Connect with us

ACTUALITATE

Cuc anunță restructurări MASIVE la companiile din subordinea Ministerului Transporturilor. ”Nu mai ţinem un stufăriş de oameni care nu fac nimic”

Publicat

cuc

Noua organigramă a societăţii TAROM a fost discutată în Consiliul de Administraţie şi urmează restructurări la majoritatea companiilor din subordinea Ministerului Transporturilor, a declarat, marţi, ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc.

„Ieri (luni – n. r.) a fost un CA al TAROM unde s-a discutat în primă fază noua organigramă cu restructurarea companiei. Aşa cum am spus, urmează restructurări la majoritatea companiilor din cadrul ministerului. Aşteptăm şi la CNAIR să văd – probabil săptămâna viitoare se va intra cu noua organigramă. O să vedem şi la aeroport. Deci, nu mai ţinem aşa un stufăriş mare de oameni care din punctul meu de vedere stau şi nu fac nimic”, a afirmat Cuc.

El a precizat că, după ceremonia de semnare oficială a contractului de reabilitare a căii de rulare Delta de la Aeroportul Henri Coandă, vrea să discute cu directorii de la Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti (CNAB) să lanseze proiectul pentru noul terminal cu clauză suspensivă, pentru a câştiga timp.

„Chiar acum l-am rugat pe domnul director (George-Alexandru Ivan, directorul general al CNAB – n.r.) să am o întâlnire cu directorii din subordinea dânsului, pentru că vreau să atacăm cât mai repede lansarea proiectării şi execuţiei pentru noul terminal la aeroport. Banii îi avem prevăzuţi pentru exproprieri – la rectificare am primit banii, deci vom iniţia şi Hotărârea de Guvern pentru exproprieri şi vreau să avem o atitudine mult mai proactivă când vine vorba de obiectivele de investiţii. Adică, l-am rugat pe domnul director să vorbesc şi eu şi cu aparatul din subordinea dânsului să lansăm acest proiect cu clauză suspensivă ca să câştigăm timp. Eu lucrul ăsta l-am mai sugerat şi altor companii să-l facă şi, aşa cum ştiţi foarte bine, au fost foarte multe obiective care au fost lansate cu clauză suspensivă”, a explicat ministrul.

Şeful de la Transporturi a subliniat că a fost pe „aceeaşi lungime de undă” cu ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, în sensul „grăbirii proiectelor”.

„Asta spunea şi Eugen Teodorovici şi aici am fost tot timpul pe aceeaşi lungime de undă cu el, în sensul că trebuie grăbite proiectele. Noi trebuie să eliminăm toţi timpii morţi şi ăsta este un moment foarte bun şi să evaluăm şi să vedem cine vrea să facă treabă şi cine vrea să nu facă treabă din cadrul companiilor şi al acestor directori care au impresia la un moment dat că s-au împământenit pe funcţii şi vor să facă doar în ritmul lor lucrurile. Nu, ei trebuie să facă în ritmul în care trebuie, nu în ritmul în care vor ei”, a avertizat Răzvan Cuc. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Botoșani, tras pe linie moartă: Trenurile spre Suceava suspendate din cauza datoriilor CFR Călători

Publicat

cfr călători lansează în circulație „trenurile soarelui” în data de

Publicitate

Circulația mai multor trenuri operate de Societatea Națională de Transport Feroviar de Călători ‘CFR Călători’ SA va fi suspendată, începând de marți, ca urmare a neachitării la termen a unor sume restante de peste 100 milioane de lei, aferente achitării Tarifului de Utilizare a Infrastructurii (TUI), conform obligațiilor contractuale, a anunțat CFR SA.

„Compania Națională de Căi Ferate ‘CFR’ SA, în calitate de manager al…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Accident la Victoria, Stăuceni! Un microbuz și un autoturism s-au ciocnit, doi tineri răniți au refuzat transportul la spital

Publicat

foto: accident la victoria, stăuceni! un microbuz și un autoturism

Publicitate

❗️Conduceți prudent❗️

 

Un accident rutier a avut loc, în urmă cu puțin timp, în localitatea Victoria, comuna Stăuceni. În eveniment au fost implicate un autoturism și un microbuz.

 

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare, precum și două echipaje aparținând Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani.

 

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 39 de ani, din municipiul Botoșani, cercetat pentru furt

Publicat

bărbat de 39 de ani, din municipiul botoșani, cercetat pentru

Publicitate

Duminică, polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Botoșani au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat, de 39 de ani, din municipiul Botoșani, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt.

 În urma activităților desfășurate și a probatoriului administrat s-a stabilit faptul că la data de 18 august 2025, acesta ar fi sustras un telefon mobil din incinta unei societăți de pariuri sportive,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Deținătorii de arme, verificați de polițiști

Publicat

botoșani: deținătorii de arme, verificați de polițiști

Publicitate

Polițiștii din Hlipiceni împreună cu cei din cadrul Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase au organizat o acțiune pentru verificarea modului în care sunt respectate prevederile legislative privind regimului armelor și munițiilor.

 

În cadrul activității desfășurate au fost verificați aproximativ 30 de deținători de arme, fără a fi constatate nereguli grave privind modul de respectarea a obligațiilor impuse de legislația în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe