Connect with us

EVENIMENT

Cutremur cu magnitudinea 3,6 Richter în judeţul Brăila

Publicat

Un cutremur cu magnitudinea 3,6 pe scara Richter s-a produs vineri, la ora 13.13, în judeţul Brăila, potrivit datelor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul a avut loc la adâncimea de 60 kilometri.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 38 km SV de Brăila, 59 km SV de Galați, 115 km NV de Constanța, 133 km E de Ploiești, 140 km NE de București, 180 km SE de Brașov, 186 km NE de Ruse, 187 km S de Bacău, 196 km N de Varna și 224 km E de Pitești.

Cel mai semnificativ seism din acest an s-a produs în data de 31 ianuarie, în judeţul Vrancea, la o adâncime de 121 de kilometri, şi a avut o magnitudine de 5,2 pe scara Richter. Cutremurul a fost resimţit şi la Bucureşti.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Calendar competiții de ciclism în 2026. Concursuri de șosea și mountain bike, ciclocros, downhill și competiții dedicate copiilor

Publicat

calendar competiții de ciclism în 2026. concursuri de șosea și

Sezonul competițional de ciclism din 2026 debutează devreme și se anunță unul dintre cele mai bogate din ultimii ani, atât ca număr de curse, cât și ca diversitate a disciplinelor.

De la șosea și mountain bike, până la ciclocros, downhill și competiții dedicate copiilor, calendarul oferă opțiuni pentru sportivi profesioniști, amatori și tineri aflați la început de drum.

Potrivit Federația Română de Ciclism, sezonul 2026 include 30 de etape de Cupă a României, 15...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Florin Piersic și Emil Boc, cei mai cunoscuți clujeni. Ce spune Inteligența Artificială despre influența lor

Publicat

emil boc si florin piersic.jpeg






O analiză realizată cu ajutorul Inteligenței Artificiale plasează Clujul în centrul atenției naționale prin personalitățile sale marcante, iar două nume se detașează clar în topurile notorietății: Florin Piersic și Emil Boc. Actorul legendar și primarul Clujului sunt considerați, fiecare în domeniul său, cei mai cunoscuți clujeni ai contemporaneității.

Florin Piersic și Emil Boc, lideri ai...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ryanair analizează eliminarea mai multor zboruri operate spre România. Principalele destinații vizate

Publicat

ryanair își schimbă regulile privind bagajele de mână și check in.

Compania aeriană irlandeză low-cost Ryanair analizează eliminarea mai multor zboruri către România. Potrivit informațiilor publicate de La Dernière Heure, pe o listă internă a companiei se află rutele Charleroi – Cluj-Napoca și Charleroi – Iași, care ar putea fi suspendate în perioada următoare.

Măsura Ryanair este o reacție la majorarea taxelor de aeroport impuse de autoritățile belgiene. Sursele citate arată că Ryanair a identificat șapte destinații care ar urma să...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Peripețiile unui bărbat din Petrești: S-a urcat beat la volan, a ”patinat cu mașina” pe zăpadă și a intrat în curtea unei case

Publicat

bărbat din cluj, prin băut la volan de polițiștii din

Un bărbat din Petrești, în vârstă de 41 de ani, s-a ales cu un dosar penal după ce s-a urcat beat la volan. Mai mult de atât, a pierdut controlul volanului și a ajuns cu autoturismul în curtea unei case de pe strada Alunului. Accidentul rutier s-a petrecut sâmbătă, 3 ianuarie, în jurul orei 14.30, pe raza municipiului Sebeș. 

Acesta a fost comunicat o zi mai târziu, de polițiștii din Alba.

Potrivit IPJ Alba, după ce accidentul a avut loc, polițiștii s-au deplasat la fața...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe