Connect with us

EVENIMENT

Cum a fost sancționat primarul unui oraş din Covasna, prins că nu a purtat mască

Publicat

Primarul oraşului Întorsura Buzăului, Raul Urdă, a fost sancţionat de poliţişti cu avertisment pentru nepurtarea măştii de protecţie în spaţiul public.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie (IJP) Covasna, Radu Stroe, a declarat marţi, pentru AGERPRES, că poliţiştii s-au autosesizat în urma apariţiei unor imagini pe internet în care edilul nu purta mască de protecţie, prin urmare l-au sancţionat cu avertisment.

"În urma apariţiei în spaţiul public a unor imagini cu persoana în cauză în timp ce nu purta mască de protecţie, nerespectând prevederile Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, poliţiştii s-au sesizat din oficiu şi au aplicat o sancţiune contravenţională în conformitate cu prevederile legale", a declarat Radu Stroe.

De altfel, în procesul verbal încheiat de poliţiştii din Întorsura Buzăului se arată că Raul Urdă "nu a respectat obligativitatea purtării măşti de protecţie sanitare astfel încât să acopere nasul şi gura în spaţiul public şi în condiţiile stabilite prin ordinul comun al ministrului Sănătăţii şi al ministrului Afacerilor Interne, încălcând astfel unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19".

În imaginile postate luni pe internet, Raul Urdă apare fără mască în faţa Catedralei Ortodoxe din Întorsura Buzăului, oferind flori unor localnice cu prilejul Zilei Internaţionale a Femeii.

Într-un mesaj postat marţi pe pagina de Facebook a Primăriei Întorsura Buzăului se menţionează că edilul "consideră gestul de a nu purta mască în spaţiul public ca fiind regretabil şi informează pe această cale că îşi asumă sancţiunea primită de la Poliţia oraşului Întorsura Buzăului". Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Risc crescut de avalanșă la Straja, în Șureanu și în alte masive muntoase din România. Avertisment pentru turiști

Publicat

risc crescut de avalanșă la straja, în Șureanu și în

În masivele muntoase din România este risc de avalanșă la altitudini mari. Turiștii sunt avertizați să nu părăsească zonele amenajate pentru schi.

Salvamontiștii din Lupeni, care deservesc și stațiunea montană Straja, au avertizat, marți, asupra riscului crescut de avalanșă apărut în zona de creastă a Masivului Vâlcan, la peste 1.600 de metri altitudine, din cauza zăpezii aduse de vânt care formează cornișe de peste 2,5 metri înălțime.

”În zona de creastă, la...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Mii de credincioși la slujba de sfințire a apei în ziua de Bobotează în Piața Avram Iancu din Cluj-Napoca

Publicat

boboteaza slujba 2.jpeg






Mii de credincioși au participat marți, 6 ianuarie, la slujba de sfințire a apei mari, oficiată cu prilejul Bobotezei în Piața Avram Iancu, în fața Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca.

Mitropolitul Clujului, IPS Andrei, a oficiat ceremonia religioasă și a sfințit 20.000 de sticle cu apă, care au fost distribuite ulterior credincioșilor prezenți.

Apa sfințită, simbol al curățirii și...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

De ce nu pot fi plătite taxele și impozitele pe platforma ghiseul.ro. Explicațiile autorităților

Publicat

programul ”euro 200”: când primesc elevii și studenții bonuri valorice

Cetățenii care vor să-și plătească taxele sau impozitele la începutul anului 2026, online, folosind platforma ghiseul.ro, nu au această opțiune. Se fac lucrări de mentenanță.

Accesarea Sistemului Naţional Electronic de Plată online cu cardul a taxelor şi impozitelor nu era posibilă nici marți, până la orele amiezii.

Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR) a explicat că se așteaptă actualizarea datelor de către primării.

”Primele zile ale anului...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Accident cu o ambulanță în Jucu. Ar fi derapat pe carosabilul înghețat și a intrat într-un TIR

Publicat

accident ambulanta tir jucu.jpeg






Un accident rutier a avut loc marți în Jucu, județul Cluj, implicând o ambulanță a Serviciului de Ambulanță Maramureș și un TIR, pe fondul carosabilului înghețat.

Din fericire, nu au existat victime, iar daunele materiale au fost minime, potrivit reprezentanților Serviciului de Ambulanță Maramureș.

„Pe fondul carosabilului înghețat, înțeleg că a avut loc accidentul. Este important de subliniat...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe