Connect with us

ACTUALITATE

Cu un mare avantaj în cursa vaccinurilor, Rusia a vaccinat doar 2,2 milioane de persoane

Publicat

Cu un mare avantaj în cursa vaccinurilor, Rusia – singura țară din lume care a aprobat al treilea vaccin împotriva coronavirusului – a vaccinat doar 2,2 milioane de persoane cu cel puțin una dintre cele două doze.

Rusia a aprobat al treilea vaccin în lupta împotriva coronavirusului, a declarat sâmbătă premierul Mikhail Mishustin, conform DPA.

Primele 120.000 de doze de vaccin, CoviVac, sunt așteptate să fie livrate în martie, Mikhail Mishustin menționând că „Rusia este singura țară care are deja trei vaccinuri”.

La jumătatea lunii august, Rusia lansa Sputnik V, primul vaccin împotriva coronavirusului din lume. La vremea respectivă, oamenii de știință puneau la îndoială vaccinul, deoarece a fost înregistrat înainte ca rezultatele studiilor din faza a treia să fie puse la dispoziție. De atunci însă s-a constatat că are o eficacitate mare și a fost aprobat pentru utilizare în aproximativ 30 de țări.

Un al doilea vaccin dezvoltat în Rusia, numit EpiVacCorona, a fost înregistrat în octombrie. Au fost produse aproximativ 80.000 de doze și, potrivit rapoartelor, ar trebui să înceapă să fie folosite în martie.

În ce privește cel de-al treilea vaccin, este de așteptat ca aproximativ 20 de milioane de doze de CoviVac să fie produse până la sfârșitul anului. Deși nu există încă date concludente din studiile clinice CoviVac, autoritățile ruse spun că dovezile intermediare indică o eficacitate de peste 90%.

Chiar dacă Rusia a avut un mare avantaj în cursa vaccinurilor, până acum doar 2,2 milioane de persoane din țară au primit cel puțin una dintre cele două doze, reprezentând 1,5% din populație.

Până în prezent, liderul Kremlinului, în vârstă de 68 de ani, Vladimir Putin, nu a fost vaccinat, potrivit presei ruse.

Sursă: Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Salariul minim „cu grade”. Peste 2,2 milioane de angajați ar putea fi plătiți după vechime și nivelul de studii

Publicat

salariul minim „cu grade”. peste 2,2 milioane de angajați ar

Publicitate

O nouă iniţiativă legislativă propune diferenţierea salariului minim în funcţie de calificare şi vechime, măsură susţinută de BNS ca soluţie pentru reducerea sărăciei în muncă şi creşterea stabilităţii pieţei muncii.

Blocul Naţional Sindical susține ideea unui sistem gradual care diferențiază salariul minim în funcție de calificare și vechime, astfel încât experiența și competențele angajaților să fie reflectate în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfânta Mare Muceniţă Varvara

Publicat

calendar ortodox 2025: sfânta mare muceniţă varvara

Publicitate

Sfânta Varvara a trăit în vremea împăratului Maximian (286-305), în cetatea Heliopolis (Egipt), fiind fiica unui dregător păgân cu numele Dioscor, care o ţinea sub pază, într-un turn înalt, din pricina marii ei frumuseţi trupeşti. Aceasta credea în Hristos şi n-a vrut să-şi ascundă credinţa de tatăl ei. Odată, când acesta a poruncit să se facă două ferestre la o baie pe care o zidea, fericita Varvara a cerut să se facă trei ferestre,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Granițe depășite, experiențe împărtășite: Un profesor din Hlipiceni, o săptămână de job shadowing în sistemul educațional polonez

Publicat

granițe depășite, experiențe împărtășite: un profesor din hlipiceni, o săptămână

Publicitate

În perioada 24–28 noiembrie, un reprezentant al Școlii Gimnaziale „Dan Iordăchescu” Hlipiceni, profesor Adrian Tomniuc, a participat la o mobilitate de tip job shadowing în Polonia, organizată în cadrul proiectului Erasmus+ „Construind Comunitatea Verde: incluziune, motivație și sustenabilitate în educație” (cod 2023-1-RO01-KA121-SCH-000146241).

Stagiul s-a desfășurat la Școala Publică „H. Sienkiewicz” din Mysliszewice, unde profesorul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rareș Prisacariu va fi invitatul special la un concert de colinde organizat de Arhiepiscopia Iașilor

Publicat

rareș prisacariu va fi invitatul special la un concert de

Publicitate

Arhiepiscopia Iașilor organizează în data de 14 decembrie concertul de colinde „Colindul care ne unește”, iar invitatul special al evenimentului va fi Rareș Prisacariu, câștigător al concursului „Românii au talent” în 2023.

Concertul va avea loc de la ora 18:00, la Centrul de evenimente AGORA din Iași, și va reuni coruri de copii și tineri din comunitățile bisericești ale Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.
Printre corurile invitate se…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe