Connect with us

EVENIMENT

Criză de sânge la cel mai mare spital din Galaţi. Un eventual accident colectiv, motiv de groază pentru medici

Publicat

Arhivă foto

Spitalul cel mai mare din județul Galați se confruntă în prezent cu o criză gravă de stocuri de sânge. Un medic chirurg al instituției a tras un semnal de alarmă, avertizând că rezervele existente abia acoperă cererea pentru intervențiile de urgență.

Chirurgul Paul Ichim exprimă îngrijorarea sa cu privire la posibilitatea unui accident colectiv, și acest lucru îi provoacă o teamă profundă.

Spitalul Clinic de Urgenţă Sf.Apostol Andrei se confruntă cu „o cruntă lipsa de sânge” susţine medicul gălăţean.

Chiar şi stocul de urgenţă devine „insuficient în situaţia gestionării concomitente a mai multor cazuri acute”, aşa că medicii amână unele operaţii şi îndeamnă rudele pacienţilor să doneze sânge. Problemele cele mai mari apar în cazul bătrânilor care nu au rude sau al celor care au rudele plecate în străinătate.

„Avem o groază de cazuri oncologice ce presupun intervenţii majore, care necesită sigur transfuzii şi pe care le tot amânăm la operat.

De obicei se mobilizează familia şi prietenii, mergând să doneze. Situaţia devine urâtă rău în cazul pacienţilor vârstnici, fără aparţinători şi la care prietenii sunt colegi de generaţie, neputând să mai doneze”, a explicat chirurgul Paul Ichim.

Criză de sânge la cel mai mare spital din Galaţi. Ce susține un medic din Galați

Medicul gălăţean avertizează că în cazul unui accident colectiv, spitalul nu va face faţă solicitărilor.

„Mă gândesc cu groază cum ne-am descurca într-o situaţie de accident colectiv, de catastrofe naturale sau de alt fel, induse de oameni. Atunci ar fi chiar Dumnezeu cu milă, doar că Divinitatea ne-a lăsat o porunca, să ne iubim aproapele, iar donarea de sânge pentru semenii aflaţi în spitale, chiar este o dovadă de afecţiune.

Fără intenţia de a deveni patetic, se cere o mişcare de solidaritate, situaţie de acest gen n-am întâlnit până acum în practică mea medicală”, a precizat Paul Ichim.

Chirurgul gălăţean îşi pune speranţele într-un proiect legislativ potrivit căruia persoanele care donează sânge de două ori într-un an au dreptul să pacheze gratuit în orice parcare publică din România.

Sursa: MediaFax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Când vor fi obligate primăriile să reducă din posturi și ce se întâmplă cu impozitele locale. Anunțul ministrului Dezvoltării

Publicat

investițiile finanțate de ministerul dezvoltării vor fi prioritizate în 2026.

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, spune că din 2027 administrațiile locale vor fi obligate să reducă din posturi, dacă nu se încadrează în condițiile impuse de măsurile pentru reducerea cheltuielilor. Până atunci, în 2026, acestea pot alege una dintre variantele: diminuarea cheltuielilor salariale sau tăierea posturilor.

Ministrul spune că forma finală a proiectului de lege privind măsurile administrative urmează să fie definitivată în coaliția de guvernare, proiectul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Prefectul Maria Forna a verificat stocurile de sare pentru deszăpezire de la Salina Ocna Dej: Are un rol esențial acum

Publicat

forna salina dej2.jpg






Prefectul județului Cluj, Maria Forna, alături de primarul municipiului Dej, Morar Costan, a făcut miercuri o vizită-fulger la Salina Ocna Dej pentru a verifica stocurilor de sare destinate deszăpezirii drumurilor.

Controlul vine într-un moment cheie, în condițiile în care închiderea Salinei Praid a pus o presiune suplimentară pe celelalte unități de producție din țară. La Salina Ocna dej, zilnic, peste 200 de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Construcțiile fără autorizație, supra-impozitate la suprafața reală, în noua reformă a administrației. Care este excepția

Publicat

construcțiile fără autorizație, supra impozitate la suprafața reală, în noua reformă

Construcțiile fără autorizație, supra-impozitate: Nouă reformă a administrației prevede ca toate construcțiile fără autorizație să fie sancționate drastic, arată un proiect pus miercuri în transparență de Ministerul Dezvoltării.

Astfel, potrivit noilor măsuri, clădirile construite fără autorizație vor fi impozitate în funcție de suprafața reală și nu de cea declarată.

În plus, pentru aceste imobile se introduce o majorare de 100% a impozitului pe o perioadă de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cod galben de polei emis pentru zona joasă a județului Alba. Localitățile vizate

Publicat

atenționare meteo: ploi, lapoviță și ninsori până sâmbătă, 4 ianuarie.

Meteorologii au emis o alertă de cod galben pentru zona joasă a județului Alba. 

Potrivit informațiilor, local va fi burniţă și se va forma polei. Alerta este valabilă miercuri până la ora 18:00.

Sunt vizate localitățile:

  • Alba Iulia,
  • Aiud,
  • Cugir,
  • Sebeș,
  • Blaj,
  • Ocna Mureș,
  • Teiuș,
  • Ighiu,
  • Săsciori,
  • Unirea,
  • Jidvei,
  • Vințu de Jos,
  • Galda de Jos,
  • Șona, Mihalț, Pianu, Valea Lungă, Lopadea Nouă, Cetatea de Baltă, Daia Română,
  • Stremț, Sâncel, Șpring,
  • Sântimbru,
  • Lunca...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe