Connect with us

EVENIMENT

Coronavirus: 8 medici de la Spitalul Județean Arad și-au depus demisia, iar peste 80 de angajaţi şi-au luat concediu medical

Publicat

spital arad

Opt medici de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Arad şi-au depus demisia, în timp ce peste 80 de angajaţi şi-au luat concediu medical în ultimele zile.

Conducerea SCJU Arad a prezentat, marţi, situaţia personalului care este disponibil în această perioadă, precizând că şase medici de la Unitatea de Primire Urgenţe şi doi de pe alte secţii au ales să plece.

"Au anunţat că îşi depun demisia pentru a intra în pensie", precizează conducerea spitalului într-un comunicat de presă.

Pe de altă parte, 83 de angajaţi - medici, asistenţi, infirmieri, brancardieri, registratori medicali şi-au luat concediu medical, începând cu data de 23 martie.

"La nivelul SCJU Arad, avem 305 medici, 985 de asistenţi medicali, 387 de infirmiere, 64 de brancardieri. Pentru a face faţă unui aflux de pacienţi infectaţi cu coronavirus, s-a dispus angajarea de personal medical pe o perioadă determinată de şase luni. Până acum, am angajat 20 de medici, 19 asistenţi medicali şi patru personal auxiliar", mai arată comunicatul. AGERPRES

1 Comentariu

1 Comentariu

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Presiune pe Clinica de Ortopedie din Cluj. 7 operații de urgență și alte 30 programate în urma accidentărilor din ultimele zile

Publicat

zapada ninsoare cluj napoca sursa primaria cluj napoca facebook.jpg






Iarna își pune amprenta pe activitatea medicilor clujeni. Reprezentanții Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Cluj raportează o presiune uriașă asupra secției de Ortopedie, unde un flux constant de pacienți a solicitat îngrijiri de specialitate în ultimele două zile.

Bilanțul ultimelor 48 de ore: 175 de prezentări

Dinamica la Camera de Gardă a fost una intensă, 175 de persoane prezentându-se cu...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

5 ianuarie - Ajunul Bobotezei: Zi de post aspru. Tradiții și superstiții. Pregătire pentru marea sărbătoare a Botezului Domnului

Publicat

5 ianuarie ajunul bobotezei: zi de post aspru. tradiții

Ajunul Bobotezei, prăznuit pe 5 ianuarie, este una dintre cele mai importante zile de pregătire spirituală din calendarul creștin-ortodox. Ziua precede marea sărbătoare a Botezului Domnului (Boboteaza) și este rânduită de Biserică drept zi de post aspru sau chiar post negru, în semn de curățire trupească și sufletească.

Post aspru în Ajunul Bobotezei

Potrivit canoanelor bisericești, în Ajunul Bobotezei se ajunează, adică nu se mănâncă nimic până seara. Credincioșii...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Avertizare Infotrafic: Circulație în condiții de iarnă în Alba și mai multe județe din țară. Recomandări pentru şoferi

Publicat

avertizare infotrafic: circulație în condiții de iarnă în alba și

Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române informeză luni dimineața că, la nivel național, sunt semnalate precipitații sub formă de ninsoare în județele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Suceava și Vrancea. Se circulă pe un carosabil parțial acoperit cu zăpadă.

În zona de sud și sud-est a țării plouă ușor, carosabilul fiind...
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sute de milioane de euro din fonduri europene, disponibile pentru investiții în agricultură. Cum pot fi obținute de către fermieri

Publicat

sute de milioane de euro din fonduri europene, disponibile pentru

Aproape 501 milioane de euro din fonduri europene vor fi disponibile pentru investiții în agricultură și procesare în primele două luni ale acestui an, prin intervențiile care urmează să fie lansate în cadrul Planului Strategic PAC 2023–2027, potrivit calendarului estimativ publicat de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR).

Șapte sesiuni de finanțare sunt programate să fie deschise în lunile ianuarie și februarie 2026, cele mai mari alocări fiind destinate...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe