EVENIMENT
Crima de la Fresko Cafe din Sebeș: Rudele tânărului ucis cer daune de 500.000 de euro
În prima ședință la Tribunalul Alba, în procesul crimei de la Fresko Cafe din Sebeş, inculpatul Valer Stancu a recunoscut în totalitate fapta comisă și a cerut ca judecata să se realizeze prin procedură simplificată. Daunele morale cerute de rudele victimei se ridică la suma de 500.000 de euro, iar cele materiale la 30.000 de lei. Mai mult, s-a cerut schimbarea încadrării faptei lui Valer Stancu, din omor în omor calificat.
În prima ședință a procesului crimei de la Fresko Cafe, familia victimei a cerut daune morale de 5000.000 de euro și daune materiale de 30.000 de lei.
CITEȘTE ȘI: Începe procesul crimei de la Fresko Cafe din Sebeș, la Tribunalul Alba. A fost fixat un prim termen de judecată
Valer Stancu și-a recunoscut în totalitate fapta comisă și a cerut ca judecata se realizeze prin procedură, simplificată iar probele folosite să fie cele administrate în faza de urmărire penală.
Judecătorul de caz a admis cererea de judecată prin procedură simplificată și din acest motiv sentința finală a inculpatului va fi cu o treime mai mică.
CITEȘTE ȘI: CRIMA de la Fresko Caffe: Cine era tânărul care a fost înjunghiat mortal pe terasa localului din Sebeș
Mai mult de atât, s-a cerut schimbarea încadrării juridice a faptei comise de Valer, din omor, în omor calificat, motivul fiind o presupusă premeditare a faptei de către autor. În faţa instanţei s-a spus că acesta l-ar fi ameninţat şi în alte situaţii pe victimă, Adrian Alin B.
Avocatul lui Valer a solicitat schimbarea încadrării juridice în omor cu circumstanțe atenuante, susținând o aşa-zisă provocare din partea victimei.
Pentru următorul termen al procesului, judecătorul de caz a acceptat audierea a doi martori. Unul din partea victimei şi altul din partea inculpatului.
CITEȘTE ȘI: Valer Stancu, autorul crimei de la Fresko Cafe din Sebeș, trimis în judecată. Dosarul a ajuns la Tribunalul Alba
După audierea celor doi martori, magistratul s-ar putea pronunța în legătură cu cererile privind schimbarea încadrării juridice avansate de către părţi.
EVENIMENT
VIDEO. Undă verde pentru reabilitarea Podului Elisabeta. Dispar lacătele de pe „podul iubirii”
Podul Elisabeta, cea mai veche pasarelă pietonală peste râul Someșul Mic încă păstrată în Cluj-Napoca, va intra oficial în reabilitare, după ce Consiliul Local a aprobat în unanimitate proiectul privind documentația tehnică și indicatorii tehnico-economici ai investiției.
Hotărârea a fost adoptată în ședința de miercuri, fără voturi împotrivă sau abțineri.


Obiectivul de investiții poartă...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Aqua Park la Alba Iulia, în zona șoselei de centură. Comisia a dat aviz negativ, dar consiliul local a votat proiectul
Aqua Park la Alba Iulia, în zona șoselei de centură: un proiect în acest sens a fost pus pe ordinea de zi a Consiliului Local Alba Iulia de miercuri. Proiectul a primit aviz negativ din partea comisiei de specialitate.
Consiliul Local Alba Iulia a votat miercuri un proiect de regenerare urbană și construirea unei baze sportive și de agrement în oraș.
La dezbaterea proiectului a fost prezentată o documentație tehnică de dezmembrare a unei suprafețe de 54.000 de metri pătrați de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Un șofer din Alba care transporta 200 de porci, implicat într-un accident rutier în Cluj. S-a răstrunat cu TIR-ul
Un șofer din Alba a fost implicat într-un accident rutier pe pe E81, în zona localității Topa Mică, din județul Alba. Accidentul s-a produs în jurul orei 12.00, miercuri, 17 decembrie.
Din primele informații, la volanul TIR-ului se afla un bărbat în vârstă de 51 de ani. Acesta a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat pe carosabil.
În jurul orei 15.00, la două ore de la comiterea accidentului reprezentanții DSVSA Cluj nu au intervenit pentru a vedea dacă animalele mai...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO Pereții puțului de lansare al metroului, finalizați. Gulermak:Am construit „carcasa” subterană unde vor coborî ”cârtițele”
Citește mai mult pe Cluj24.ro


