Connect with us

EVENIMENT

Cutremur cu magnitudinea de 3.0 ml produs în Vrancea

Publicat

Un cutremur slab, cu magnitudinea de 3.0 s-a produs, joi noaptea, în Vrancea. Seismul a avut loc la o adâncime de 127 kilometri.

Potrivit Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului, vineri, 30 Iunie 2022, la ora 22:07:02 (ora locală a României), s-a produs în ZONA SEISMICA VRANCEA, VRANCEA un cutremur slab. A avut magnitudinea ml 3.0 și s-a produs la adâncimea de 127 kilometri.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 88km E de Brașov, 97km NE de Ploiești, 101km S de Bacău, 104km V de Galati, 106km NV de Brăila, 146km N de București, 173km NE de Pitești, 179km S de Iași, 202km E de Sibiu, 210km N de Ruse.

Reamintim că joi dimineața au avut loc alte două cutremure în Buzău. Primul a avut loc la ora 04.52 și a avut magnitudinea de 3.4 ml, iar cel de-al doilea la ora 06.09 și a avut magnitudinea de 3.2 ml.

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Violența escaladează în școli. Ministrul Daniel David promite „celeritate” și măsuri suplimentare

Publicat

daniel david.jpg






Cazurile de violență din unitățile de învățământ, intens mediatizate, au forțat Ministerul Educației și Cercetării să reacționeze ferm. Ministrul Daniel David a declarat că monitorizează „atent” fenomenul și nu exclude introducerea de măsuri suplimentare pentru a stopa agresiunile.

Într-o luare de poziție publică, Daniel David a subliniat că, deși relațiile dintre actorii din educație sunt în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Exercițiu cu trupe NATO, pe râul Mureș, la Sântimbru: Elicoptere, tehnică și trupe din România, Franța și Portugalia

Publicat

video: exercițiu cu trupe nato, pe râul mureș, la sântimbru:

Un exercițiu al forțelor aliate NATO are loc duminică, 9 noiembrie la Sântimbru, în județul Alba. Este vorba despre un exercițiu tehnic la care iau parte militari, români, francezi și soldați din Portugalia. 

Militarii vor executa o misiune complexă de traversare a râului Mureș, acțiune susținută de sprijin aerian din partea elicopterelor aliate, care vor executa misiuni de recunoaștere, protecție și transport aerian.

YouTube videoYouTube video

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

OPINIE – Lucian Urcan: Societatea, de la simulare la realitate și înapoi

Publicat

opinie – lucian urcan: societatea, de la simulare la realitate

Uneori, atunci când timpul îmi permite, mă relaxez cu jocuri video. Asta se întâmplă tot mai rar în ultimii ani – senzația că totul se mișcă prea repede nu mă ocolește nici pe mine. Însă atunci când se întâmplă, încerc să mă bucur de experiență și de tot ceea ce-mi oferă ea.

Îmi plac, printre altele, jocurile de strategie și tactică. Sau simulatoarele economice și jocurile care “construiesc lumi”. Recent, într-un episod în care am avut totuși timp să mă…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Arta și muzica îmbinate într-o expoziție unică la Cluj-Napoca

Publicat

expozitie cluj.jpg






Expoziția „Foto și biomi” a artistului Emil Moritz a avut loc în Cluj-Napoca, sâmbătă seara, la Moritz Gallery.

În toate operele artistului se poate observa că este folosită o tehnică specifică și unică: arderea foii. Expoziția a fost deschisă de Camelia Moritz, care a afirmat că: „Lucrările au două aspecte: cele care se pot atinge și cele puse sub sticla”

Demostene Șofron, al doilea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe