EVENIMENT
Cutremur de intensitate II produs în Vrancea
Un cutremur de intensitate II s-a produs, luni dimineață, în Vrancea. Seismul a avut loc la adâncimea de 81 de kilometri.
Potrivit Institutului Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului, în data de 18 iulie, la ora 02:04:31 (ora locală a României), s-a produs în ZONA SEISMICA VRANCEA, VRANCEA un cutremur mediu cu magnitudinea ml 4.1.
Citește și Cutremur de suprafață produs în Caraș-Severin
Seismul - de intensitate II, a avut loc la adâncimea de 81 de kilometri.
Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 87 km E de Brașov, 90 km S de Bacău, 105 km NE de Ploiești, 109km V de Galați, 113 km NV de Brăila, 155 km N de București, 170 km SV de Iași, 177 km NE de Pitești, 199 km E de Sibiu, 214 km SV de Chișinău.
EVENIMENT
Situație rară la Curtea de Apel Alba: Fosta iubită a lui Kreiner este și parte vătămată, dar și inculpată într-un alt dosar penal
Fosta concubina a omului de afaceri Adrian Kreiner, Adriana Viliginschi, va ajunge la Curtea de Apel Alba Iulia, în calitate de suspect într-un alt dosar penal. De asemenea acesta și parte vătămată în dosarul care deja se judecă la instanța din Alba Iulia, cazul crimei omului de afaceri din Sibiu.
Însă, acesta a fost recent arestată preventiv (într-un dosar penal distinct) la cererea procurorilor din Sibiu, fiind cercetată pentru complicitate la omor calificat.
Femeia a făcut...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Bărbat dispărut în apele barajului Gilău. Intervenție a pompierilor și scafandrilor din Cluj
Echipajele de intervenție din județul Cluj desfășoară, în aceste momente, o amplă operațiune de căutare-salvare după ce un bărbat ar fi dispărut în apă, în apropierea barajului din localitatea Gilău. Autoritățile au intervenit rapid, mobilizând mai multe resurse pentru localizarea persoanei.
Alarma a fost dată după ce o persoană aflată în zonă ar fi observat bărbatul în apropierea barajului,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
România lansează un nou instrument european de sprijin pentru start-up-uri și IMM-uri în creștere. Câți bani se pot lua
România lansează un nou instrument european de sprijin pentru start-up-uri și IMM-uri în creștere.
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a aprobat o schemă de ajutor de minimis în valoare de aproximativ 19 milioane de euro, menită să susțină start-up-urile și întreprinderile mici și mijlocii (IMM-urile) aflate în faze de creștere prin acces gratuit la servicii esențiale pentru dezvoltare, se arată într-un act oficial publicat recent.
Schema a fost...
Citește mai mult pe Alba24.ro

