Connect with us

EVENIMENT

Creştere explozivă a cazurilor de COVID-19 în Timișoara. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate de 5 ori mai multe cazuri, față de ziua precedentă

Publicat

test covid

O creştere de cinci ori a numărului celor infectaţi cu SARS-CoV-2 în 24 de ore s-a înregistrat în Timişoara, fiind depistate 46 de cazuri, faţă de nouă raportate în ziua precedentă, potrivit Prefecturii.

„Numărul persoanelor confirmate cu COVID-19, în ultimele 24 de ore, a ajuns la 82, dintre care 46 sunt în Timişoara, câte patru la Lugoj şi Făget, trei la Dudeştii Noi, câte două la Ghiroda, Gătaia şi câte un caz la Remetea Mare, Ciacova, Carani, Jena (Găvojdia), Coşteiu, Hitiaş (Racoviţa), Buziaş, Variaş, Săcălaz, Jamu Mare, Belinţ, Gelu (Variaş), Sînmihaiu German (Sânmihaiu Român), Chişoda, Dumbrăviţa, Cenei, Sânmihaiu Român, Teremia Mare, Becicherecu Mic”, a anunţat, marţi, purtătorul de cuvânt al prefecturii, Daniela Fetescu.

Marţi dimineaţă, numărul total de persoane internate cu COVID-19 a fost de 178, cu 19 bolnavi pe secţiile ATI. În ultimele 24 de ore au fost confirmate cu SARS-CoV-2 două cadre medicale, în timp ce cinci persoane au decedat. De la începutul pandemiei, în judeţ au fost înregistrate 177 de decese.

Purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Timiş, Cornelia Bubatu, a declarat, marţi, că focarul activ de COVID-19 de la Liceul Teologic Penticostal Logos din Timişoara a fost stins, rămânând active alte şapte, înregistrate săptămâna trecută. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Gata cu zvonurile: se confirmă deschiderea IKEA la Cluj, la RIVUS

Publicat

adam kolmacka dqijza3lkwy unsplash scaled e1747841517491.jpg

Așteptarea a luat sfârșit! Ikea a bătut palma cu Rivus după aproape doi ani de speculații. Tranzacția ar fi avut loc recent și este un acord important pentru piața real estate din Cluj-Napoca și chiar din țară.

Zvonuri despre integrarea Ikea în proiectul celor de la Iulius, la Rivus, au fost vehiculate în piață încă de anul trecut. Acum, avem și certitudinea, pentru că,  potrivit unui extras din Cartea Funciară, parteneriatul dintre Ikea și Rivus a devenit…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Medicul din Sebeș, reținut sub acuzația de luare de mită, adus la Tribunalul Alba cu propunere de arestare

Publicat

video: medicul din sebeș, reținut sub acuzația de luare de

Medicul din Sebeș, reținut sub acuzația de luare de mită, a fost adus miercuri după-amiază la Tribunalul Alba cu propunere de arestare sau alte măsuri. Potrivit procurorilor, el a fost prins în timp ce primea de la o persoană suma de 500 de euro pentru a-i soluţiona favorabil cererea de prelungire a deciziei medicale asupra capacității de muncă, în urma încadrării într-un grad de invaliditate.

Acesta a mai fost condamnat anterior pentru săvârșirea unor fapte similare.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

În centrul multifuncțional din cartierul Gheorghe Șincai va fi amenajată o bibliotecă. Primăria Alba Iulia încheie parteneriat

Publicat

În centrul multifuncțional din cartierul gheorghe Șincai va fi amenajată

În centrul multifuncțional din cartierul Gheorghe Șincai va fi amenajată o bibliotecă. Primăria Alba Iulia încheie acord de parteneriat, în acest sens, cu Biblioteca Județeană ”Lucian Blaga” Alba.

Activitatea se înscrie în perioada de sustenabilitate a proiectului „Ansamblu Urban cu Spații Socio-Culturale, Educative și de Locuit, cartier Gheorghe Șincai, Alba Iulia”.

Centrul este destinat în mod special comunităților vulnerabile din municipiul Alba Iulia, cu accent pe…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ANALIZĂ. Cum s-au împărțit voturile din primul tur în turul doi. De unde și-a atras Nicușor Dan voturile care i-au adus victoria

Publicat

nicusor dan presedinte.jpg

În turul doi, candidatul Nicușor Dan a reușit să întoarcă scorul din turul întâi și să câștige alegerile prezidențiale din 2025, la o diferență de 7 puncte procentuale în fața favoritului George Simion. O analiză amplă realizată de sociologul Mircea Comșa de la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj arată de unde și-a luat voturile necesare victoriei Nicușor Dan.

Sociologul Mircea Comșa propune o abordare metodologică diferită față de analiza clasică pe…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe