ACTUALITATE
Criză de donatori de sânge la Centrul de Transfuzie Sanguină din Vrancea. Mai puţin de 10 persoane zilnic

Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS) Vrancea se confruntă cu o criză a donatorilor de sânge, după ce mai puţin de 10 persoane pe zi s-au prezentat în ultimele săptămâni pentru a dona sânge, potrivit reprezentanţilor instituţiei.
„La Centrul de Transfuzie ne confruntăm, în ultima perioadă, cu o criză acută de donatori de sânge. Câteva zile la rând am avut până în 10 donatori de sânge pe zi, un număr insuficient pentru a face faţă solicitărilor care vin din spitalele din judeţ. E vară, e perioada de concedii şi acest lucru se resimte în numărul de persoane care vin să doneze sânge”, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al centrului, Georgiana Crăciun.
Pentru a restabili stocurile de sânge, CTS Vrancea a găsit sprijin la o fabrică de confecţii din Focşani, ai cărui angajaţi au donat sânge.
„Până acum două săptămâni am suplimentat stocurile de sânge cu o campanie de donare a angajaţilor unei fabrici de confecţii. Am fost atât aici la Focşani, cât şi la Tecuci, unde fabrica are punct de lucru. Au donat circa 300 de angajaţi, deşi au fost mai mulţi cei care şi-au manifestat disponibilitatea, însă nu au îndeplinit condiţiile pentru donare. Am găsit un sprijin foarte mare în această colaborare, pe care sperăm să o continuăm şi pe viitor”, a spus Georgiana Crăciun.
Având în vedere faptul că necesarul CTS Vrancea ar fi de cel puţin 30 de donatori zilnic, centrul face apel către toţi cei care pot dona sânge.
Centrul de Transfuzie Vrancea asigură necesarul de sânge pentru spitalele din judeţ, dar trimite sânge şi în alte unităţi medicale din ţară, la solicitarea acestora. AGERPRES
ACTUALITATE
Un bărbat de 39 de ani, din municipiul Botoșani, este de negăsit! Sunați la 112, dacă aveți informații

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
VIDEO Lacrimi, rugăciuni și dor: Paștele Blajinilor, la Stăuceni. Zeci de botoșăneni s-au rugat pentru cei trecuți în veșnicie. „Parcă o aud pe mama cum mă strigă din poartă”

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai mult pe Botosani24.ro