Connect with us

EVENIMENT

Cum își pot recupera banii, românii amendați pentru necompletarea formularului digital la intrarea în țară

Publicat

fotografie cu caracter ilustrativ

Ministerul Dezvoltării a aprobat și publicat în Monitorul Oficial ordinul care stabilește procedura de restituire, de către organele fiscale locale, a sumelor de bani achitate de cetățeni, care reprezentă amenzi contravenționale pentru necompletarea formularului digital de intrare în România (PLF).

Potrivit MDLPA, cetățenii sancționați contravențional care au achitat amenda trebuie să depună o cerere la direcția de taxe și impozite din cadrul primăriei de domiciliu, pentru restituirea sumelor achitate, în termen de 90 de zile începând de miercuri, 17 august.

Pentru ca cererile să fie procesate rapid, acestea trebuie însoțite de procesul verbal de constatare a contravenției și documentul de plată.

Cererile pot fi depuse în format fizic, electronic (e-mail/Spațiu Virtual Privat) sau prin împuternicit.

Sumele pot fi restituite în contul comunicat de contribuabil, în numerar la casieriile organelor fiscale locale sau vor fi scăzute din alte datorii fiscale, dacă acel contribuabil are de achitat impozite pe clădiri, impozite pe terenuri, impozite pe mijloacele de transport, etc.

Termenul de soluționare este de maximum 45 de zile de la depunerea acestora.

În cazul cetățenilor care au primit amendă contravențională pentru necompletarea formularului PLF, dar care nu au achitat amenzile, acestea se anulează și se scad din evidențele organelor de executare fără a fi nevoie de depunerea cererii completate.

Procedura restituirii acestor amenzi a fost publicată, pe pagina Ministerului Dezvoltării, în transparență decizională, din 4 august, și au fost consultate structurile asociative ale autorităţilor administraţiei publice locale.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Incidente la vot în județul Cluj: O femeie a vrut să voteze cu buletinul altei persoane. Vânzare de alcool deși era interzis

Publicat

vot votare cluj.jpg

Polițiștii clujeni anunță că, duminică, au fost înregistrate 2 sesizări de posibile incidente la vot, printre care 2 fapte de natură penală, săvârșite de aceeași persoană, și o faptă de natură contravențională, săvârșită de o altă persoană.

”În cursul dimineții de 18 mai 2025, după deschiderea secțiilor de vot, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Câmpia Turzii au fost sesizați de către personalul Ministerului Afacerilor Interne, aflat în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa: Un vot crucial. Am votat pentru Calea Europeană

Publicat

video: primarul municipiului alba iulia, gabriel pleșa: un vot crucial.

Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a votat duminică, 18 mai pentru ca România să continue parcursul pe calea europeană. Acesta a spus că votul din turul al doilea al alegerilor prezidențiale, este crucial pentru viitorul României. 

”Un vot crucial astăzi pentru România. Am votat pentru Calea Europeană, am votat pentru normalitate, am votat pentru viitorul frumos așa cum ni-l dorim copiilor noștri.

Îndemn să iasă lumea la vot și să voteze pentru că este un vot…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vot după gratii, prezidențiale 2025 turul 2: Câte persoane private de libertate au votat în Penitenciarul Aiud

Publicat

Țepar din apuseni, condamnat pentru o înșelăciune prin metoda ”cazarea

Vot după gratii, prezidențiale 2025 turul 2: peste 630 de persoane private de libertate au votat la alegerile prezidențiale din 18 mai 2025, în Penitenciarul Aiud.

Potrivit reprezentanților unității, în penitenciarul din Aiud sunt 740 de persoane private de libertate. Din acestea, 687 de deținuți au drept de vot.

Și-au exprimat dreptul la vot, cu urna mobilă, 638 deținuți.

Potrivit legislației, persoanele deţinute în baza unui mandat de arestare preventivă şi persoanele…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Accident GRAV la Dej, cu 4 mașini. O tânără a fost intubată și dusă la spital. Alte două persoane au fost rănite

Publicat

accident turda bun.jpg

Pompierii din Dej au intervenit duminică la un grav accident rutier petrecut pe strada 1 Mai din municipiu. Patru autoturisme au fost implicate și trei persoane au fost transportate la spital, dintre care o tânără de 18 ani în stare gravă.

Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au intervenit în urmă cu puține momente la un grav accident rutier petrecut pe strada 1 Mai din municipiul Dej.

„Din primele date, în accident au fost implicate 4 autoturisme. Într-unul…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe