EVENIMENT
Coronavirus/ Italia continuă să-și numere morții: încă 837 de decese în ultimele 24 de ore. Numărul cazurilor noi de infectare staţionează
Numărul deceselor provocate în Italia de epidemia de coronavirus a crescut cu 837 în ultimele 24 de ore, ajungând la un total de 12.428, a comunicat marţi Agenţia de Protecţie Civilă, transmite Reuters.
Bilanţul de marţi al victimelor este în uşoară creştere pentru a doua zi consecutiv. Luni au fost comunicate 812 decese.
Totodată, numărul cazurilor noi de infectare a rămas stabil, în ultimele 24 de ore fiind raportate 4.053, faţă de 4050 luni. Totalul persoanelor contaminate a ajuns la 105.792.
Duminică au fost raportate 5.217 cazuri noi de contaminare, iar sâmbătă 5.974, ceea ce sugerează o aplatizare a curbei infectărilor.
În Lombardia, regiunea cea mai afectată, numărul deceselor în 24 de ore a scăzut, la fel şi cel al noilor infectări - pentru a treia zi consecutiv -, putând indica o ameliorare mai rapidă decât în restul ţării.
În schimb, în regiunea vecină Piemont bilanţul de marţi a fost de 105 decese, în creştere faţă de luni.
Dintre pacienţii la nivel naţional, 15.729 erau vindecaţi marţi, comparativ cu 14.620 în urmă cu o zi. În schimb, numărul celor aflaţi la terapie intensivă a crescut de la 3.981, la 4.023.
Italia a înregistrat mai multe decese de COVID-19 decât orice altă ţară. Aproximativ 30% din numărul total al victimelor la nivel mondial provin din peninsulă.
Ziua cea mai neagră pentru Italia a fost vinerea trecută, când s-au anunţat 919 decese în 24 de ore. Sâmbătă, numărul lor a crescut cu 889, iar duminică, cu 756.AGERPRES
EVENIMENT
Viscol și drumuri periculoase în Cluj. Poliția avertizează: prudență maximă și cauciucuri de iarnă obligatorii
Ninsori viscolite, vânt puternic și vizibilitate redusă sunt fenomenele prognozate pentru județul Cluj în intervalul 28 decembrie, ora 02.00 – 29 decembrie, ora 10.00, potrivit avertizărilor emise de Administrația Națională de Meteorologie. În acest context, Inspectoratul de Poliție Județean Cluj atrage atenția asupra riscurilor majore din trafic și fac apel la responsabilitatea șoferilor.
Condițiile...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Alertă ANM pentru județul Alba: Cod Roșu și Portocaliu de vijelie, emis duminică seara. Localitățile vizate
Alertă ANM pentru județul Alba: Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică seară o nouă avertizare nowcasting de prelungire a codului roșu și a celui portocaliu, valabilă până în 29.12.2025 la ora 2:00. Codul roșu este valabil în zona montană înaltă a județului Alba, la cota peste 1800.
A fost emis mesaj RO-ALERT pentru localitățile vizate.

Alertă cod portocaliu pentru zona de munte a județului Alba, respectiv zona de munte a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Calendar Ortodox 2026: Toate sărbătorile din an. Rânduieli bisericești: zile de post și cu dezlegare la pește, untdelemn și vin
Calendarul Ortodox 2026 aduce un Paște timpuriu, sărbătorit la începutul lunii aprilie, dar și mai multe mari praznice care vor cădea în zile de weekend, favorabile participării la slujbe și pelerinaje. Crăciunul va fi prăznuit într-o zi de vineri, Sfântul Nicolae cade duminica, iar Rusaliile sunt marcate la final de mai.
Calendarul Ortodox 2026 marchează un an bogat în sărbători importante și rânduieli tradiționale favorabile participării la slujbe și păstrării...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Doi oameni ai străzii salvați de la îngheț în a treia zi de Crăciun, după intervenția rapidă a lui Emil Boc și Alin Tișe
Doi oameni ai străzii, un bărbat și o femeie, care se adăposteau de mai multe zile în Pasajul Gării din Cluj-Napoca, au fost preluați și duși într-un adăpost al Primăriei, în seara de 27 decembrie.
Cei doi riscau să moară de frig, în contextul temperaturilor scăzute și al viscolului instalat după Crăciun, conform novacescu.ro.
Zile întregi pe betonul înghețat al pasajului
În zilele premergătoare...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
