Connect with us

EVENIMENT

Coronavirus în România: 2.651 cazuri noi și 12 decese, în ultimele 24 de ore. Date oficiale

Publicat

laborator text covid coronavirus pixabay

 Peste 2.600 de noi cazuri COVID și 12 decese la pacienți confirmați cu coronavirus au fost raportate în ultima zi, anunță Ministerul Sănătății.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.651 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2.033 mai puține față de ziua anterioară. 424 din cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 148 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 3.618 cu 124 mai multe față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 279 persoane, cu 3 mai multe față de ziua anterioară. Din cei 279 pacienți internați la ATI, 240 sunt nevaccinați.

Date oficiale România, 14 august 2022: Decese

Din totalul pacienților internați, 469 sunt minori, 467 fiind internați în secții, cu 26 mai mulți față de ziua anterioară și 2 la ATI, la fel ca în ziua anterioară.

Până astăzi, 66.348 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat. În intervalul 13.08.2022 (10:00) – 14.08.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 12 decese (6 bărbați și 6 femei), fără decese raportate anterior intervalului de referință.

Dintre cele 12 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 60-69 de ani, 2 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 8 la categoria de vârstă peste 80 de ani. Toți pacienții decedați prezentau comorbidități și 2 erau vaccinați.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

ANAF execută silit acțiunile companiei care a vrut aurul de la Roșia Montană. Câți bani trebuie să plătească Gabriel Resources

Publicat

anaf execută silit acțiunile companiei care a vrut aurul de

ANAF aunță că a demarat acțiunile de recuperare a creanțelor bugetare de la Gabriel Resources Limited. Sunt aplicate măsuri de execultare silită a acțiunilor deținute de Gabriel Resources Limited la SC Roșia Montanã Gold Corporation SA.

”Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a demarat acțiunile de recuperare o creanțelor bugetare, în cuantum de 46.779.769 de lei, de la Gabriel Resources Limited.

În vederea recuperãrii acestor creanțe au fost demarate mãsurile...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Acțiuni umanitare ale polițiștilor din Alba cu ocazia Crăciunului. Au dus cadouri și alimente celor aflați în nevoie

Publicat

video: acțiuni umanitare ale polițiștilor din alba cu ocazia crăciunului.

Polițiștii din Alba au fost implicați în aceste zile, cu ocazia Crăciunului, în mai multe acțiuni umanitare. Este vorba despre acțiuni în care oamenii legii din județ au dus cadouri unor persoane aflate în nevoie. 

Spre exemplu marți, 23 decembrie, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Blaj, împreună cu cei ai Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, s-au întâlnit cu cinci familii care locuiesc în localitatea Roșia de Secaș și municipiul Blaj,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Jaf de 40.000 de euro la Cluj-Napoca. Hoțul s-a deghizat în livrator de mâncare și a fugit cu un seif dintr-o locuință

Publicat

politie 2.jpg






Doi bărbați au fost arestați preventiv după o spargere de 40.000 de euro la Cluj-Napoca.

Unul dintre ei s-a deghizat în livrator de mâncare și a pătruns într-o locuință din oraș, de unde a furat un seif în care se aflau aproximativ 40.000 de euro. Celălat, complicele său, l-a ajutat să fugă de la locul faptei.

Hoțul a folosit o “cheie mincinoasă”

Reprezentanții Parchetului de pe lângă...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ziua Munților Apuseni va fi sărbătorită anual pe data de 21 septembrie. De ce a fost aleasă această dată și ce importanță are

Publicat

ziua munților apuseni va fi sărbătorită anual pe data de

Anual pe data de 21 septembrie se va sărbători Ziua Munților Apuseni. Marți, 23 decembrie 2025, în Camera Deputaților care a și fost for decizional s-a votat proiectul de lege privind instituirea zilei de 21 septembrie ca Ziua Munților Apuseni. Au fost 269 de voturi ”pentru” dar și 27 de abțineri.

Data de 21 septembrie nu a fost aleasă întâmplător, ci este data la care Avram Iancu, un simbol al Munților Apuseni și al luptei pentru identitatea românească, a ajuns la Blaj, pe...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe