EVENIMENT
Cursa aeriană de la München-Sibiu a fost anulată, iar cea de la Londra – deviată spre Cluj, din cauza ceţii

Cursa de la München (Germania) a fost anulată, iar cea de la Londra (Anglia) spre Sibiu a fost redirecţionată spre Cluj-Napoca, în cursul nopţii de duminică spre luni, din cauza ceţii, a anunţat purtătorul de cuvânt al Aeroportului Internaţional Sibiu, Alexandra Păcurar.
„Din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile – vizibilitate redusă cauzată de ceaţă – în cursul nopţii a fost anulată cursa München – Sibiu, programată pentru sosire la ora 1,00, şi, implicit, cursa Sibiu – München, programată pentru plecare la ora 6,05, respectiv cursa Londra (SEN) – Sibiu, programată pentru sosire la ora 3,00 a fost deviată spre aeroportul din Cluj”, a explicat Alexandra Păcurar.
Potrivit sursei citate, companiile aeriene vor asigura fie reprogramarea curselor, fie transferul pasagerilor de la Cluj-Napoca la Sibiu. AGERPRES
EVENIMENT
Studenții propun soluții reale pentru un Cluj mai inteligent. 15 echipe, în finala BitStone AI Contest 2025

BitStone a încheiat cu succes prima ediție a BitStone AI Contest, o competiție de inteligență artificială desfășurată în perioada aprilie-mai 2025, dedicată studenților pasionați de tehnologie și implicare civică. Scopul competiției a fost acela de a genera soluții concrete pentru problemele urbane, folosind algoritmi de inteligență artificială.
Finala a avut loc duminică, 18 mai, la sediul BitStone din Cluj-Napoca, unde cele mai bune 15 echipe, selectate din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

De ce nu e bine să dăm lapte la pisică, chiar dacă îi place mult: Studiile recente demonstrează că majoritatea pisicilor sunt intolerante la lactoză, devenind incapabile să digere acest zahăr după vârsta de 6-12 săptămâni.
Laptele de vacă, plin de lactoză, provoacă la pisici simptome precum diaree, balonare şi dureri abdominale, avertizează specialiştii.
„Diareea cronică poate duce la deshidratare severă şi chiar la deces în cazurile grave”, explică…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Europarlamentarul clujean Rareș Bogdan: România are nevoie de NORMALITATE, echilibru și toleranță! Nu de STALINISM fiscal

Europarlamentarul clujean Rareș Bogdan se opune creșterii taxelor în România și acuză marea evaziune fiscală ca fiind sursa problemelor economice cu care se confruntă țara. Acesta consideră că România se poate dezvolta în continuare cu ajutorul banilor europeni.
„NU creșteți TVA, există alternative! Nu ajutați forțele anti-europene, anti-occidentale, să ajungă la 50% la viitoarele alegeri! Opriți evaziunea fiscală din produse energetice (1 miliard de euro pe…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Extrase de carte funciară online GRATUITE, începând cu 2 iunie. Taxele vor fi eliminate complet

Extrase de carte funciară online GRATUITE, începând cu 2 iunie. O veste bună pentru toți proprietarii de imobile din România: serviciile de obținere a extraselor de carte funciară devin complet gratuite, inclusiv în sistem online.
De la data de 2 iunie 2025, proprietarii de imobile vor putea obține gratuit extrasele de carte funciară pentru informare și extrasele de plan cadastral pe ortofotoplan și în sistem online, eliminându-se astfel complet taxele pentru aceste servicii.
Citește mai mult pe Alba24.ro