EVENIMENT
Dacian Cioloș: Am considerat de bun simț să-mi prezint demisia, rămân membru USR
Dacian Cioloș a anunțat că și-a prezentat demisia din funcția de președinte al USR. Rămân membru de partid, a precizat Cioloș.
Demisia apare la doar patru luni după congresul USR PLUS.
„Am considerat de bun simț să-mi prezint demisia”, a spus Dacian Cioloș, luni, în cadrul unei conferințe de presă.
Fostul lider USR a explicat decizia și a anunțat că va rămâne membru de partid.
„Astăzi am prezentat... o deschidere a partidului față de mediul de afaceri, față de societate... Din păcate, nu am obținut azi această susținere... am decis să demisionez și să rămân membru de partid”, a explicat Cioloș.
Fostul lider USR a vorbit despre relația sa cu Dan Barna.
„O să închei reamintindu-vă, probabil unii dintre dumneavoastră mai țineți minte, în vară când i-am propus lui Dan Barna să nu candidăm niciunul dintre noi, tocmai pentru a crea condițiile acestei regenerări în partid. Iată, din păcate, am ajuns în aceeași situație, doar că este o întârziere de câteva luni, sper eu încă o dată ca ai mei colegi să aibă înțelepciunea și împreună să avem înțelepciunea să depășim acest moment pentru ca USR să devină ceea ce ne dorim”, a precizat Dacian Cioloș.
Vicepreședintele Cătălin Drulă va ocupa poziția de președinte USR cu statut de interimar până la organizarea unui nou congres. La Congresul extraordinar nu voi candida pentru funcția de președinte, nu are rost, a încheiat Dacian Cioloș.
(sursa: Mediafax)
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
U-BT Cluj, învinsă în Italia după o cursă dramatică de urmărire. Veneția se impune în derby-ul serii din EuroCup
U-BT Cluj-Napoca a avut miercuri seară una dintre cele mai dificile deplasări ale sezonului, pe terenul formației Umana Reyer Veneția, în etapa a 13-a din BKT EuroCup. Clujenii au pierdut meciul cu scorul de 90 la 83.
Meciul, început la ora 21:00, a adus față în față două echipe aflate în formă excelentă, dornice să își consolideze poziția în zona superioară a Grupei A.
Repriză începută sub...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Permanență la primării și posibile restricții de circulație. Lista completă
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Autoritățile județene din Alba au dispus o serie de măsuri de urgență și interdicții, în contextul căderilor masive de zăpadă și al prognozei meteo nefavorabile pentru perioada următoare. Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a solicitat tuturor primăriilor să transmită situația problemelor din teritoriu, iar în urma centralizării acestora a fost convocată, miercuri seara, o ședință extraordinară a Comitetului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Incendiu puternic la un atelier auto din Cluj-Napoca. Intervin trei autospeciale și echipaje SMURD
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca intervin, miercuri seara, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în incinta unui atelier auto situat pe Calea Dezmirului din municipiu.
Flăcările se manifestă pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați, potrivit informațiilor preliminare transmise de ISU Cluj.
Din fericire, până la această oră nu au fost semnalate victime și nu există persoane care...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câte zile nu ai voie să speli haine după Bobotează? Tradiții, superstiții și adevărul din spatele obiceiului
Boboteaza, marcată în fiecare an pe 6 ianuarie, încheie ciclul sărbătorilor de iarnă și este una dintre cele mai puternice sărbători din calendarul ortodox.
Momentul amintește de Botezul Domnului în Iordan, iar ritualurile de sfințire a apei transformă această zi într-una cu o încărcătură profund spirituală.
Potrivit Alba24, Agheasma Mare sfințită în această zi este considerată un simbol al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
