EVENIMENT
Cumplit accident pe DN 15 în Mureș: Pieton în stare gravă, lovit de TIR. Trafic BLOCAT
Cumplit accident rutier produs, duminică seară, pe DN 15 în județul Mureș. O persoană este în stare gravă, după ce a fost lovită de un TIR. Traficul este complet blocat.
Potrivit Centrului INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române, accidentul a avut loc pe DN 15, în localitatea Gornești, județul Mureș.
Din primele informații, un pieton care a traversat neregulamentar strada a fost lovit de un TIR.
Victima este inconștientă, fiind resuscitată la fața locului.
UPDATE: Cumplit accident pe DN 15 în Mureș. Cum s-a produs accidentul. Precizările polițiștilor
În urma verificărilor efectuate de polițiști din cadrul IPJ Mureș s-a stabilit că un bărbat în vârstă de 37 de ani a condus un autotren pe DN15, iar la un moment dat, pe raza localității Gornești, a surprins și accidentat un bărbat, care se afla pe partea carosabilă.
Victima, un bărbat în vârstă 42 de ani, a decedat.
”În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă”, au precizat reprezentanții IPJ Mureș
Circulația rutieră a fost oprită pe ambele sensuri de mers.
EVENIMENT
S-au înmulțit cazurile de pneumonii și infecții respiratorii în Alba. Câți pacienți sunt internați în spitale
S-au înmulțit cazurile de pneumonii și infecții respiratorii în Alba. Sunt peste 110 de pacienți internați în spitale cu acest diagnostic, dar și cu gripă.
Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba a comunicat datele înregistrate în săptămâna 5 - 11 ianuarie 2026.
Potrivit sursei citate, sunt mai multe cazuri de pneumonii și infecții respiratorii, însă cele de gripă au scăzut.
- Gripa: 163 cazuri (cu 51,49% mai puține cazuri comparativ cu săptămâna anterioară),...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Reacția Bisericii Ortodoxe la proiectul privind legalizarea prostituției: ”O inițiativă incompatibilă cu învățătura creștină”
Reacția Bisericii Ortodoxe la inițiativa privind legalizarea prostituției în România. Reamintim că un proiect de lege inițiat de deputatul PNL de Gorj, Ion Iordache, prevede aducerea în legalitate a acestei ocupații.
Mai precis, proiectul vrea reglementarea și autorizarea activităților de natură sexuală, precum și instituirea unui cadru de control privind desfășurarea acestora,.
Documentul introduce obligații medicale, fiscale și administrative și stabilește reguli...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Câți clujeni și-au plătit impozitele și taxele în prima zi. Cei mai mulți s-au dus la ghișeele Primăriei
Peste 8.500 de locuitori ai municipiului Cluj-Napoca și-au plătit taxele și impozitele locale în prima zi din an în care au putut să facă acest lucru.
Cei mai mulți au optat pentru plata la ghișeele Primăriei Cluj-Napoca, dar asta și pentru că platforma ghiseul.ro nu a mers. Doar că, inclusiv la sediile primăriei, sistemul, prea solicitat, a fost blocat pentru câteva zeci de minute.
Sub 3.000 de plăți prin...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Magazin din Sebeș, spart în noaptea de luni spre marți. Polițiștii efectuează cercetări pentru identificarea hoțului
Un magazin aflat la parterul unui bloc de pe strada Dorin Pavel din Sebeș, în zona Ciserom, a fost spart în noaptea de luni spre marți.
Potrivit primelor informații, o persoană necunoscută ar fi spart un geam, a pătruns în interiorul magazinului de unde ar fi sustras mai multe produse.
Potrivit IPJ Alba, polițiștii din Sebeș au fost sezizați în cursul nopții de luni spre marți, prin apel la numărul de urgență 112, cu privire la săvârșirea infracțiunii de furt.
Citește mai mult pe Alba24.ro
