EVENIMENT
Cresc prețurile, dar și activitatea de construcţii şi comerţul cu amănuntul. Date estimate de Institutul Național de Statistică
Managerii estimează o creştere în perioada mai – iulie a activităţii în construcţii şi comerţul cu amănuntul, o relativă stabilitate a numărului de salariaţi în industrie şi servicii şi o creştere a preţurilor în construcţii şi comerţul cu amănuntul, potrivit datelor publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS).
În cadrul anchetei de conjunctură din luna mai 2019, managerii din industria prelucrătoare preconizează pentru următoarele trei luni o creştere moderată a volumului producţiei (sold conjunctural +14%). Pentru activitatea de fabricare a băuturilor se estimează creştere accentuată (sold conjunctural +46%). Referitor la numărul de salariaţi, se estimează relativă stabilitate, soldul conjunctural fiind de +4% pe total industrie prelucrătoare.
Pentru preţurile produselor industriale, se prognozează o creştere moderată în următoarele trei luni (sold conjunctural +11%), spune INS.
Potrivit estimărilor din luna mai 2019, în activitatea de construcţii se va înregistra în următoarele trei luni o creştere a volumului producţiei (sold conjunctural +34%). Managerii estimează creşterea numărului de salariaţi (sold conjunctural +18%), iar în privinţa preţurilor lucrărilor de construcţii se preconizează o creştere a acestora (sold conjunctural +24%).
În sectorul comerţ cu amănuntul, managerii au estimat pentru următoarele trei luni o tendinţă de creştere a activităţii economice (sold conjunctural +25%). Volumul comenzilor adresate furnizorilor de mărfuri de către unităţile comerciale va înregistra creştere moderată (sold conjunctural +10%).
Angajatorii prognozează pentru următoarele trei luni o creştere a numărului de salariaţi (sold conjunctural +19%) şi o creştere a preţurilor de vânzare cu amănuntul (sold conjunctural +30%).
Conform estimărilor din luna mai 2019, cererea de servicii (cifra de afaceri) va cunoaşte o creştere moderată în următoarele trei luni (sold conjunctural +13%). În sectorul de servicii se estimează o relativă stabilitate a numărului de salariaţi (sold conjunctural +5%). Conform opiniei managerilor, preţurile de vânzare sau de facturare ale prestaţiilor vor avea tendinţă de creştere moderată (sold conjunctural +8%). AGERPRES
Spitalul Clinic Județean de Urgență din Sibiu a fost dotat cu un robot în valoare de un milion de euro, pentru pacienții oncologici, a anunțat miercuri, pe Facebook, Consiliul Județean (CJ).
”Aproximativ 1 milion de euro este costul acestui echipament instalat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu, achiziționat din banii nerambursabili obținuți de Consiliul Județean Sibiu din Fondul European de Dezvoltare Regională”, spun cei de la CJ Sibiu.
Potrivit sursei citate,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
U BT Cluj-Napoca CÂȘTIGĂ în Turda meciul împotriva echipei BAXI Manresa în etapa a 7-a a BKT EuroCup
U-Banca Transilvania a x împotriva echipei BAXI Manresa, miercuri, 12 noiembrie, de la ora 19:00. Gruparea clujeană antrenată de Mihai Silvășan a luptat în etapa a 7-a a BKT EuroCup, pe Turda Arena.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Guvernul ia în calcul preluarea activelor Lukoil din România. Executivul nu va cere amânarea sancțiunilor impuse de SUA
Guvernul ia în calcul preluarea activelor Lukoil din România. Este vorba despre rafinăria Petrotel de la Ploiești și rețeaua de peste stații de carburanți. Președintele Nicușor Dan a precizat miercuri, într-o conferință de presă, că rafinăria de la Ploiești este activul cel mai important pe plan local. Acesta a completat că la Guvern există un grup de lucru care analizează preluarea acesteia pe o perioadă limitată.
Ministrul Energiei a precizat, cu o zi în urmă, că…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Trei deținuți ai Penitenciarului Aiud, față în față cu studenți din Sibiu. Discuții ”fără perdea” despre droguri și dependențe
Trei deținuți din Penitenciarul Aiud le-au povestit studenților din Sibiu despre alegerile care i-au adus după gratii. Viața în detenție i-a învățat să prețuiască libertatea, răbdarea și lucrurile mărunte din viață.
Cu ocazia acestei întâlniri, organizată în parteneriat cu Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud, jurnalista ziarului Turnul Sfatului, Raluca Budușan, a reușit să surprindă emoțiile și trăirile celor trei tineri, oferind o lecție de viață și pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro


