Connect with us

EVENIMENT

Coronavirus: Încă 3 persoane au murit în România. Numărul deceselor a ajuns la 72

Publicat

Încă 3 persoane infectate cu coronavirus au murit în România, a anunțat marți după-amiază Grupul pentru Comunicare Strategică. Numărul total al deceselor a ajuns, astfel, la 72.

Deces 70: Femeie, 60 de ani, județul Ialomița. Persoană cu insuficiență renală cronică, dializată, cu HTA și hepatită cronică cu virus B, debut în 23 martie 2020 (febră, frison, cefalee), internată în 25 martie în Secția Nefrologie ATI Spital Municipal Slobozia.

S-au recoltat probe pentru COVID-19 în data de 26 martie, rezultat pozitiv în data de 28 martie. Decedat în 31 martie 2020.

Nu a avut istoric de călătorie și nici contact recunoscut cu caz confirmat.

Deces 71: Femeie, 53 de ani, județul Hunedoara. Pacientă internată în data de 17 martie 2020 pe Secția de Oncologie cu diagnosticul de neoplasm ovarian stadiu terminal, pleurezie metastatică, carcinomatoză peritoneală. Contact cu cazuri confirmate cu COVID-19, motiv pentru care s-au recoltat probe, a fost confirmată în 30 martie. Decedată în 29 martie 2020.

Deces 72: Bărbat, 65 de ani, județul Hunedoara. Internat în 25 martie 2020 în Spitalul de Boli Infecțioase Deva și transferat în ATI în data de 26 martie. Confirmat în aceeași dată, decedat în 31 martie 2020. Comorbidități: HTA.

Fără călătorie, fără contact cunoscut cu caz confirmat.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Stație de biciclete din Dej, distrusă de un microbuz care a intrat într-un stâlp. Șoferul, distras de la condus

Publicat

bici 1.jpeg






O stație de biciclete a Primăriei Dej a fost distrusă în noaptea de vineri spre sâmbătă pe strada Bistriței de un microbuz cu numere de Ucraina.

Din primele informații, șoferul, din Botoșani, a intrat pe trotuar si a rupt un stâlp din beton, după care a distrus stația de biciclete Dej Velocity, fiind avariate 12 biciclete.

Potrivit Poliției Cluj, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

23 august: Ziua Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului

Publicat

23 august: ziua comemorării victimelor fascismului și comunismului

În România, în fiecare an, la 23 august este marcată Ziua Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului, stabilită prin Legea nr. 198/2011.

Un proiect de lege privind declararea zilei de 23 august ”Ziua Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului” și a zilei de 21 decembrie ”Ziua Memoriei Victimelor Comunismului în România” a fost inițiat de Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER) în primăvara anului 2010.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Andra, renumita artistă clujeancă, împlinește azi vârsta de 39 de ani

Publicat

andra.jpg






Una dintre cele mai iubite voci ale României, Andra, își sărbătorește, sâmbătă, ziua de naștere, împlinind vârsta de 39 de ani. Cu o carieră impresionantă începută în copilărie, artista a reușit să cucerească inimile publicului prin vocea sa inconfundabilă, hiturile lansate de-a lungul timpului și personalitatea caldă.

Alexandra Irina Măruță, sub numele de scenă Andra, s-a născut pe 23 august 1986…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: A început Alba Carolina Bike Race 2025 la Alba Iulia și etapa a cincea din Cupa României de MTB XCM

Publicat

video: a început alba carolina bike race 2025 la alba

Sâmbătă dimineața, la Alba Iulia a început Alba Carolina Bike Race 2025 la Alba Iulia. Competiția găzduiește și etapa a cincea din Cupa României de MTB XCM.

Concursul se desfășoară pe 6 trasee: de 5 km, 13 km, 27 km, 38 km, 70 km respectiv 84 km, cu diferite grade de dificultate.

Alba Carolina Bike Race 2025. Trasee

Traseele au fost gândite să acopere toate categoriile de participanți, să poată fi parcurse în proporție de 100% pe bicicletă și să străbată poteci,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe