Connect with us

EVENIMENT

Coșmarul călătoriilor continuă: Încă 2.200 de zboruri anulate marți

Publicat

Mii de zboruri au fost anulate în ultimele zile, în contextul în care cazurile de Covid au crescut în întreaga lume. Marți, alte 2.200 de zboruri au fost anulate, dintre care aproape 700 în interiorul, spre sau dinspre Statele Unite, potrivit site-ului de monitorizare FlightAware, citat de CNN.

Mai mult de 2.000 de zboruri au avut întârzieri.

Ziua de luni a fost un coșmar și mai mare pentru călători, cu peste 2.800 de zboruri anulate și 11.000 întârziate.

La nivel mondial, companiile aeriene au anulat peste 6.000 de zboruri în ajunul Crăciunului, de Crăciun și în ziua de după Crăciun

La nivel mondial, companiile aeriene au anulat peste 6.000 de zboruri în ajunul Crăciunului, de Crăciun și în ziua de după Crăciun. În Statele Unite, peste 1.200 de zboruri au fost anulate și peste 5.000 au fost întârziate numai duminică, deoarece personalul și echipajele au apelat la concediu medical.

Anulările au loc în cea mai aglomerată perioadă a anului pentru călătoriile aeriene. Administrația americană pentru Securitatea Transporturilor a declarat că a controlat milioane de persoane în fiecare zi în weekendul de sărbători, atingând un vârf de 2,19 milioane de călători joi, 23 decembrie. Miercuri, mai multe persoane au trecut prin punctele de control TSA decât în aceeași zi din 2019.

Sâmbătă, mai mult de 1,53 milioane de persoane au trecut prin punctele de control.

United Airlines a declarat săptămâna trecută că a fost nevoită să anuleze sute de zboruri

United Airlines a declarat săptămâna trecută că a fost nevoită să anuleze sute de zboruri, deoarece nu avea suficient personal pentru a zbura în siguranță pe toate rutele.

Delta a declarat că lucrează pentru a-i aduce acasă cât mai repede posibil pe toți călătorii blocați.

Companiile aeriene europene se confruntă, de asemenea, cu un număr mic de anulări, pe fondul numărului record de cazuri de Covid-19 în mai multe națiuni europene.

Compania aeriană germană Lufthansa a declarat că va anula 10% din programul de zboruri de iarnă

Compania aeriană germană Lufthansa a declarat că va anula 10% din programul de zboruri de iarnă, în condițiile în care pandemia continuă să afecteze industria aviatică.

Într-un interviu acordat săptămâna trecută publicației Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, directorul general al Lufthansa, Carsten Spohr, a declarat că, din cauza "unei scăderi puternice a rezervărilor", compania aeriană va trebui să anuleze 33.000 de zboruri de la jumătatea lunii ianuarie până în februarie 2022 sau 10% din programul de zboruri de iarnă al grupului.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

OPINIE - Lucian Urcan: Despre zăpadă și asumare

Publicat

opinie lucian urcan: despre zăpadă și asumare

Au legătură între ele, doar că trebuie luate pe rând. Zăpada și asumarea, zic. Începem cu asumarea, care pare a fi peste tot și nicăieri în același timp.

Când am început să aud mai des în jur expresia “îmi asum” am zis că gata, se vindecă societatea. Oamenii își dau seama unde greșesc atunci când greșesc, realizează care-s consecințele faptelor lor și - prin urmare - vor face tot posibilul să îndrepte situația, că doar și-o asumă.

Mă loveam de verbul ăsta...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Spectacol și reveniri spectaculoase la Transylvania Open 2026. Yue Yuan merge mai departe, româncele eliminate la dublu

Publicat

dublu transylvania open foto bogdan borodi.jpeg






Zi plină de emoții și răsturnări de situație pe terenurile de la BTarena, unde Transylvania Open 2026 a oferit publicului meciuri intense atât pe tabloul de simplu, cât și la dublu.

Sportiva din China, Yue Yuan, a reușit una dintre cele mai importante victorii ale zilei, eliminând-o în trei seturi pe Antonia Ruzic, cap de serie numărul șase al turneului. Deși jucătoarea din Croația a început mai bine...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

”Alba-Neagra” între Alba și Cluj în procesul dintre cel mai temut interlop din Europa și un medic. Pentru ce se judecă Clămparu

Publicat

”alba neagra” între alba și cluj în procesul dintre cel mai

Un proces între cel mai temut interlop român din Europa și un medic se plimbă într-un veritabil joc de ”alba-neagra” între instanțele din Alba și Cluj. Ambele Tribunale și-au declinat competența de la o instanță la alta și s-a ajuns în situația în care ÎCCJ va fi nevoită să dea o decizie. 

Este vorba despre un proces în care de data aceasta victimă este cel supra numit ”Cap de Porc”, sau pe numele său real, Ioan Clămparu. Cel care a avut cea mai mare structură de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ce pedeapsă a primit un șofer care a provocat un accident mortal pe Autostrada A1, Sebeș-Deva. Cum s-a produs tragedia

Publicat

ce pedeapsă a primit un șofer care a provocat un

Un șofer care în urmă cu mai mulți ani a provocat un accident mortal pe Autostrada A1, Sebeș-Deva. Accidentul rutier s-a petrecut în data de 5 decembrie 2022, iar o decizie în primă instanță a fost dată de magistrații Judecătoriei Sebeș pe 29 ianuarie 2026. 

La mai bine de trei ani de la momentul accidentului rutier, magistrații au dat o decizie în acest caz. În urma accidentului un șofer a decedat, iar cel de al doilea s-a ales cu o condamnare pentru ucidere din culpă.

În...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe