Connect with us

EVENIMENT

Cum a fost păcălită o bătrânică din județul Alba prin ”metoda COVID”. Femeia i-a dat unui străin bijuterii de 15.000 de lei

Publicat

O bătrânică de 80 de ani din Aiud, județul Alba, a fost înșelată prin ”metoda COVID”. Femeia și-a adunat toate bijuteriile, în valoare de 15.000 de lei, și le-a dat unui străin care susținea că nepotul femeii s-a infectat cu SARS-CoV-2 și este internat în spital în stare gravă.

Potrivit IPJ Alba, sâmbătă, 27 februarie 2021, în jurul orei 17,30, Poliţia Municipiului Aiud a fost sesizată de o femeie de 80 de ani cu privire la faptul că a fost sunată de către un individ care a pretins că este medic și care i-a spus că nepotul său este internat în spital, în stare gravă, infectat cu SARS COV 2 și are nevoie de un aparat, în valoare de 15.000 de euro, pentru a fi menținut în viață.

Individul i-a spus femeii că o să-l trimită pe asistentul său pentru a ridica bunurile de valoare sau sumele de bani de care dispune, iar, la scurt timp, la ușa acesteia s-a prezentat un bărbat căruia i-a dat bijuterii în valoare de 15.000 de lei.

Abia după aceea femeia și-a sunat nepotul și și-a dat seama că a fost înșelată.

Conform sursei citate, poliţiştii continuă cercetările în vederea identificării autorilor şi recuperării prejudiciului și fac apel la cetățeni pentru a manifesta prudență în situațiile în care sunt abordați de persoane necunoscute care își atribuie diverse calități și le pretind sume de bani sau bunuri.

Polițiștii le solicită celor la care ajunge această informație să ia legătura cu vârstnicii din familiile lor, să le descrie acest mod de operare, să îi sfătuiască să nu dea crezare unor astfel de povești și să nu accepte, sub nicio formă, să dea bani sau bunuri unor necunoscuți care se prezintă la ușa lor.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Horoscopul lunii februarie. Ce schimbări aduc astrele pentru fiecare zodie

Publicat

horoscop zodii sursa unsplash scaled.jpg






Luna februarie vine cu o energie aparte: mai puține zile, dar mai multă intensitate emoțională. Este o perioadă a clarificărilor, a deciziilor luate cu inima, dar și a unor schimbări care pot redesena planuri pe termen lung.
Dragostea, cariera și sănătatea sunt în prim‑plan, iar fiecare zodie este provocată să își asculte intuiția.

Berbec

Februarie te împinge să încetinești ritmul și să îți...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cine este ofițerul prădător sexual din Gârbău? Fost general de jandarmi, în arest la domiciliu. Poartă brățară de supraveghere

Publicat

jandarmi.jpg






Ofițerul de 68 de ani, arestat preventiv pentru agresiune sexuală de Judecătoria Cluj-Napoca este Aurel Litan, fost general de jandarmi, fost comandant al Inspectoratului de Jandarmi Județean Cluj,  preşedintele filialei Cluj a Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere.

Potrivit Judecătoriei Cluj-Napoca, magistrații au dispus, sâmbătă, luarea măsurii preventive a arestului la domiciliu...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

U-BT Cluj-Napoca pierde cu Partizan la Belgrad, într-un meci din ABA Leaugue

Publicat

u bt partizan e1769886973248.jpg






Echipa de baschet U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă, sâmbătă seara, în deplasare de către Partizan Belgrad într-un meci din ABA League cu scorul de 90-79.

Pe cele patru sferturi, scorul a fost următorul:

25-23, 27-15, 20-19 și 18-22.

Jucătorii antrenați de Mihai Silvășan au fost susținuți de un număr mare de suporteri care au făcut de plasarea la Belgrad și  i-au încurajat.

 


Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

”U” Cluj, victorie mare în Giulești cu Rapid. Mendy și Nistor, eroii meciului

Publicat

u cluj rapid.png






Echipa de fotbal ”U” Cluj a învins, sâmbătă seara, în Giulești, pe Rapid, cu scorul de 2-0, astfel că jucătorii lui Cristiano Bergodi se întorc cu 3 puncte de la București. 

La pauză, scorul a fost egal, 0-0, dar în a doua repriză clujenii au reușit să deschidă scorul în minutul 67 prin Mendy.

În minutul 83, același Mendy a scos un penalty, după ce a fost faultat în careu, lovitura de la 11 m fiind...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe