Connect with us

EVENIMENT

Coronavirus în România: 6.469 cazuri noi și 29 de decese, în ultimele 24 de ore. Date oficiale

Publicat

test covid coronavirus sursa dsp hunedoara

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 6.469 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 844 mai puține față de ziua anterioară. 1.273 din cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 303 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 3.912 cu 77 mai puține față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 297 persoane, cu 5 mai puține față de ziua anterioară. Din cei 297 pacienți internați la ATI, 257 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 514 sunt minori, 511 fiind internați în secții, cu 35 mai puțini față de ziua anterioară și 3 la ATI, cu 1 mai puțin față de ziua anterioară.

 

Coronavirus în România: 6.469 cazuri noi și 29 de decese, în ultimele 24 de ore. Date oficiale: decesele

 

Până astăzi, 66.291 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat.

În intervalul 10.08.2022 (10:00) – 11.08.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 29 decese (16 bărbați și 13 femei), dintre care 2 decese raportate anterior intervalului de referință.

Dintre cele 29 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 60-69 de ani, 7 au fost înregistrate la categoria de vârstă 70-79 de ani și 17 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

Toți pacienții decedați prezentau comorbidități și 8 erau vaccinați.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.210 teste RT-PCR ( 2.714 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.496 la cerere) și 19.763 teste rapide antigenice. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 13.360.920 teste RT-PCR și 10.956.097 teste rapide antigenice. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

INCENDIU la Almașu Mare. O locuință a fost mistuită de flăcări

Publicat

incendiu la almașu mare. o locuință a fost mistuită de

Un incendiu a izbucnit luni dimineața în localitatea Almașu Mare. O locuință a fost mistuită de flăcări.

Potrivit ISU Alba, în cursul dimineții, Detașamentul de pompieri Alba Iulia a fost solicitat să intervină pentru stingerea unui incendiu în localitatea Almașu Mare.

De îndată, la locul producerii incendiului s-au deplasat o autospecială de stingere cu apă și spumă, o ambulanță SAJ și SVSU Zlatna.

La momentul sosirii pompierilor militari, incendiul se manifesta...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cod Roșu și Portocaliu de vânt puternic în zona de munte din Alba. Meteorologii au prelungit avertizările de vreme severă

Publicat

vant pixabay meteo.webp.webp

Meteorologii au prelungit luni dimineața avertizările Cod Roșu și Cod Portocaliu de vânt puternic valabile în zona de munte a județului Alba. Sunt preconizate vânt puternic cu viteza la rafală de peste 120km/h, care viscolește și troienește zăpada deja depusă și care va determina scăderea vizibilității aproape de 0.

Până la ora 10:00, zona de munte de peste 1800m  din județul Alba se află sub avertizare Cod Roșu.

De asemenea, tot până la ora 10:00 este în vigoare o...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Expert: Facturi mai mari la gaze anul viitor, dacă autoritățile nu iau măsuri. Expiră schema de plafonare

Publicat

expert: facturi mai mari la gaze anul viitor, dacă autoritățile

Facturi mai mari la gaze anul viitor: Expirarea schemei de plafonare a prețului la gazele naturale la sfârșitul lunii martie, anul viitor, ar putea duce la creșterea facturilor, dacă autoritățile nu iau măsuri, atrage atenția președintele Asociației Energia Inteligentă, Dumitru Chisăliță.

Acesta crede că, dacă se întârzie foarte mult cu luarea unei decizii legate de ce se va întâmpla după momentul expirării plafonărilor de prețuri, cel mai probabil se va ajunge în...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Horoscopul săptămânii 29 decembrie – 04 ianuarie. Ce trebuie să știi înainte de finalul anului

Publicat

horoscop e1604300456568.jpg






Săptămâna aduce pentru toate zodiile un amestec de prudență, reevaluări și oportunități discrete. Aspectele financiare, relațiile personale și starea de sănătate cer atenție sporită, iar deciziile impulsive pot avea consecințe pe termen lung.

Descoperă ce îți rezervă astrele în funcție de zodia ta.

Berbec (21 martie – 19 aprilie)

Aspectele financiare îți captează atenția în această...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe