EVENIMENT
Coronavirusul poate supravieţui 28 de zile pe suprafeţe
Coronavirusul care provoacă COVID-19 poate supravieţui, într-un mediu răcoros şi întunecat, până la 28 de zile pe suprafeţe precum telefoane mobile şi bancnote, potrivit unui studiu realizat de Agenţia ştiinţifică naţională australiană (CSIRO), relatează AFP şi dpa.
Cercetătorii de la Departamentul pentru prevenirea bolilor al CSIRO au descoperit că virusul SARS-CoV-2 poate trăi pe anumite suprafeţe mult mai mult timp decât se credea anterior.
"La 20 de grade Celsius, care este aproximativ temperatura camerei, am descoperit că virusul este extrem de robust, supravieţuind timp de 28 de zile pe suprafeţe netede precum ecranele telefoanelor mobile şi bancnote", a declarat Debbie Eagles, director adjunct al Departamentului pentru prevenirea bolilor al CSIRO.
"În context, experimente similare pentru Gripa A au descoperit că virusul a supravieţuit pe suprafeţe timp de 17 zile, ceea ce evidenţiază cât de rezistent este SARS-CoV-2", a mai spus ea.
La 30 de grade, durata de supravieţuire a SARS-CoV-2 scade la 7 zile, iar la 40 de grade, este de doar 24 de ore.
Pe suprafeţele poroase precum bumbacul, virusul a supravieţuit mai puţin, până la 14 zile la cea mai scăzută temperatură şi mai puţin de 16 ore la cea mai ridicată.
Comparativ cu studiile anterioare, care au arătat că noul coronavirus poate supravieţui până la patru zile pe suprafeţe neporoase, de data aceasta timpul este "semnificativ mai lung", potrivit studiului publicat în Journal of Medical Virology.
Experimentul a fost realizat însă în mediu întunecat - cercetările au arătat deja că lumina soarelui poate ucide rapid virusul.
Oamenii de ştiinţă au afirmat că "rezistenţa (virusului) pe sticlă" reprezintă o descoperire extrem de importantă, având în vedere că bancomatele, casele de marcat cu autoservire din supermarketuri şi chioşcurile de self-checkin din aeroport sunt suprafeţe extrem de atinse care nu pot fi curăţate cu regularitate.
Cercetătorii au adăugat că rezultatele demonstrează încă o dată importanţa bunelor practici precum spălarea regulată a mâinilor şi curăţarea suprafeţelor. AGERPRES
Un accident rutier s-a produs joi după-amiaza, în jurul orei 13:00, pe drumul național DN 74, în zona localității Cerbu din comuna Bucium.
Potrivit ISU Alba, Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs pe DN 74, în comuna Bucium, sat Cerbu.
Este vorba despre un autoturism răsturnat, fără persoane încarcerate.
Salvatorii intervin cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, un echipaj de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Alin Tişe apără magistraţii: Problema României nu sunt magistrații pensionari şi nici cei activi
Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, consideră că problema României nu sunt magistraţii pensionari şi nici magistraţii activi.
O naţie întreagă şi-a găsit vinovaţii de serviciu – magistraţii pensionari
“Realitatea cruntă: o nație întreagă și-a găsit vinovații de serviciu – magistrații pensionari.
Trăim într-o țară în care furia a devenit politică în spațiul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Hidroelectrica, anunț pentru clienți: Întreruperi la facturi, plăți și alte operațiuni, din 1 ianuarie. Care este motivul
Compania de stat Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România, a anunțat că va derula, în perioada 1-20 ianuarie, un proiect pentru digitalizare și creșterea calității serviciilor oferite clienților, operațiune care presupune implementare a unui nou sistem informatic, precum și migrarea bazelor de date, informează, miercuri, compania.
Potrivit sursei citate, noile sisteme informatice vor permite, pe termen mediu și lung, o gestionare mai eficientă a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Avertizare ANM: Ninsori în Alba și alte județe din țară, până sâmbătă dimineța. Cod Galben de vânt la munte, până vineri seara
Meteorologii au emis joi avertizări de ploi, ninsori și viscol, valabile în țară până sâmbătă dimineața. Zona montană din județul Alba se află sub Cod Galben de vânt puternic, până vineri seara.
Potrivit ANM, în intervalul 1 ianuarie, ora 10:30 - 3 ianuarie, ora 10:00 sunt așteptate cantități moderate de apă, intensificări ale vântului, viscol la munte, strat de zăpadă și polei.
Aria precipitațiilor se va extinde treptat în vestul, centrul și nord-vestul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
