căutare, la faţa locului s-a deplasat şi elicopterul SMURD Arad. (…) Copilul a fost recuperat, însă, din nefericire, acesta este decedat”, se arată în comunicat.
În ultimele 24 de ore, pompierii au intervenit în 56 localităţi din 17 judeţe – Alba, Bihor, Bistriţa Năsăud, Braşov, Cluj, Călăraşi, Constanţa, Covasna, Giurgiu, Hunedoara, Harghita, Ialomiţa, Maramureş, Mureş, Prahova, Suceava şi Teleorman – pentru înlăturarea efectelor negative generate de ploile abundente şi vântul puternic. AGERPRES
EVENIMENT
O categorie de pensionari trebuie să dovedească de două ori pe an că sunt în viață: Aproape 1700 sunt din Alba

O categorie de pensionari români sunt obligați de stat să dovesdească de două ori pe an că sunt în viață. Aproape 1700 de astfel de pensionari sunt din Alba.
Deși în trecut erau obligați să facă acest lucru anual situația în care aceștia se află a venit după schimbarea legii pensiilor care a intrat în vigoare la 1 septembrie 2024. Mai exact trebuie să dovedească că sunt în viață odată la șase luni, adică de două ori pe an.
Categoria de pensionari vizată…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
IȘJ Cluj a cerut verificarea respectării curriculumului la Transylvania College după ce un părinte a acuzat presiuni și abuz

Inspectoratul Școlar Cluj a verificat Transylvania College după ce un antreprenor clujean, care avea ambii copii înscriși la această școală privată a făcut acuzații de presiuni și abuz instituțional.
Sergiu Biriș, antreprenorul clujean care și-a retras copiii de la școala privată și a acuzat-o pe proprietara școlii că a început să țină „sesiuni de coaching” elevilor din clasele mari, deși nu are…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Aiud cu dosar penal. A furat 2,5 tone de piatră de pe un teren privat, într-un sat din Alba. Cum a procedat

Un bărbat de 44 de ani din Aiud s-a ales cu dosar penal după ce ar fi furat 2,5 tone de piatră albă de pe un teren din Bucium.
Potrivit IPJ Alba, miercuri, 17 septembrie 2025, polițiștii Postului de Poliție Bucium au identificat un bărbat de 44 de ani, din municipiul Aiud, bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt.
Din cercetări a reieșit că, în 9 septembrie, dimineața bărbatul s-ar fi deplasat pe raza localității Bucium, sat Izbita, și ar fi încărcat, într-o…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Rabla Auto 2025: a fost stabilită data pentru înscrierile persoanelor fizice în program. Condiții și calendar

Rabla Auto 2025: a fost stabilită data pentru înscrierile persoanelor fizice în program. Ministerul Mediului și Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) au dat detalii despre condiții și calendar.
Administrația Fondului pentru Mediu anunță lansarea sesiunii de înscriere în cadrul Programului Rabla Auto 2025 pentru persoane fizice începând cu data de 30 septembrie 2025, ora 10:00.
Sesiunea va rămâne deschisă până la data de 25 noiembrie 2025, ora 23:59 sau până la epuizarea…
Citește mai mult pe Alba24.ro