Connect with us

ACTUALITATE

Italia va produce un nou test pentru COVID-19, cu rezultat în 3 minute

Publicat

O companie din Italia va începe producţia unui test ultrarapid de detectarea a infecţiei COVID-19, pe bază de salivă şi care dă rezultatul în doar 3 minute, după ce a primit aprobarea Ministerului Sănătăţii, relatează miercuri EFE.

Nou test a fost dezvoltat de compania Allum din localitate Merate, regiune din Lombardia, în colaborare cu Universitatea din Samnio, şi, potrivit responsabililor săi, 20 de milioane de teste vor putea fi produse în mod iminent.

Pentru a afla dacă o persoană a contractat noul coronavirus, este prelevată o mostră de salivă cu un beţişor cu capete de bumbac şi, graţie utilizării împreună a trei reactivi, se poate afla rezultatul la fel de repede ca la un test de sarcină: două linii înseamnă pozitiv, o linie este negativ.

„Timp de 40 de ani ne-am dedicat fabricării sistemelor de iluminat, la începutul anului proiectam lămpi pentru dezinfectarea încăperilor de virus, dar ne-am dat seama că este anevoios şi necesită prea mult timp", a declarat postului local Prima Merate proprietara companiei, Stefania Magni.

„În perioada de izolare ne-am întrebat cum putem ajuta ţara să revină cât mai repede la normalitate şi am început să studiem împreună cu Pasquale Vito, profesor de genetică la Universitatea din Sannio, şi o firmă afiliată universităţii Genus Biotech, pentru a dezvolta acest test cu rezultate ultrarapide", a precizat ea.

Este vorba de primul test de acest tip din Italia, iar după aprobarea obţinută de la Ministerul Sănătăţii va fi gata pentru a intra în producţie. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Expoziția „Tot ce ai văzut se va împlini” a artistului Andrei Gamarț, la Memorialul Ipotești

Publicat

expoziția „tot ce ai văzut se va împlini” a artistului

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu”, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Botoșani, găzduiește, în cadrul Zilelor Eminescu, expoziția Tot ce ai văzut se va împlini a artistului Andrei Gamarț. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 ianuarie 2026, ora 13:30, în Sala „Horia Bernea” a Memorialului Ipotești.

 

Andrei Gamarț (n. 1980, Republica Moldova) a absolvit Academia de Arte din...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Spectacol de drifturi oprit de poliție: Controale rutiere și amenzi în Botoșani. Șase șoferi au rămas fără permis

Publicat

spectacol de drifturi oprit de poliție: controale rutiere și amenzi

Publicitate

În noaptea de 8 spre 9 ianuarie 2026, în intervalul orar 22:00-01:00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier au identificat, în parcările unor societăți comerciale, din municipiul Botoșani, șase conducători auto care efectuau derapaje controlate cu autoturismele, punându-se în pericol atât pe ei cât și pe celelalte persoane din apropiere.

 

Aceștia au fost sancționați contravențional cu amendă în valoare de 810 lei fiecare, iar ca măsură...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Meteorologii au emis COD GALBEN de ger pentru Botoșani. Recomandările ISU Botoșani

Publicat

cod galben meteo alerta 3.jpg

Publicitate

Meteorologii au actualizat prognoza și anunță că din această seară, de la ora 20:00, până luni, la ora 10:00, în județul Botoșani vor fi temperaturi minime deosebit de scăzute și ger, în special în timpul nopților și dimineților. Temperaturile minime se vor situa între minus 18 și minus 6 grade, cu ger persistent și peste zi.

Pentru a gestiona în mod operativ situațiile de urgență care ar putea apărea din cauza fenomenelor meteorologice...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Recomandări pentru protejarea instalațiilor de apă împotriva înghețului. Ce trebuie să facă cetățenii

Publicat

recomandări pentru protejarea instalațiilor de apă împotriva înghețului. ce trebuie

Publicitate

Recomandări pentru protejarea instalațiilor de apă împotriva înghețului. Având în vedere temperaturile foarte scăzute prognozte pentru perioada imediat următoare, operatorul le reamintește consumatorilor principalele măsuri pe care aceștia trebuie să le ia pentru a preveni înghețarea instalațiilor de apă (conducte, contoare, robineți, etc.), scrie alba24.ro.

Sfaturi pentru cetățeni:

  • nu închideţi complet căldura atunci când este frig,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe