Connect with us

EVENIMENT

Coronavirus: Statistica oficială privind cazurile de infectare a angajaților din spitale, făcută ”după ureche”. Informații eronate în cel puțin un județ

Publicat

Încă de la începutul epidemiei de coronavirus din România toate autoritățile statului ne recomandă zilnc să ne informăm strict din surse oficiale. Ce facem, însă, când sursele oficiale, respectiv Grupul de Comunicare Strategică ne furnizează informații care se dovedesc a fi eronate? Spunem că este o simplă greșeală, sau considerăm că au gafat scăpând ”pe piață” date care nu trebuiau comunicate?

Grupul pentru Comunicare Strategică a transmis, miercuri seară, o informare privind numărul cadrelor medicale din spitale infectate cu coronavirus, pe județe. Pe listă apare și județul Alba, cu 2 angajați auxiliari confirmați cu COVID-19, situație contrazisă, însă, chiar de directorul DSP-ului local:

”În județul Alba nu avem personal auxiliar din spitale confirmat pozitiv. Este cel mai probabil o greșeală, am transmis INSP și am cerut remedierea erorii”, a declarat directorul DSP Alba, Alexandru Sinea.

La două ore după comunicare, ”eroarea” nu a fost corectată și atunci rămân de pus niște întrebări: Este greșeală, sau gafă? Numărul medicilor infectați din celelalte județe este corect? Dar celelalate informații oficiale primite de săptămâni bune de la Grupul de Comunicare Strategică privind numărul de îmbolnăviri, decese etc. sunt corecte?

Comunicatul transmis de GCS:

”Din datele centralizate până la această oră, un număr de  357 cadre medicale sunt infectate cu noul coronavirus, după cum urmează:

Medici 99
Asistenți medicali 127
Infirmiere 35
Îngrijitoare 11
Personal auxiliar 85

Menționăm că, DSP Botoșani a revenit cu informația privind numărul de cadre medicale confirmate cu noul coronavirus. Este vorba de 19 cadre medicale confirmate, restul până la 31 fiind în așteptarea rezultatului probelor prelevare.

Distribuție pe județe:

Alba total 2
Personal auxiliar 2

Arad total 24
Medici 9
Asistenți medicali 5
Infirmiere 1
Personal auxiliar 9

București total 60
Medici 19
Asistenți medicali 16
Infirmiere 6
Personal auxiliar 19

Bistrița Năsăud total 3
Personal auxiliar 3

Botosani total 19
Medici 6
Asistenți medicali 10
Infirmiere 3

Cluj total 3
Personal auxiliar 3

Constanța total 1
Asistenți medicali 1

Covasna total 8
Medici 5
Asistenți medicali 3

Galați total 6
Medici 3
Asistenți medicali 1
Personal auxiliar 2

Hunedoara total 16
Medici 5
Asistenți medicali 9
Îngrijitoare 1
Personal auxiliar 1

Iași total 3
Medici 2
Asistenți medicali 1

Mehedinți total 1
Personal auxiliar 1

Neamț total 7
Medici 2
Asistenți medicali 3
Infirmiere 1
Personal auxiliar 1

Suceava total 200
Medici 45
Asistenți medicali 77
Infirmiere 24
Îngrijitoare 10
Personal auxiliar 44

Timiș total 2
Medici 1
Asistenți medicali 1

Vrancea total 2
Medici 2

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Excelența, premiată la UBB Cluj-Napoca. Lista celor peste 70 de profesori. Mesajul rectorului Daniel David

Publicat

excel 1.jpg






Universitatea ”Babeș-Bolyai” (UBB) Cluj-Napoca a premiat profesorii care s-au remarcat, pe parcursul anului trecut, prin activitatea de excelență în domeniile cercetării, didactic, relația cu societatea și administrativ. Premiile de excelență sunt recunoașterea simbolică a activității puse în slujba valorilor definesc instituția: tradiție și excelență.

„Regulile internaționale ale lumii noastre se...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Piesele trupelor ABBA, The Beatles și Queen, reinterpretate orchestral pe scena Operei Naționale Cluj-Napoca

Publicat

opera cluj.png






Concertul Lights & Legends – Symphony va aduce pe scena Operei Naționale Române din Cluj-Napoca muzica inconfundabilă a celebrelor trupe ABBA, The Beatles și Queen, într-o reinterpretare orchestrală amplă, plină de strălucire, dramatism și emoție.

”Va fi o seară gândită special pentru cupluri, familii, pentru iubitorii de muzică pop-rock și pentru cei care vor să ofere în dar cuiva drag o experiență...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„Leacuri pentru suflet” în sticluțe la Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, de Ziua Îndrăgostiților

Publicat

leacuri.png






Festivalul Internațional de Carte Transilvania (FICT), în parteneriat cu Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, organizează cea de-a doua ediție a evenimentului „Leacuri pentru suflet”, un demers cultural inedit care propune literatura ca formă de alinare, reflecție și reconectare emoțională.

Evenimentul va avea loc sâmbătă, 14 februarie, între orele 16:00 și 18:00, într-un spațiu cu o puternică...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

O femeie din Alba care a bătut o minoră a fost trimisă în judecată: A tras-o de păr și a trântit-o cu capul de perete

Publicat

politie e1556619188358.jpg

Un dosar penal pentru ”loviri sau alte violențe” a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară la Judecătoria Aiud. Mai exact, în data de 2 februarie 2026 rechizitoriul a fost admis, iar judecata va începe pe rolul instanței. 

Este vorba despre un caz în care o femeie a bătut o minoră. Fapta s-a întâmplat în data de 1 iulie 2024, dar a trecut de cameră preliminară abia în anul 2026.

Potrivit motivării instanței, la data de 1 iulie 2024, în jurul orei...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe