EVENIMENT
Cum va fi vremea în următoarele 2 săptămâni? Anunțul meteorologilor

După o săptămână – 30 ianuarie – 5 februarie – cu temperaturi oscilante, vremea începe să se încălzească. Maximele se vor încadra între 5 și 6 grade, iar minimele vor fi cuprinse în general între minus 2 și minus 6 grade.
Probabilitatea de precipitații este mai mare în prima săptămână, arată prognoza pe următoarele două săptămâni transmisă luni de Administrația Națională de Meteorologie.
Cum va fi vremea în următoarele 2 săptămâni? Anunțul meteorologilor: BANAT
Temperatura maximă va avea variații mai ales în prima săptămână din interval; aceasta va crește în primele zile până la medii de 6…7 grade, apoi va fi în scădere până la valori de 1…2 grade.
Citește și Când scăpăm de frig. Prognoza meteo pe patru săptămâni, până la sfârșitul lunii februarie
În a doua săptămână din interval, valorile termice diurne vor avea tendința de creștere spre medii de 5…6 grade. Minimele termice, până spre finalul primei săptămâni, vor avea ușoare variații în jurul a -2 grade, apoi vor avea tendința să scadă până spre medii de -6…-4 grade, valori ce se vor menține și în a doua jumătate a intervalului. Probabilitatea pentru precipitații mixte va fi mare mai ales în prima jumătate a intervalului, iar în jurul datei de 3 februarie vor fi posibile și cantități mai importante de apă.
Cum va fi vremea în următoarele 2 săptămâni? Anunțul meteorologilor: CRIŞANA
Temperatura maximă va crește în primele zile ale intervalului până în jurul a 5 grade, apoi va fi în scădere până la valori de 0…1 grad la finalul primei săptămâni. În a doua jumătate din interval, valorile termice diurne vor avea tendința de creștere spre medii de 4…5 grade. Pe parcursul nopților, până spre finalul primei săptămâni, temperatura va avea ușoare variații în jurul a -2 grade, apoi vor avea tendința să scadă până spre medii în jurul a -6 grade, valori ce se vor menține și în a doua jumătate a intervalului. Probabilitatea pentru precipitații mixte va fi mare mai ales în prima săptămână, iar în jurul datei de 3 februarie vor fi posibile cantități mai importante de apă.
Cum va fi vremea în următoarele 2 săptămâni? Anunțul meteorologilor: TRANSILVANIA
Temperaturile diurne vor avea variații pe tot parcursul intervalului. În prima săptămână va exista o ușoară creștere spre medii de 2…3 grade (în primele zile), urmată de o scădere ce va duce temperaturile până la valori în jurul a -2 grade. Pe parcursul nopților, până spre finalul primei săptămâni, temperatura va avea ușoare variații în jurul a -3 grade, apoi vor avea tendința să scadă până spre medii în jurul a -8 grade, valori ce se vor menține și în a doua parte a intervalului. Precipitații, în general slabe, mai ales sub formă de ninsoare vor fi posibile pe tot parcursul intervalului, dar probabilitatea mai mare va fi în intervalul 2-5 februarie.
Cum va fi vremea în următoarele 2 săptămâni? Anunțul meteorologilor: MARAMUREŞ
La începutul intervalului valorile diurne vor fi în creștere până în jurul a 3 grade. Apoi, până la finalul primei săptămâni, vor fi în scădere spre medii de -2 grade. În a doua jumătate din interval, temperaturile maxime vor avea tendința de creștere spre medii de 1…2 grade. Pe parcursul nopților, până în jurul datei de 3 februarie, temperatura va avea ușoare variații în jurul a -2 grade, apoi va avea tendința să scadă până spre medii de -9…-8 grade, valori ce se vor menține și în a doua jumătate a intervalului. Probabilitatea pentru precipitații predominant sub formă de ninsoare va fi ridicată mai ales în prima săptămână, iar în zilele de 2 și 3 februarie vor fi posibile cantități mai importante de apă.
Cum va fi vremea în următoarele 2 săptămâni? Anunțul meteorologilor: MOLDOVA
Până în jurul datei de 2 februarie temperatura aerului va fi în creștere până la medii ale maximelor în jurul a 4 grade și ale minimelor spre -3 grade. După această dată, pâna la finalul intervalului de anticipație, temperatura aerului va avea tendința de scădere; maximele vor ajunge la 1…2 grade, iar minimele se vor situa în jurul a -6 grade. Vor fi posibile precipitații îndeosebi sub formă de lapoviță și ninsoare pe aproape tot parcursul intervalului, dar mai ales în jurul datei de 5 februarie.
Cum va fi vremea în următoarele 2 săptămâni? Anunțul meteorologilor: DOBROGEA
Temperatura maximă va crește în primele zile ale intervalului până în jurul a 5 grade, apoi va fi în scădere până la 0 grade la finalul primei săptămâni. În a doua jumătate din interval valorile termice diurne vor avea tendința de creștere spre medii de 3…4 grade. Pe parcursul nopților, până spre finalul primei săptămâni, temperatura va avea ușoare variații în jurul a -2 grade, apoi vor avea tendința să scadă până spre medii de -4 grade. Vor fi posibile precipitații mixte pe aproape tot parcursul intervalului, dar mai ales în jurul datei de 5 februarie.
Cum va fi vremea în următoarele 2 săptămâni? Anunțul meteorologilor: MUNTENIA
Valorile termice diurne vor crește în primele zile ale intervalului până în jurul a 6 grade, apoi vor fi în scădere până la 2 grade la finalul primei săptămâni. În a doua săptămână valorile termice diurne vor avea tendința de creștere spre medii de 4…5 grade. Temperaturile minime vor avea ușoare variații pe aproape tot parcursul intervalului, între medii de -2 și -6 grade. Vor fi posibile precipitații mixte mai ales în intervalul 3…6 februarie.
Cum va fi vremea în următoarele 2 săptămâni? Anunțul meteorologilor: OLTENIA
Valorile termice diurne vor crește până în data de 2 februarie spre medii de 7…8 grade, apoi vor fi în scădere până la sfârșitul primei săptămâni, spre 4 grade. În a doua săptămână din interval valorile termice diurne vor avea tendința de creștere spre medii de 5…6 grade. Temperaturile minime vor avea ușoare variații în jurul a -2 grade până în data de 3 februarie. Apoi, valorile nocturne vor avea tendința de scădere ușoară spre -5 grade. Vor fi posibile precipitații mixte mai ales în intervalul 3…5 februarie.
Cum va fi vremea în următoarele 2 săptămâni? Anunțul meteorologilor: LA MUNTE
Temperatura maximă va avea variații mai ales în prima săptămână din interval; aceasta va crește ușor în primele zile până la medii de -4 grade, apoi va fi în scădere până la valori de -8 grade. În a doua săptămână din interval, valorile termice diurne vor avea tendința de creștere spre medii de -3…-2 grade. Minimele termice, până spre finalul primei săptămâni, vor avea ușoare variații în jurul a -10 grade, apoi vor avea tendința să scadă până spre medii de -12 grade. După data de 7 februarie, valorile nocturne vor avea tendința de ușoară creștere, spre -8 grade. Probabilitatea pentru precipitații sub formă de ninsoare va fi mare mai ales în prima săptămână, iar în intervalul 2-5 februarie vor fi posibile cantități mai importante de apă. Mediafax
EVENIMENT
Peste 130 de hectare de livezi din județul Alba, afectate de înghețul târziu din primăvara acestui an. Ce spune prefectul Albu

Peste 130 de hectare de livezi din județul Alba au fost afectate de înghețul târziu din primăvara acestui an. Statistica a fost comunicată de reprezentanții Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Alba.
Aceștia au avut vineri, 16 mai 2025, o ședință în care au analizat raportul ce privește pagubele produse de înghețul târziu înregistrat în primăvara acestui an.
Potrivit evaluărilor realizate la nivelul administrațiilor locale și centralizate la nivel județean,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sociologul UBB Cluj Mircea Comșa: Predicțiile indică o victorie la limită pentru Nicușor Dan

Sociologul Mircea Comșa, profesor la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, vine cu o analiză riguroasă privind intenția de vot a românilor în turul II. Rezultatul – o victorie la limită pentru Nicușor Dan.
Sociologul clujean Mircea Comșa (UBB) a publicat vineri, pe blogul său Doar un grafic să-ți mai spun, o analiză detaliată privind intențiile de vot pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 2025.
Comșa a utilizat date din sondajele publice,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Cariera de salvator, promovată de pompierii din Alba în licee. Elevii au aflat ce înseamnă profesia vocațională

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Alba au desfășurat, în această săptămână, o serie de întâlniri cu elevii de clasa a XII-a din liceele județului, în cadrul unei campanii de promovare a carierei militare în domeniul situațiilor de urgență.
Sub mesajul „Cariera de salvator: o vocație, o misiune”, pompierii militari le-au prezentat tinerilor informații esențiale despre oferta educațională, modalitățile de angajare și etapele necesare…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: O nouă grădiniță se deschide la Alba Iulia din toamnă. Cum arată spațiile construite de Arhiepiscopia Ortodoxă

O nouă grădiniță se deschide, în toamnă la Alba Iulia. Este vorba despre un proiect educațional inițiat și realizat de Arhiepiscopia Ortodoxă.
La Grădinița „Clopoțel” poți fi înscriși copii cu vârstă cuprinsă între 3 și 5 ani.
Grădinița are săli cu dotări moderne, sală de mese pentru servirea hranei, dormitoare pentru odihna de prânz, o capelă de rugăciune, cabinet medical.
De asemenea, locația dispune de o curte de joacă echipată corespunzător.
Citește mai mult pe Alba24.ro