EVENIMENT
Coronavirus/ Raport oficial: A scăzut numărul de persoane aflate în carantină și în izolare la domiciliu în România. Situația la zi
Numărul de persoane aflate în carantină și în izolare la domiciliu în România a scăzut, în ultimele 24 de ore, potrivit bilanțului publicat, duminică, de Grupul de Comunicare Strategică.
Autoritățile precizează că la această oră, pe teritoriul României mai sunt doar doi pacienți purtători ai virusului COVID-19.
Situația comunicată de autoritățile române, la data de 1 martie:
„Dintre cele trei persoane depistate pozitiv cu virusul COVID-19 pe teritoriul României doar doi pacienți mai sunt purtători ai virusului.
Prima persoană diagnosticată cu noul coronavirus, bărbatul din județul Gorj, a fost declarată vindecată după ce două teste, efectuate la un interval de 24 de ore distanță unul față de celălalt, au ieșit negative.
Starea celorlalți doi pacienți este staționară. Pacientul internat la Timișoara nu prezintă simptome, iar simptomele prezentate de pacientul internat la Cluj-Napoca sunt ameliorate.
Astăzi, 1 martie, la nivel național, sunt 49 de persoane în carantină și 7.893 de persoane în izolare la domiciliu.
Față de cifrele comunicate ieri, 29 februarie 2020, pentru persoanele aflate în izolare la domiciliu, este înregistrată o scădere. Aceasta rezultă din faptul că persoane introduse inițial în izolare au ieșit din perioada de incubație a virusului, de 14 zile.
De asemenea, aceleași date sunt valabile și pentru membrii familiilor acestor persoane. Practic, sunt luate în evidență sau scoase din evidență și persoanele care fac parte din familia celor suspectați că ar fi putut contacta virusul și care au urmat aceleași proceduri de izolare.
Menționăm faptul că inițial numărul persoanelor aflate în autoizolare s-a raportat la declaranți, față de care s-au realizat raportările și li s-a pus în vedere autoizolarea împreună cu membrii familiei, iar după primirea alertelor din Italia actualizarea datelor s-a realizat prin raportare la toți membrii familiei aflați în autoizolare.
În ultimele 24 de ore au fost efectuate 1061 de apeluri la linia TELVERDE deschisă special pentru cetățenii care doresc să se informeze cu privire la simptomele celor care contractează COVID-19 (coronavirus) și care vor sa afle cele mai bune modalități de evitare a infectării cu virusul.
De asemenea au fost înregistrate 127 de apeluri la numărul unic de urgență 112, dintre care 17 apeluri au fost efectuate de cetățenii din București.
Se remarcă o scădere majoră a apelurilor la numărul unic de urgență 112 după operaționalizarea liniei TELVERDE (0800 800 358) și mulțumim cetățenilor pentru înțelegerea manifestată. De asemenea, reamintim faptul că a fost operaționalizată și o linie de informare dedicată special cetățenilor români aflați în afara țării (+40213202020)”.
EVENIMENT
Situație complicată la Alba Iulia: Primăria insistă să construiască o bază de autobuze pe cel mai mare șantier arheologic din oraș
O situație administrativă complicată se ivește la Alba Iulia. Reprezentanții Primăriei Alba Iulia insistă să construiască o nouă bază pentru autobuze, chiar pe locul în care a fost scos la suprafață cel mai mare șantier arheologic din oraș.
Mai exact, într-o ședință extraordinară de Consiliu Local al municipiului Alba Iulia, ședință ce va avea loc vineri, 6 februarie, se va vota aplicarea primăriei la finanțare, bani necesari pentru construcia autobazei.
Este...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Polițiștii clujeni au făcut 36.000 de lei „dintr-o lovitură”. Acțiune de tip BLITZ la Dej
O acțiune fulger a polițiștilor din Dej s-a lăsat cu zeci de amenzi, un dosar penal și mai multe certificate de înmatriculare reținute.
În doar câteva ore, oamenii legii au verificat peste 200 de persoane și autovehicule, iar valoarea amenzilor a ajuns la aproximativ 36.000 de lei.
Controale în oraș și în comunele din jur
Polițiștii au ieșit pe teren cu obiective clare, respectiv prevenirea faptelor...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Prăbușire spectaculoasă pentru bitcoin. Criptomoneda scade și atinge cel mai redus nivel din noiembrie 2024
Bitcoin a scăzut, marți, sub pragul de 73.000 de dolari, cel mai redus nivel de când Trump a obținut victoria electorală în 2024. Declinul cpriptomonedei are loc pe fondul retragerii investitorilor din activele riscante, al tensiunilor geopolitice și al incertitudinilor economice din SUA, declin care a tras în jos și acțiunile companiilor expuse pe criptomonedă.
În cursul zilei de marți, 3 februarie, bitcoin a ajuns până la 72.884,38 dolari, cel mai mic nivel din 6 noiembrie 2024,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Jaqueline Cristian, calificare spectaculoasă în turul doi la Transylvania Open. Programul zilei de miercuri, 4 februarie
Jaqueline Cristian (locul 35 / WTA) s-a calificat în turul doi al turneului de tenis Transylvania Open WTA 250 și este a doua jucătoare din România care continuă competiția, alături de Sorana Cîrstea. Victoria a venit după o intensă partidă, plină de emoții, cu Lucrezia Stefanini (locul 140 / WTA), scor: 6-2, 2-6, 7-5.
Cea de-a treia zi a turneului a debutat cu victoria reușită de Anastasia Potapova (Austria),...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
