Connect with us

ACTUALITATE

Cota de piaţă a automobilelor diesel este în scădere în Europa

Publicat

Autoturismele cu motor diesel nu au reprezentat decât 23,2% dintre înmatriculările de automobile în Europa în primul trimestru al acestui an, comparativ cu aproape 30% la începutul lui 2020, arată datele publicate vineri de Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA), transmite AFP.

Conform acestor date, vânzările de automobile diesel în UE au scăzut cu 20,1% în ritm anual, până la 593.559 de unităţi. În rândul pieţelor importante, vânzările de automobile diesel au scăzut cu aproape 30% în Germania şi Spania.

În România, înmatriculările de automobile diesel au înregistrat o scădere de 54,9% în ritm anual, până la 3.742 de unităţi. În UE, doar Olanda a înregistrat o scădere procentuală mai mare (60,3%) a înmatriculărilor de automobile diesel.

De asemenea, vânzările de automobile cu motor pe benzină în UE au scăzut cu 16,9% până la 1,078 milioane unităţi, ponderea acestor automobile fiind de 42,2% în primul trimestru al acestui an, faţă de 52,3% la începutul lui 2020.

Şi în acest caz, scăderea înregistrată în România este mai mare decât la nivelul UE.

Doar 7.727 de automobile cu motor pe benzină au fost înmatriculate în România în primul trimestru, în scădere cu 54,7% comparativ cu primul trimestru al anului trecut.

O scădere procentuală mai mare (60,4%) s-a înregistrat doar în Lituania.

Datele ACEA arată că de relansarea pieţei auto au profitat în special vehiculele hibride şi cele electrice, în cazul cărora vânzările au continuat să crească în ritm susţinut.

Graţie unei oferte extinse a constructorilor, vânzările de automobile hibride reprezintă în prezent 18,4% din piaţă cu 469.784 de unităţi vândute în UE în primul trimestru, o creştere de 101,6% în ritm anual.

Vânzările au explodat practic în Italia (creştere de 246,8%), Franţa, Germania, Spania sau Polonia.

În România, vânzările de automobile hibride au înregistrat o creştere peste media din UE, în primul trimestru fiind înmatriculate 5.518 unităţi, în creştere cu 145,6% comparativ cu 2.247 unităţi în primul trimestru al anului trecut.

Vânzările de automobile electrice care funcţionează pe bază de baterie au reprezentat 5,7% din piaţă, cu 146.185 de unităţi înmatriculate în primul trimestru, în creştere cu 59,1% în ritm anual.

În cazul acestor automobile, "cererea a fost în continuare susţinută de subvenţiile guvernamentale pentru vehiculele cu emisii reduse", subliniază ACEA.

În România, creşterea vânzărilor de automobile electrice au înregistrat o creştere mai mică dar apropiată de media europeană, 53,1% în ritm anual, în condiţiile în care în primul trimestru au fost înmatriculate 415 astfel de automobile, faţă de 271 unităţi în primul trimestru al anului trecut.

Anterior, Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA) a apreciat că Uniunea Europeană ar trebui să îşi fixeze ca obiectiv instalarea unui milion de staţii publice de încărcare a automobilelor electrice în 2024, şi a trei milioane până în 2029, în ideea de a da consumatorilor încrederea necesară pentru a face trecerea la noua tehnologie.

ACEA a cerut Bruxelles-ului să fixeze ţinte ambiţioase pentru fiecare ţară, în ceea ce priveşte dezvoltarea reţelei de puncte de încărcare a vehiculelor electrice.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Viteza, rovinieta și documentele auto, verificate de 400 de radare inteligente pe drumurile din România din 2026

Publicat

viteza, rovinieta și documentele auto, verificate de 400 de radare

Publicitate

România va avea, începând cu anii 2026–2027, un sistem extins de supraveghere rutieră bazat pe tehnologie inteligentă. Nu mai puțin de 400 de radare moderne vor fi amplasate pe drumurile naționale și pe autostrăzi, în cadrul unui proiect derulat de Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, relatează alba24.ro.

Anunțul a fost făcut de directorul general al CNAIR, Cristian Pistol, care a precizat că procedurile pentru instalarea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Legea pensiilor magistraților, în fața CCR: Verdictul asupra legii pensiilor speciale ale magistraților va fi anunțat astăzi

Publicat

legea pensiilor magistraților, în fața ccr: verdictul asupra legii pensiilor

Publicitate

Curtea Constituțională este așteptată să se pronunțe duminică, 28 decembrie, asupra sesizării formulate de Înalta Curte de Casație și Justiție privind al doilea proiect de lege referitor la reforma pensiilor magistraților.

Actul normativ prevede creșterea treptată, pe parcursul următorilor 15 ani, a vârstei de pensionare a judecătorilor și procurorilor până la pragul standard de 65 de ani. Totodată, legea stabilește că pensia nu poate...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfinții douăzeci de mii de mucenici din Nicomidia

Publicat

calendar ortodox 2025: sfinții douăzeci de mii de mucenici din

Publicitate

Pe când se afla în cetatea Nicomidiei, spun istoricii, împăratul păgân Maximian a aflat despre mulţimea creştinilor şi a pus la cale uciderea lor, în preajma sărbătorii Naşterii Domnului Iisus Hristos. Ştiind că toţi creştinii se vor aduna în marea biserică a Nicomidiei, împăratul a poruncit ca aceasta să fie înconjurată din timp cu lemne uscate, cărora mai apoi soldaţii să le dea foc.

La acea vreme, Sfântul Antim, episcopul Nicomidiei,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Accident cu patru victime la ieșirea din municipiul Botoșani spre Suceava

Publicat

foto: accident cu patru victime la ieșirea din municipiul botoșani

Publicitate

Patru persoane au ajuns la spital în urma unui accident rutier care s-a produs, în urmă cu puțin timp, la ieșirea din municipiul Botoșani spre Suceava. În eveniment au fost implicate două autoturisme.

 

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare și o ambulanță SMURD, precum și trei echipaje aparținând Serviciului Județean de Ambulanță...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe