Connect with us

EVENIMENT

Cutremur puternic în insula greacă Karpathos

Publicat

Un cutremur cu magnitudinea de 6,1 grade pe scara Richter s-a produs marţi pe insula greacă Karpathos şi a fost resimţit inclusiv în Creta, unde activitatea seismică din ultimele săptămâni a produs numeroase pagube materiale, relatează EFE.

Potrivit Institutului de Geodinamică al Observatorului din Atena, epicentrul seismului, care a avut loc la ora locală 08:32 (05:32 GMT), s-a situat în largul mării, la o distanţă de 127 kilometri sud-est de Karpathos, o insulă din Arhipelagul Dodecanez, la o adâncime de 58,5 de kilometri.

Deocamdată nu există informaţii privind victime sau pagube materiale, deşi cutremurul s-a simţit şi în insulele turistice Santorini, Ciclade şi Rodos.

Efzymis Lekkas, directorul Agenţiei elene pentru protecţie seismică, a declarat pentru postul privat de televiziune Skai că, în pofida magnitudinii seismului, este posibil să nu mai existe replici datorită adâncimii mari la care s-a produs cutremurul.

În urmă exact cu o săptămână, în Creta a avut loc un cutremur cu magnitudinea de 6,3 grade, care a durat 30 de secunde şi a avariat mai multe clădiri. Puţin mai târziu, un alt cutremur, de 5,8 grade, a scos în stradă sute de persoane, iar un bărbat şi-a pierdut viaţa în urma prăbuşirii acoperişului unei biserici.

Guvernul grec a alocat deocamdată peste 12,4 de milioane de euro pentru a acorda ajutoare şi compensaţii victimelor cutremurului din Creta. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO: Ziua Culturii Naționale, marcată la Grădinița cu Program Prelungit „Scufița Roșie” din Alba Iulia

Publicat

foto: ziua culturii naționale, marcată la grădinița cu program prelungit

Preșcolarii din grupa mijlocie de la Grădinița cu Program Prelungit „Scufița Roșie” din Alba Iulia au marcat joi, 15 ianuarie, Ziua Culturii Naționale. 

Grupa Mijlocie „Fluturașii”, alături de profesoare pentru educație timpurie Paraschiva Bâgiu și Andreea Ioana Morariu, a deschis poarta spre tărâmul culturii, celebrând Ziua Culturii Naționale și 176 de ani de la nașterea lui Mihai Eminescu.

Într-un decor fermecat – cărți, manuscrise, lumânări, chipuri ale...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Studenții clujeni de la UBB ies din nou în stradă: Spunem NU majorării taxelor de școlarizare

Publicat

protest studenti ubb 2 scaled.jpeg






Un nou protest al studenților din Cluj va avea loc joi, 15 ianuarie, de la ora 18.30.

După ce au ieșit în stradă pentru că le-au fost reduse bursele, acum studenții trag un semnal de alarmă, având în vedere că Universitatea Babeș-Bolyai vrea să majoreze taxele de școlarizare. Senatul UBB se întrunește pentru a vota majorările luni, 19 ianuarie.

Protest al studenților de la UBB Cluj

Învățământul de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cosmin Zuleam, fugarul care l-a ucis pe Adrian Kreiner a fost prins în Bali. Tribunalul Alba l-a condamnat la 30 de ani închisoare

Publicat

cosmin zuleam, fugarul care l a ucis pe adrian kreiner a

Cosmin Zuleam, criminalul care l-a ucis pe omul de afaceri Adrian Krainer și apoi a fugit din țară, a fost prins. Zuleam a fost condamnat de maigstrații Tribunalului Alba la 30 de ani de închisoare cu executare. 

De asemenea complicii săi, Minae și Ghiță au fost condamnați la închisoare pe viață. Zuleam a fost prins doar la câteva zile după ce a fost pus pe lista Most Wanted a celor mai căutați criminali din Europa. 

Fugarul a fost localizat și reținut în Bali,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tânăr din Mihalț, prins în timp ce conducea fără permis. Este cercetat de polițiști

Publicat

circulație în condiții de iarnă pe mai multe drumuri din

Un tânăr din Mihalț este cercetat de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea fără permis.

Potrivit IPJ Alba, la data de 14 ianuarie 2026, în jurul orei 15:30, polițiștii Secției 5 de Poliție Rurală Blaj au oprit, pentru control, pe raza localității Mihalț, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 22 de ani, din localitatea Mihalț.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe