EVENIMENT
Coronavirus/ S-a înregistrat al 79-lea deces în România: o femeie de 84 de ani, din București
Grupul pentru Comunicare Strategică a anunțat, marți seara, că în România a fost înregistrat încă un deces al unei persoane infectate cu coronavirus, o femeie din București, în vârstă de 84 de ani.
Deces 79: Femeie, 84 de ani, municipiul București, prezentată în data de 26.03.2020 la camera de gardă UPU a SUUB cu simptomatologie ce a încadrat această pacientă în categoria suspect de infecție cu COVID-19.
Pacienta a fost izolată și i s-au recoltat probe pentru COVID-19 în aceeași dată cu rezultat pozitiv în data de 27.03.2020.
Decedată in 27.03.2020.
Patologie asociată: fibrilație atrială, pacemaker permanent, insuficiență cardiacă cronică.
”Institutul Național de Sănătate Publică s-a autosesizat în urma articolelor apărute în presă și a solicitat Spitalului Universitar de Urgență București și DSP București informații privind existența unui deces în cadrul unității sanitare.
Urmare a răspunsului SUUB, în data de 27 martie 2020 a fost înregistrat un deces al unei persoane infectate cu noul coronavirus.
Cazul a fost raportat la DSPMB de către unitatea sanitară, care nu a raportat mai departe la INSP, conform metodologiei, din cauza unor deficiențe tehnice generate de procesul de mutare a sediului DSPMB”, precizează reprezentanții Grupului pentru Comunicare Strategică.
EVENIMENT
Doi tineri din Alba, reținuți după ce au spart o biserică din Sibiu. Ar fi furat bunuri în valoare de 6.000 de euro
Doi tineri din Alba au fost reținuți după ce au furat dintr-o biserică din Sibiu, bunuri în valoare de 6.000 de euro.
Doi bărbați de 19 și 28 de ani, din județul Alba, au fost reținuți la data de 16 noiembrie de polițiștii din cadrul Poliției Orașului Copșa Mică, fiind bănuiți că ar fi pătruns într-o biserică din localitate, de unde ar fi furat bunuri în valoare de aproximativ 6.000 de euro.
Polițiștii au reușit să recupereze o parte din prejudiciu în urma…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ANSVSA: Este ilegală vânzarea online a prăjiturilor, cozonacilor de către persoane neînregistrate
Vânzarea în mediul online a prăjiturilor, cozonacilor sau a oricăror produse alimentare de către persoane neînregistrate este o activitate ilegală, atrag atenția inspectorii Autorității Naționale Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).
Inspectorii susțin că tot mai multe produse alimentare sunt promovate în mediul online, însă o parte dintre cei care le comercializează nu sunt înregistrați sanitar-veterinar și pentru siguranța alimentelor, nu dispun de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fan shopul oficial al echipei de fotbal Universitatea Cluj, lansat în magazinul Decathlon Cluj
Decathlon România și FC Universitatea Cluj au deschis fan shopul oficial al echipei în magazinul Decathlon Cluj, oferind suporterilor o selecție de produse dedicate clubului. Zona special amenajată reunește articole textile precum eșarfe, șepci, bluze, pantaloni de trening, dar și tricouri al căror preț pornește de la 89.99 lei.
Deschiderea fan shopului a avut loc vineri, 14 noiembrie, în prezența antrenorului…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Miercuri: Două localități din Alba rămân fără gaze naturale timp de câteva ore. Se fac lucrări la rețea
Serviciul de distribuție a gazelor naturale va fi întrerupt miercuri, 19 noiembrie, între orele 09:30 – 15:00, în Bucerdea Grânoasă și pe mai multe străzi din Crăciunelu de Jos, au anunțat reprezentanții companiei Delgaz Grid.
Potrivit companiei, măsura este necesară pentru efectuarea unor lucrări specifice la sistemul de distribuție a gazelor naturale în localitățile Bucerdea Grânoasă (integral) și parțial în Crăciunelu de Jos pe străzile:
- Bucerzii,
- Simion…
Citește mai mult pe Alba24.ro


