EVENIMENT
Cumplit accident pe un drum din Prahova. Pieton lovit mortal de un autoturism
Un accident mortal s-a produs, miercuri dimineață pe DN 1, în județul Prahova. Un pieton a fost lovit mortal de un autoturism.
Potrivit IPJ Prahova, miercuri dimineață, în jurul orei 6.15, polițiștii Serviciului Rutier Prahova, au fost sesizați cu privire la faptul că, pe DN1, Băicoi intersecție cu Liliești, a avut loc un accident rutier.
Citește și: Accident provocat de un șofer beat, într-o localitate din Prahova. Ce alcoolemie avea
UPDATE: Victima, un bărbat în vârstă de 30 de ani din orașul Bușteni.
La fața locului s-au deplasat polițiștii care au stabilit faptul că, un bărbat, în calitate de pieton, în timp ce se afla în traversarea părții carosabile, ar fi fost acroșat de un autoturism condus de un bărbat vârstă de 44 de ani.
CITEȘTE ȘI: FOTO: Impact VIOLENT între două autoturisme, într-o localitate din Prahova. Două victime, în stare gravă
În urma impactului, autoturismul condus de bărbatul de 44 de ani a fost acroșat de alte 2 autoturisme conduse de 2 bărbați cu vârstele de 37 și respectiv 43 de ani.
În urma evenimentului rutier, pietonul a decedat.
Conducătorii auto au fost testați cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ.
Traficul rutier este dirijat de polițiștii rutieri.
EVENIMENT
Hotelul Granata al patronului CFR Cluj, Ioan Varga, vândut unui om de afaceri din Alba cu aproape 20 de milioane de lei
Hotelul Granata, deținut de patronul CFR Cluj, Ioan Varga, a fost adjudecat vineri, 13 februarie, în cadrul unei licitații organizate de un executor judecătoresc, fiind cumpărat de omul de afaceri Cosmin Ioan Sebastian Nustiu din Alba pentru suma de 19,9 milioane de lei, aproximativ 4 milioane de euro.
Imobilul a fost scos la licitație după ce Varga nu și-ar fi achitat mai multe datorii, creditorii apelând la...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Sala de conferințe „Capernaum” a Căminului bisericesc „Peregrinus” din Alba Iulia a găzduit ședința anuală a membrilor Casei de Ajutor Reciproc (CAR) și ședința de lucru cu părinții protopopi din Arhiepiscopia Alba Iuliei, au transmis reprezentanții Arhiepiscopiei.
Arhiepiscopul Irineu al Alba Iuliei, a fost prezent la eveniment. În cadrul reuniunii, au fost prezentate rapoartele cenzorilor și darea de seamă contabilă aferentă anului trecut.
La ședinţă au luat parte...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Acțiuni educative ale polițiștilor, în școli din Alba. Lecții pentru elevi, la Alba Iulia, Baia de Arieș, Acmariu și Sălciua
Peste 250 de elevi din județul Alba au participat la acțiuni educative organizate de polițiști în perioada 9 - 13 februarie.
Potrivit IPJ Alba, în perioada 9 - 13 februarie 2026, polițiștii Compartimentului de Prevenire și Analiză a Criminalității și cei ai Biroului Siguranță Școlară au desfășurat activități în unitățile de învățământ din județul Alba.

Peste 150 de elevi care studiază la Școala Gimnazială „Simion Pantea” Sălciua de Sus, Școala...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
O istorie de invidiat. 30 de ani de excelență, de la prima endoscopie la Cluj, la Spitalul Digenio -dr. Tanțău
O zi de mare sărbătoare pentru sistemul medical clujean. Tocmai se împlinesc 30 de ani de la prima endoscopie realizată la Cluj, la actualul Spital Digenio, Centru de excelență în Gastroenterologie dr. Tanțău.
Prima endoscopie dintr-un spital privat
Fondatorul centrului, prof. dr. Marcel Tanțău, a trecut în revistă câteva lucruri despre începuturi și persormanța la care a ajuns celtru său în zilele...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

