Connect with us

ACTUALITATE

Crește îngrijorător numărul focarelor de holeră la nivel global, iar rata mortalității aproape s-a triplat

Publicat

Cazurile de îmbolnăvire cu holeră au crescut anul acesta, mai ales în zonele sărace şi afectate de conflict, cu focare raportate în 26 de ţări şi rate ale mortalităţii în creştere bruscă, a declarat vineri un oficial al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), relatează Reuters.

Într-un an obişnuit, mai puţin de 20 de ţări raportează focare de holeră, boală care se răspândeşte prin ingerarea de alimente sau apă contaminate şi care poate provoca diaree acută.

„După ani de zile în care numărul cazurilor a scăzut, asistăm la o creştere îngrijorătoare a focarelor de holeră la nivel global”, a declarat Philippe Barboza, şeful agenţiei OMS care se ocupă de cazurile şi focarele de holeră, în cadrul unei conferinţe de presă la Geneva.

Dacă nu este tratată, holera poate ucide în câteva ore

Rata medie a mortalităţii înregistrată în acest an aproape s-a triplat comparativ cu media pe cinci ani şi este în prezent de aproximativ 3% în Africa, a adăugat el.

Deşi majoritatea celor afectaţi de această boală pot avea simptome uşoare sau pot fi asimptomatici, holera poate ucide în câteva ore dacă nu este tratată.

Un focar de holeră izbucnit în Siria a provocat deja moartea a 33 de persoane şi reprezintă un pericol pe fronturile ţării aflate de 11 ani în război civil.

Barboza şi-a exprimat, de asemenea, îngrijorarea cu privire la recentele focare din Cornul Africii şi părţi ale Asiei, inclusiv în Pakistanul afectat de inundaţii.

El a afirmat că doar câteva milioane de doze de vaccin anti-holeră mai sunt disponibile de folosit până la sfârşitul anului, menţionând un deficit legat de producţia de vaccinuri.

Cu toate acestea, OMS mai are o rezervă de urgenţă de vaccinuri anti-holeră.

„Este foarte clar că nu avem suficiente vaccinuri pentru a răspunde focarelor acute şi cu atât mai puţin să putem să implementăm campanii preventive de vaccinare care ar putea reprezenta o modalitate de a reduce riscul pentru multe ţări”, a spus oficialul OMS.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Anunț de interes public: Revizuire autorizație de mediu SC HIDROPLASTO SRL

Publicat

anunț de interes public: revizuire autorizație de mediu sc hidroplasto

Publicitate

SC HIDROPLASTO SRL solicită revizuirea autorizației de mediu pentru obiectivul „Fabrică colectare și prelucrare mase plastice” situat în Cătamărăști Deal, com. Mihai Eminescu, str. Pacea nr. 26, județul Botoșani.

Contestațiile se depun la sediul Direcției Județene de Mediu Botoșani din B-dul Mihai Eminescu nr. 44 în termen de 5 zile de la data apariției prezentului anunț.


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Explozie de conținut periculos cu minori în mediul online. Autoritățile lansează campania: „Dacă locul ei nu e în ramă, oprește distribuirea!”

Publicat

explozie de conținut periculos cu minori în mediul online. autoritățile

Publicitate

„Dacă locul ei nu e în ramă, nu trimite poza mai departe”: campanie-avertisment: Proliferarea în mediul online a imaginilor ce înfățișează abuz sexual asupra copiilor sau cele care prezintă conținut dăunător, în creștere îngrijorătoare

 

Peste 90.000 de link-uri individuale raportate în 45.245 de sesizări primite prin linia esc_Abuz privind materiale de exploatare a minorilor în 2025

 

București, 10 decembrie 2025: Organizația…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune pentru combaterea violenței domestice, la Hlipiceni

Publicat

bataieabuz femeie violenta 1000x600.webp.webp

Publicitate

Marți, polițiștii din Hlipiceni au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea violenței domestice, precum și pentru prevenirea abaterilor comise la regimul rutier, pe raza localității Hlipiceni.

 

În cadrul activității desfășurate, au fost legitimate 100 de persoane și oprite pentru control, 70 de autovehicule, iar în urma neregulilor constatate, polițiștii au aplicat 45 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 16.000…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat din Botoșani dat dispărut după ce a ajuns în Arad. Familia și autoritățile îl caută

Publicat

bărbat din botoșani dat dispărut după ce a ajuns în

Publicitate

Polițiștii fac verificări pentru găsirea lui Ducan Tiberiu-Gabriel, un bărbat de 33 de ani, din localitatea Iurești, județul Botoșani, care a fost raportat dispărut după ce a plecat în loc necunoscut și nu a mai revenit la domiciliu.

Potrivit autorităților, bărbatul, cunoscut sub porecla „Fiu”, a ajuns în municipiul Arad la data de 7 noiembrie 2025, venind din Italia. După sosirea în oraș, acesta ar fi părăsit locația în care se afla, iar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe