EVENIMENT
Dăncilă: Dacă preşedintele CNAS nu demisionează, mâine îl voi demite
Premierul Viorica Dăncilă a anunţat că îl va demite marţi pe preşedintele Casei Naţionale a Asigurărilor de Sănătate (CNAS), Răzvan Vulcănescu, dacă acesta nu-şi va de demisia.
Dăncilă a precizat că a trimis Corpul de control la CNAS.
„Azi am trimis Corpul de control al primului-ministru la CNAS. După cum ştiţi, am cerut demisia domnului Vulcănescu. Mâine, dacă dânsul nu-şi va prezenta demisia, îl demit şi am cerut o propunere ministrului Sănătăţii, pentru că am văzut că în spaţiul public a apărut ideea că nu ştiu cine face propunerea. Nominalizarea pentru preşedintele CNAS o face ministrul Sănătăţii. Casa Asigurărilor de Sănătate se află în subordinea primului-ministru. Deci mâine voi cere o nouă nominalizare şi dacă preşedintele Casei Asigurărilor de Sănătate nu-şi dă demisia, mâine îl voi demite”, a afirmat Dăncilă, la Antena 3.
Premierul Viorica Dăncilă a declarat joi la Drobeta-Turnu Severin că i-a cerut ministrului Sănătăţii să-i demită pe directorul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, pentru defecţiunea din sistemul informatic al Casei şi pe purtătorul de cuvânt al instituţiei, pentru declaraţiile făcute.
Preşedintele CNAS, Răzvan Vulcănescu, a declarat în aceeaşi zi, pentru AGERPRES, că nu a luat în calcul demisia la acest moment. „Nu am luat în calcul o demisie la acest moment. Nu consider că mă fac vinovat de nefuncţionalitatea platformei informatice şi sunt anumite lucruri care trebuie privite în ansamblu, de-a lungul timpului, de ce s-a ajuns la o astfel de situaţie”, a spus Vulcănescu.
Purtătorul de cuvânt la CNAS, Daniel Osmanovici, declarase miercuri, într-un interviu la un post de radio pe tema defecţiunii sistemului informatic de la CNAS, că „oamenii mor oricum, şi cu, şi fără sistem”. AGERPRES
EVENIMENT
Reorganizare în învățământul din Cluj. LISTA celor 12 licee, școli, grădinițe și creșe care se desființează

Inspectoratul Școlar Județean Cluj a făcut, miercuri, publice informațiile referitoare la restructurarea rețelei școlare, începând cu anul școlar 2025-2026, conform solicitării Ministerului Educației. Această reorganizare vizează unitățile de învățământ preuniversitar care nu mai îndeplinesc condițiile pentru a funcționa cu personalitate juridică începând cu 1 septembrie 2025.
La nivelul municipiului…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Hipoxie într-o pastilă”: un mediu cu un conținut redus de oxigen ar putea fi cheia în tratarea bolii Parkinson. Studiu

O nouă cercetare de la Harvard Medical School aduce o perspectivă complet neașteptată asupra tratamentului bolii Parkinson, sugerând că reducerea aportului de oxigen ar putea fi cheia pentru combaterea acestei afecțiuni neurodegenerative. Cercetarea, publicată în revista Nature Neuroscience, arată că procesele celulare defectuoase din creier provoacă o acumulare excesivă de molecule de oxigen, ceea ce duce la apariția simptomelor Parkinson.
Excesul de oxigen pare să determine…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Se schimbă criteriile pentru încadrarea în grad de handicap: Ministrul Muncii anunță modificări majore

Se schimbă criteriile pentru încadrarea în grad de handicap. Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale va pune în transparenţă publică noile criterii privind încadrarea în grad de handicap şi o metodologie care va limita abuzurile.
Anunțul a fost făcut marţi de ministrul Muncii, Petre Florin Manole.
„Această reformă va fi doar despre cei care trăiesc zi de zi cu o dizabilitate şi care au nevoie de sprijin real şi corect din partea statului.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sindicatele din învățământ anunță proteste în august și septembrie. Miting și marș în prima zi de școală

Trei federații reprezentative din învățământ au anunțat calendarul protestelor care se vor desfășura la finalul lunii august și începutul lunii septembrie. Acțiunile vor culmina cu un miting și un marș de amploare chiar în prima zi de școală.
Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” și Federația Națională Sindicală „ALMA MATER” au…
Citește mai mult pe Cluj24.ro