Connect with us

EVENIMENT

Criminalul din județul Timiș care a decapitat un bărbat, cu drujba, condamnat definitiv la închisoare pe viaţă

Publicat

Criminalul care a decapitat, folosind o drujbă, un bărbat din localitatea Sânandrei, a fost condamnat definitiv la închisoare pe viaţă şi la plata de daune morale în valoare de peste 300.000 de euro.

Curtea de Apel Timişoara a pronunțat, luni, sentinţa definitivă în cazul crimei de la Sânandrei, ucigaşul urmând să execute o pedeapsă cu închisoarea pe viaţă.

"În baza art.188 alin.1, 189 alin.1 lit.a şi h C.p. condamnă inculpatul Muntean Dorin-Sebastian la pedeapsa detenţiunii pe viaţă pentru săvârşirea infracţiunii de omor calificat", se arată în hotărârea Curţii de Apel.

În afara pedepsei cu închisoarea, ucigaşul trebuie să achite câte 100.000 de euro despăgubiri soţiei şi fiului cel mare al victimei şi 130.000 de euro fiului cel mic.

Crima a avut loc în dimineața zilei de 31 ianuarie 2019 când Muntean Dorin-Sebastian a început să taie cu drujba ușa unei case în care se aflau un bărbat și fiii săi de 14 ani și 18 ani și prietena unuia dintre băieți.

CITEȘTE ȘI ANCHETĂ la IPJ Timiș: Bărbatul ucis cu o drujbă la Sânandrei ar fi sunat la 112, iar un poliţist l-ar fi trimis la culcare

Adolescenții au reușit să fugă, însă băiatul cel mic a încercat să scape pe geamul din spate și și-a rupt piciorul.

Criminalul l-a lovit pe bărbat și l-a atacat cu drujba, decapitându-l, după care a plecat.

Motivul oribilei crime este halucinant. Ucigașul, în vârstă de 32 de ani, care a trăit 10 ani în Spania, s-a întors în România în vara anului 2018 și a cumpărat cu 2.000 de euro o maşină de la Mihai Constantin, de 44 de ani, din localitatea Sânandrei.

CITEȘTE ȘI Criminalul care l-a decapitat cu drujba pe un bărbat, condamnat la 25 de ani şi şase luni de închisoare

Nemulţumit de mașină, Muntean a venit cu ea la poarta vânzătorului, după o săptămână, a lăsat-o acolo şi a cerut banii înapoi.

După mai multe luni în care l-a tot ameninţat pe Constantin, în 31 ianuarie 2019, în jurul orei 4.30, Dorin Muntean a năvălit cu drujba pornită în casa victimei. A decupat uşa şi l-a alergat pe bărbat până în curte, unde l-a tăiat de mai multe ori, iar în final l-a decapitat.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Fără scumpiri la prețul gazelor din aprilie. Ministrul Energiei: „România nu va suferi un șoc”

Publicat

pexels arangaz flacara scaled.jpg






Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, asigură, duminică seara, că expirarea actualei scheme de plafonare a prețului la gaze naturale, la finalul lunii martie, nu va aduce scumpiri pentru consumatori. Oficialul susține că piața este pregătită pentru tranziție, iar în scenariul pesimist plafonarea ar putea fi prelungită, cu o reducere graduală, pentru a evita creșteri bruște de preț.

Prețul final al gazelor naturale...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Mașină răsturnată în Cluj. O femeie și un copil de 14 ani, transportați la spital

Publicat

whatsapp image 2026 01 11 at 22.21.14 e1768163345399.jpeg






Un accident rutier s-a produs duminică seară pe raza localității Bădeni, comuna Moldovenești, județul Cluj, unde o mașină s-a răsturnat pe zăpadă. În urma evenimentului, două persoane, printre care un minor au fost transportate la spital.

Potrivit ISU Cluj, la fața locului au intervenit de urgență pompierii din cadrul Detașamentului Turda. Aceștia s-au deplasat cu o autospecială dotată cu modul de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cu ocazia Zilei Internaționale a cuvântului „Mulțumesc”, transmitem un gând de mulțumire cititorilor noștri

Publicat

chatgpt image 11 ian. 2026 12 25 36.jpg






Duminică, 11 ianuarie, în întreaga lume este sărbătorită Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”, o inițiativă lansată în 1984, menită să reamintească importanța recunoștinței, respectului și empatiei în relațiile dintre oameni. Este o zi simplă, dar profundă, în care un singur cuvânt poate face diferența.

Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc” este marcată anual pe 11...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

România, printre țările cele mai sigure pentru turiști. Clasamentul întocmit de Departamentul American de Stat

Publicat

românia, printre țările cele mai sigure pentru turiști. clasamentul întocmit

România, printre țările cele mai sigure pentru turiști: Departamentul de Stat al SUA a actualizat avertismentele de călătorie, plasând România și vecinii din Europa de Est în categoria celor mai sigure destinații din lume.

Cu un nivel de risc minim, Bucureștiul și Clujul devin alternative strategice la marile capitale vestice, aflate sub alertă de terorism, scrie Economedia.

Vezi și TOP 10 - cele mai frumoase locuri din România, potrivit Tripadvisor: În clasament este inclusă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe