Connect with us

ACTUALITATE

Daimler şi Bosch vor testa, în Germania, parcarea automată cu valet, folosind tehnologia de conducere autonomă

Publicat

Daimler şi Bosch vor testa în Stuttgart, Germania, sistemul AVP – parcarea automată cu valet, fără niciun efort din partea şoferului – folosind tehnologia de conducere autonomă, după ce autorităţile locale au acordat producătorului auto permisiunea de a începe aceste experimente, transmite Reuters.

Bosch este cel mai mare furnizor de componente auto şi de tehnologie în domeniul motoarelor diesel, printre ai cărui clienţi se află cei mai importanţi producători auto globali, de la Volkswagen AG la General Motors şi Fiat Chrysler (FCA).

Serviciul de parcarea automată cu valet va începe în garajul muzeului Mercedes-Benz, folosind infrastructura furnizată de tehnologia Bosch de la Daimler. Va fi primul sistem de conducere automată fără şofer care va avea categoria „Level 4”, aprobată pentru folosire zilnică. Vehiculele „Level 4” dezvoltate de Daimler vor fi complet autonome în majoritatea condiţiilor de trafic. Accentul va fi pus pe dezvoltarea de mobilitate electrică, conectivitate şi tehnologie de conducere autonomă pentru vehiculele comerciale.

Tehnologia, accesată prin intermediul unei aplicaţii de pe smartphone, ajută maşina să caute un loc vacant pe cont propriu şi să parcheze acolo fără ajutor, după ce şoferul a lăsat vehiculul în garaj. Conducătorul auto poate găsi maşină în acelaşi loc în care a lăsat-o, când are nevoie de ea, a precizat Bosch.

Din 2015 Bosch şi Daimler cooperează pentru dezvoltarea unui sistem de parcare automată fără şofer.

Recent, Daimler a anunţat că va investi în următorii ani 500 de milioane euro (573 de milioane de dolari) pentru a dezvolta camioane autonome.

Decizia face parte din planul Daimler de a investi 2,6 miliarde euro în cercetare şi dezvoltare, în cadrul eforturilor de a produce camioane electrice de serie începând din 2021.

Mercedes-Benz, principala marcă a grupului german, testează în prezent camioane electrice eActros cu o autonomie de până la 200 de kilometri.

În România, Daimler are două unităţi de producţie, la Cugir şi Sebeş. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Bărbat din Darabani, depistat sub influența alcoolului la volan și fără permis. A încercat să se sustragă controlului polițiștilor

Publicat

bărbat din darabani, depistat sub influența alcoolului la volan și

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au observat, pe drumul național D.N. 29 A, în orașul Darabani, o autoutilitară al cărui conducător auto a schimbat brusc direcția de deplasare la vederea echipajului de poliție.

S-a procedat la urmărirea autovehiculului, fiind interceptat pe un drum din afara orașului Darabani. Ulterior, a fost stabilită identitatea conducătorului auto, în persoana unui bărbat, de 38 de ani, din Darabani.

Întrucât…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Olimpiada Balcanică de Fizică 2025. Patru elevi români au obținut premii

Publicat

olimpiada balcanică de fizică 2025. patru elevi români au obținut

Publicitate

Patru elevi în lotul României și patru medalii – trei de aur (dintr-un total de cinci acordate la nivelul competiției) și una de argint, la Olimpiada Balcanică de Fizică 2025, informează Ministerul Educației.

Fericiții câștigători sunt:

– Alexandru Jicu, Colegiul Naţional Gheorghe Vrănceanu, Bacău, medalie de aur și Premiu special, pentru problemă rezolvată cu punctaj maxim

– Dragoş Popuţe, Liceul Teoretic Grigore Moisil, Timişoara,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Înscrieri la Atelierele de interpretare a textului CreativLit, ediția a VII-a, la Memorialul Ipotești

Publicat

Înscrieri la atelierele de interpretare a textului creativlit, ediția a

Publicitate

Memorialul Ipotești Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu”, instituție din subordinea Consiliului Județean Botoșani, intenționează să organizeze, în ultima săptămână din iulie, a VII-a ediție a Atelierelor de interpretare a textului CreativLit.

Atelierele de interpretare a textului CreativLit au drept obiectiv, pe de o parte, promovarea operei eminesciene și, pe de altă parte, medierea dialogului cu scriitorii contemporani. Astfel,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

78,3% – Rata de promovare în prima sesiune a examenului național de bacalaureat 2025 în județul Botoșani

Publicat

de luni, 2 iunie, încep înscrierile pentru probele scrise din

Publicitate

Rezultatele finale obținute de absolvenții studiilor liceale la probele scrise ale examenului național de bacalaureat (sesiunea iunie 2025 au fost afișate astăzi, 30 iunie, în centrele de examen și pe site-ul dedicat (h bacalaureat.edu.ro).

 

La nivelul județului Botoșani, pentru promoția curentă, rata de reușită este de 78,3%, iar pentru promoțiile anterioare – 35,4%.

 

Rata de promovare cumulată (absolvenți din promoția curentă și din…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe