EVENIMENT
Cum va fi vremea în prima lună de toamnă: Vin ploile și se răcește semnificativ. Prognoza meteo pe patru săptămâni
Temperaturile vor fi mai mici decât cele normale în primele două săptămâni ale lunii septembrie, potrivit prognozei pe patru săptămâni publicate marți de Administrația Națională de Meteorologie.
Vă prezentăm prognoza meteo pentru perioada 30 august – 27 septembrie:
Săptămâna 30.08.2021 – 06.09.2021
Valorile termice vor fi mai coborâte decât cele specifice pentru acest interval, în toate regiunile, dar cu o abatere termică negativă mai accentuată în cele intracarpatice.
Regimul pluviometric va fi local excedentar în regiunile nord-vestice, iar în rest va fi în general deficitar, mai ales la munte.
Săptămâna 06.09.2021 – 13.09.2021
Temperaturile medii ale aerului vor fi mai coborâte decât cele normale pentru această perioadă, în cea mai mare parte a țării, dar mai ales în nord-estul teritoriului.
Cantitățile de precipitații vor fi în general excedentare în toate regiunile, dar mai ales în zonele montane.
Săptămâna 13.09.2021 – 20.09.2021
Temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în cea mai mare parte a teritoriului.
Regimul pluviometric va fi excedentar în regiunile nord-vestice, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru această perioadă.
Săptămâna 20.09.2021 – 27.09.2021
Mediile valorilor termice se vor situa în jurul celor specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României.
Cantitățile de precipitații estimate pentru acest interval vor fi în general apropiate de cele normale pentru această perioadă, în toate regiunile.
sursa: mediafax
EVENIMENT
Adevărul despre lepră în România. De ce nu trebuie să ne alarmăm din cauza cazurilor de la Cluj
Lepra, boală considerată de mulți uitată, a reapărut în atenția medicilor și a publicului după confirmarea a două cazuri la Cluj.
Dermatologul Alexandru Mocanu a explicat pentru Cluj24 că, deși boala poate provoca leziuni severe ale pielii și nervilor, riscul pentru populația generală rămâne extrem de scăzut.
Semne timpurii greu de observat
„Primele semne sunt discrete și pot fi ușor ignorate. Cel…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Salariul mediu net a crescut în luna octombrie cu 4,3%, până la aproape 5.500 lei. Date INS
Câștigul salarial mediu net a fost aproape 5.500 de lei, la nivelul lunii octombrie, în creștere cu 4,3% față de aceeași perioadă din anul anterior.
Cele mai mari valori s-au înregistrat în activități de servicii în tehnologia informației (11.810 lei), arată datele publicate, vineri, de Institutul Național de Statistică (INS), scrie Agerpres.
La polul opus s-au situat salariile din hoteluri și restaurante – 3.396 de lei.
Câștigul salarial mediu brut, în octombrie 2025, a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
În fiecare an, odată cu apropierea sărbătorilor de iarnă, în bucătărie se dă o adevărată luptă… una delicioasă. Între tradițiile românești, cu binecunoscutul porc în rol principal, și tendințele culinare moderne, în care preparatele mediteraneene câștigă tot mai mulți adepți, sezonul de iarnă aduce provocări și satisfacții deopotrivă pentru orice chef.
Iar Chef Marian de la Restaurant Nepo știe mai bine ca oricine cum să împace toate gusturile, de la cei care…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Pană de curent în centrul Clujului: peste 20 de străzi au rămas fără electricitate timp de două ore
O pană majoră de curent a afectat vineri, centrul municipiului Cluj-Napoca și mai multe zone apropiate, lăsând 23 de străzi fără electricitate timp de aproximativ două ore.
Potrivit Electrica, o întrerupere accidentală extinsă de energie electrică s-a produs joi, 12 decembrie, în intervalul orar 13:02–15:02, afectând centrul Clujului și mai multe străzi intens circulate.
Centrul orașului, paralizat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro




