Connect with us

EVENIMENT

Cum va fi vremea în luna decembrie. Prognoza ANM

Publicat

Meteorologii au anunțat marți prognoza pentru luna decembrie. Vremea va fi, în prima parte, mai caldă decât normalul perioadei, iar între 6 și 13 decembrie temperaturile vor fi mai mici decât cele specifice.

Săptămâna 29.11.2021 – 06.12.2021

Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru acest interval în regiunile extracarpatice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru această perioadă, posibil ușor mai coborâte la munte.

Cu excepția regiunilor nord-estice, regimul pluviometric va fi excedentar, mai ales în nord-vestul teritoriului și în sud-estul extrem.

Săptămâna 06.12.2021 – 13.12.2021

Temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai coborâte decât cele normale pentru această săptămână, în cea mai mare parte a țării.

Cantitățile de precipitații vor avea o tendință excedentară în toate regiunile, dar mai ales în cele sud-estice.

Săptămâna 13.12.2021 – 20.12.2021

Temperaturile medii vor fi ușor mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă, pe întreg teritoriul României.

Regimul pluviometric va fi în general apropiat de cel normal pentru acest interval, dar cu posibilitatea unui deficit local în regiunile nord-vestice.

Săptămâna 20.12.2021 – 27.12.2021

Mediile valorilor termice se vor situa în jurul celor specifice pentru această săptămână, în toate regiunile.

Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor avea o tendință spre deficit în cea mai mare parte a țării, dar mai ales în regiunile nord-vestice.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO: „Biblioteca de vancață”, la Sebeș. Ziua iei românești și cea a drapelului național, sărbătorite de copii

Publicat

foto: „biblioteca de vancață”, la sebeș. ziua iei românești și

A venit din nou vara, cu lumina ei blândă și cu bucuria de a redeschide „Biblioteca de vacanță” – cel mai îndrăgit program educativ al sezonului, organizat cu drag de Centrul Cultural „Lucian Blaga” și de Biblioteca Municipală din Sebeș. În generoasa și liniștita grădină a muzeului, copiii au pășit într-un spațiu de poveste, în care tradiția, lectura și jocul se împletesc firesc.

„Prima zi a fost una cu adevărat specială: am sărbătorit ia românească,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cluj-Napoca spune răspicat: „Vrem o generație fără HPV!”. Prima Coaliție locală „HPV-free City” din țară, semnată la Cluj

Publicat

coalitie hpv.jpg

Joi, 26 iunie 2025, la Pavilionului Tinerilor din Parcul Feroviarilor, a avut loc lansarea oficială a primei coaliții locale din România dedicată combaterii infecției cu HPV, sub denumirea „Cluj-Napoca – HPV Free City”.

Momentul-cheie al evenimentului a fost semnarea documentului de constituire a Coaliției, un angajament comun pentru promovarea educației, prevenției și vaccinării împotriva HPV.

Evenimentul a continuat cu o discuție deschisă și informativă,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ACCIDENT RUTIER în giratoriul de la Sântimbru: Două autoturisme implicate

Publicat

accident rutier în giratoriul de la sântimbru: două autoturisme implicate

Un accident rutier a avut loc vineri dimineață, 27 iunie, în jurul orei 06.50, pe DN1, în sensul giratoriu din localitatea Sântimbru. 

Potrivit reprezentanților ISU Alba, în accidentul rutier au fost implicate două autotutrisme. Din primele informații nu ar fi persoane blocate între fiarele mașinilor.

La fața locului intervin pompierii militari din Alba Iulia cu o autospecială de stingere și un echipaj de prim ajutor.

Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fanii lui „U” Cluj ar putea zbura în Armenia în acelaşi avion cu echipa!

Publicat

u cluj jucatori suporteri avion.jpg

Universitatea Cluj va zbura cu un avion privat la Erevan, unde dispută primul meci din preliminariile Conference League, împotriva echipei FC Ararat-Armenia, joi, 24 iulie. Clubul închiriază un charter cu care vor putea face deplasarea şi circa 100 de susţinători ai alb-negrilor.

Radu Constantea, președintele lui „U”, a declarat pentru cluj24.ro că în urma discuţiilor cu Asociaţia Suporterilor, există posibilitatea ca echipa şi staff-ul alb-negrilor să facă…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe