Connect with us

ACTUALITATE

Creşte numărul de cazuri legate de noua tulpină a SARS-CoV-2, în Danemarca

Publicat

În Danemarca au fost înregistrate 86 de cazuri de contaminare cu noua tulpină a coronavirusului dectectată mai întâi în Regatul Unit, a indicat sâmbătă Agenţia daneză pentru controlul bolilor infecţioase (SSI), subliniind că frecvenţa cazurilor este în creştere, relatează AFP.

„Propagarea unei variante a virusului mai contagioase poate duce la o curbă epidemică mai abruptă, ceea ce va însemna că va trebui să ne înăsprim măsurile de prevenire a infecţiilor şi să le menţinem timp mai îndelungat pentru a ţine sub control epidemia”, a avertizat într-un comunicat una dintre responsabilele SSI, Tyra Grove Krause.

Danemarca, cu o populaţie de 5,8 milioane de locuitori, este ţara care a declarat cele mai multe cazuri de contaminare cu noua tulpină a SARS-CoV-2 până în prezent, potrivit cifrelor anunţate de autorităţile din domeniul sănătăţii naţionale.

„Aceasta corespunde unui procent de 0,8% din circa 10.300 mostre secvenţiate între săptămânile din 16 noiembrie până în 27 decembrie. Totuşi, proporţia cazurilor detectate creşte şi în cursul ultimei săptămâni, grupul reprezenta 2,3% din totalul eşantioanelor secvenţiate”, faţă de 0,9 % săptămâna precedentă, a relevat SSI.

Circulaţia acestei mutaţii în Danemarca nu este legată exclusiv de persoane care au fost în Marea Britanie.

Danemarca este una dintre ţările care secvenţiază genomul virusurilor în cele mai multe mostre. Secvenţierea a fost realizată asupra 11% din cazurile pozitive în timpul acestei perioade şi numărul cazurilor respective este desigur mai ridicat, a estimat Agenţia.

Noua tulpină este considerată de autorităţile britanice ca fiind cu 50% până la 74% mai contagioasă decât celelalte mutaţii ale noului coronavirus.

Pentru a-i urmări evoluţia, Danemarca lucrează la punerea la punct a unui nou test PCR care să poată detecta schimbările specifice ale noului coronavirus.

Autorităţile sanitare recomandă menţinerea restricţiilor în vigoare (telemuncă generalizată, şcoli şi magazine închise, cu excepţia farmaciilor şi a magazinelor alimentare) pentru a combate propagarea virusului. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (378)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (378)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist:

DIN CAIETUL MEU DE ÎNSEMNĂRI

Formula matematică a fericirii.   A fost descoperită de psihologul britanic Carol Rothwell și arată astfel:  F = P + 5E + 3H, unde: F = fericirea; P = caracteristicile personalității, atitudinea față de viață, adaptabilitatea și forța de a depăși dificultățile; E = existența, sănătatea, stabilitatea financiară și relațiile de prietenie; H =…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

De la 1 septembrie, pacienții vor putea raporta trimiterile abuzive de la spitalele publice la cabinetele private

Publicat

de la 1 septembrie, pacienții vor putea raporta trimiterile abuzive

Publicitate

Ministerul Sănătății va lansa, de la 1 septembrie, un formular online prin intermediul căruia pacienții vor putea raporta situațiile în care au fost redirecționați abuziv dintr-un spital de stat la un cabinet privat, a anunțat, duminică, pe Facebook, ministrul Alexandru Rogobete, relatează agerpres.ro.

Potrivit acestuia, prin formularul care va fi disponibil pe pagina de internet a Ministerul Sănătății pacienții vor putea transmite spitalul unde…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autorul accidentului de ieri seară de la Todireni a fost reținut de polițiști. Avea alcoolemie de 1,22 mg/l

Publicat

foto: accident la todireni! un bărbat a ajuns la spital

Publicitate

Un bărbat de 53 de ani, din județul Botoșani, a fost reținut după ce, aflat băut la volan, a provocat un accident rutier pe DJ 282, în localitatea Todireni, seara trecută.

Evenimentul s-a petrecut pe 16 august 2025, când șoferul a pierdut controlul mașinii și a lovit două autoturisme parcate. În urma impactului, un tânăr pieton, de 25 de ani, aflat între mașini, a fost rănit.

La testarea cu etilotestul, conducătorul auto avea 1,22 mg/l alcool…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Expoziție personală a artistului Pavel Brăila, la Memorialul Ipotești: Vremuri în care știrile sunt mai rapide decât gloanțele

Publicat

expoziție personală a artistului pavel brăila, la memorialul ipotești: vremuri

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu” găzduiește, în Sala de expoziții „Horia Bernea”, începând cu data de 20 august, până pe 15 septembrie 2025, expoziția personală a lui Pavel Brăila, „Vremuri în care știrile sunt mai rapide decât gloanțele”. Vernisajul va avea loc pe 20 august 2025, ora 12:00, în prezența artistului.

Expoziția este alcătuită din picturi suspendate lucrate în tehnica acrilic pe…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe