EVENIMENT
Cutremur cu magnitudinea 5,2, produs la vest de regiunea devastată recent din Turcia
Un seism cu magnitudinea 5,2 a lovit provincia anatoliană Nigde din Turcia, potrivit unui anunţ făcut sâmbătă, 25 februarie, de centrul de monitorizare seismică Kandilli, transmite DPA.
Epicentrul seismului a fost localizat în districtul Bor, la aproximativ 350 de kilometri vest de regiunea de la graniţa turco-siriană ce a fost devastată recent de un seism foarte puternic.
Înainte de acesta, cel puţin alte 7 cutremure de peste 4 magnitudine au fost înregistrate în Turcia începând de vineri seară, conform Autorităţii turce pentru dezastre (AFAD).
Nu au fost raportate victime sau pagube materiale.
Aceste seisme s-au produs la puţin peste două săptămâni după cutremurul devastator produs în sudul Turciei şi soldat cu peste 50.000 de morţi în Turcia şi Siria vecină. Conform ultimului bilanţ, peste 44.000 de oameni au murit doar în Turcia în urma acestui seism.
Cutremurul devastator produs la 6 februarie a fost urmat de peste 9.000 de replici şi a distrus sau afectat puternic peste 173.000 de clădiri, lăsând peste 2 milioane de oameni fără adăpost, conform datelor autorităţilor turce. Agerpres
EVENIMENT
Situație complicată la Alba Iulia: Primăria insistă să construiască o bază de autobuze pe cel mai mare șantier arheologic din oraș
O situație administrativă complicată se ivește la Alba Iulia. Reprezentanții Primăriei Alba Iulia insistă să construiască o nouă bază pentru autobuze, chiar pe locul în care a fost scos la suprafață cel mai mare șantier arheologic din oraș.
Mai exact, într-o ședință extraordinară de Consiliu Local al municipiului Alba Iulia, ședință ce va avea loc vineri, 6 februarie, se va vota aplicarea primăriei la finanțare, bani necesari pentru construcia autobazei.
Este...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Polițiștii clujeni au făcut 36.000 de lei „dintr-o lovitură”. Acțiune de tip BLITZ la Dej
O acțiune fulger a polițiștilor din Dej s-a lăsat cu zeci de amenzi, un dosar penal și mai multe certificate de înmatriculare reținute.
În doar câteva ore, oamenii legii au verificat peste 200 de persoane și autovehicule, iar valoarea amenzilor a ajuns la aproximativ 36.000 de lei.
Controale în oraș și în comunele din jur
Polițiștii au ieșit pe teren cu obiective clare, respectiv prevenirea faptelor...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Prăbușire spectaculoasă pentru bitcoin. Criptomoneda scade și atinge cel mai redus nivel din noiembrie 2024
Bitcoin a scăzut, marți, sub pragul de 73.000 de dolari, cel mai redus nivel de când Trump a obținut victoria electorală în 2024. Declinul cpriptomonedei are loc pe fondul retragerii investitorilor din activele riscante, al tensiunilor geopolitice și al incertitudinilor economice din SUA, declin care a tras în jos și acțiunile companiilor expuse pe criptomonedă.
În cursul zilei de marți, 3 februarie, bitcoin a ajuns până la 72.884,38 dolari, cel mai mic nivel din 6 noiembrie 2024,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Jaqueline Cristian, calificare spectaculoasă în turul doi la Transylvania Open. Programul zilei de miercuri, 4 februarie
Jaqueline Cristian (locul 35 / WTA) s-a calificat în turul doi al turneului de tenis Transylvania Open WTA 250 și este a doua jucătoare din România care continuă competiția, alături de Sorana Cîrstea. Victoria a venit după o intensă partidă, plină de emoții, cu Lucrezia Stefanini (locul 140 / WTA), scor: 6-2, 2-6, 7-5.
Cea de-a treia zi a turneului a debutat cu victoria reușită de Anastasia Potapova (Austria),...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
