EVENIMENT
Cum acționau spărgătorii de bancomate din Galaţi și Vrancea. Furau banii în 40 de secunde
Cei patru autori de furturi din bancomate, prinşi în flagrant şi cercetaţi, în arest preventiv, pentru fapte ce ar fost comise în ultima lună şi jumătate, au acţionat profesionist, reuşind să acţioneze şi să dispară de la locul faptei în maximum patru minte, a declarat sâmbătă, comisar-şef Cristian Gheorghe, director adjunct al Direcţiei de Investigaţii Criminale.din cadrul IGPR.
„Procedeul de introducere a dispozitivului artizanal dura undeva de la un minut şi jumătate – două minute, cu sustragerea banilor – 40 de secunde – un minut -, deci undeva la patru minute cu totul de la intrarea în dispozitiv a hoţului până la ieşirea acestuia”, a precizat Gheorghe.
Potrivit acestuia, cei patru au vârste cuprinse între 29 şi 33 de ani, doi dintre ei au antecedente penale, fiind reţinuţi după ultima tentativă la un bancomat din comuna Vulturul, judeţul Vrancea.
„O grupare infracţională specializată în asemenea genuri de fapte, furturi din bancomate prin utilizare de substanţe explozive. La această faptă, ultima, din comuna Vulturul, judeţul Vrancea, s-a reuşit prinderea în flagrant a celor patru autori. Autorii foloseau un autoturism înmatriculat în afara graniţelor României, pe care aplicau plăcuţe sustrase de la un autovehicul de pe raza judeţului Galaţi”, a arătat oficialul IGPR.
El a adăugat că indivizii au acţionat ca nişte „infractori care îşi făcuseră studiile în străinătate”.
„Au acţionat profesionist, erau nişte infractori care îşi făcuseră ‘studiile’ în străinătate. De altfel, sunt anchetaţi, cercetaţi şi acolo pentru fapte similare. Şi-au luat toate măsurile de protecţie pentru a nu fi prinşi. Îşi alegeau dispozitive ATM care erau montate în localităţi retrase, evitau traseele care erau monitorizate cu camere de supraveghere, era genul de infractori foarte atenţi cu ceea ce se întâmplă în jurul lor”, a menţionat Gheorghe.
Cât priveşte modul de operare, directorul adjunct al Direcţiei de Investigaţii Criminale a confirmat că acesta seamănă cu ceea ce s-a întâmplat la Otopeni, „este folosit acelaşi dispozitiv pizza – slide, un dispozitiv metalic care se introduce pe fanta de eliberare a numerarului şi care se iniţiază pentru explozie prin fitil – ardere prin fitil”.
Cercetările în acest caz vizează toate cele patru bancomate, inclusiv cel la care au fost prinşi în flagrant. Este vorba de fapta de la Lieşti Tuluceşti, judeţul Galaţi, şi cele două din judeţul Vrancea, a mai precizat ofiţerul.
La acţiunea de prindere în flagrant au participat poliţişti din cadrul IPJ Galaţi şi Vrancea, din cadrul Direcţiei de Operaţiuni Speciale, ai Unităţii Centrale de Analiză a Informaţiilor. AGERPRES
EVENIMENT
Moțiunea AUR împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, adoptată de Senat cu sprijinul parlamentarilor PSD
Moțiunea simplă inițiată de AUR împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, a fost adoptată luni de Senat. Reprezentanții PSD au anunțat că votează pentru.
S-au înregistrat 74 voturi pentru, 43 contra, o abținere.
Senatul a votat luni moțiunea simplă inițiată de AUR intitulată ”Prahova sub asediu. Peste 100.000 de români condamnați la sete și boală sub privirea complice a ministrei mediului, Diana Buzoianu”.
Semnatarii documentului au cerut demisia ministrei…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Economist: „Se sparge bula imobiliară la Cluj. 2026 va fi Halloween pentru unii și Black Friday pentru alții”
Vânzările de locuințe s-au prăbușit, arată economistul Radu Georgescu, care a făcut o analiză a pieței imobiliare, după numărul de vânzări înregistrate în luna noiembrie. La Cluj și în București, cele mai „active”, dar și cele mai scumpe piețe, vânzările au scăzut cu 22% față de anul 2024.
Acesta este doar începutul, spune Radu Georgescu, care arată că, în 2026, prăbușirea pieței va fi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Schimbări majore în facturarea gazelor naturale, în 2026. Ce informații vor primi consumatorii, înainte de liberalizarea pieței
Schimbări majore în facturarea gazelor naturale, în 2026. Consumatorii de gaze naturale din România vor avea parte de schimbări importante în facturare anul viitor, odată cu liberalizarea pieței.
Furnizorii de gaze vor fi obligați să informeze consumatorii, până cel târziu la 2 martie 2026, că schema de plafonare a prețurilor va înceta la 1 aprilie 2026, potrivit unui proiect de ordin elaborat de Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE).
Schimbări…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A doua notă la purtare se trece în catalog până pe 19 decembrie. În ce situații poate fi scăzută nota elevilor
A doua notă la purtare se trece în catalog până pe 19 decembrie. Diriginții, învățătorii și profesorii pot trece în catalog a doua notă la purtare din anul școlar 2025-2026, până vineri, 19 decembrie.
Din anul școlar trecut, elevii primesc o notă la purtare la finalul fiecărui modul de învățare, nu una singură, la final de an școlar, asa cum se întâmpla în trecut.
Citește și Vacanța de Crăciun 2025, cea mai lungă vacanță din anul școlar. Când va începe și…
Citește mai mult pe Alba24.ro




