EVENIMENT
Date oficiale 1 mai: Numărul persoanelor infectate cu coronavirus a ajuns la 12.567. S-au înregistrat 327 de cazuri noi
Potrivit datelor oficiale furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, numărul total al persoanelor infectate cu coronavirus a ajuns vineri, 1 mai 2020, la 12.567, fiind înregistrate 327 de cazuri noi în ultimele 24 de ore. Conform sursei citate, de la începutul epidemiei, un număr total de 4.328 persoane s-au vindecat, însă s-au înregistrat în total 726 de decese.
Până vineri, 1 mai 2020, pe teritoriul României, au fost confirmate 12.567 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 4.328 au fost declarate vindecate și externate.
Totodată, până acum, 726 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea și Călărași, au decedat.
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 327 de noi cazuri de îmbolnăvire.
La ATI, în acest moment, sunt internați 249 de pacienți.
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 12.060 de persoane. Alte 20.886 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 183.688 teste.
Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:
|
Nr. crt. |
Județ |
Număr de cazuri confirmate |
|
1. |
Alba |
204 |
|
2. |
Arad |
574 |
|
3. |
Argeș |
143 |
|
4. |
Bacău |
249 |
|
5. |
Bihor |
459 |
|
6. |
Bistrița-Năsăud |
187 |
|
7. |
Botoșani |
456 |
|
8. |
Brașov |
470 |
|
9. |
Brăila |
23 |
|
10. |
Buzău |
20 |
|
11. |
Caraș-Severin |
92 |
|
12. |
Călărași |
49 |
|
13. |
Cluj |
367 |
|
14. |
Constanța |
235 |
|
15. |
Covasna |
189 |
|
16. |
Dâmbovița |
99 |
|
17. |
Dolj |
123 |
|
18. |
Galați |
393 |
|
19. |
Giurgiu |
134 |
|
20. |
Gorj |
55 |
|
21. |
Harghita |
23 |
|
22. |
Hunedoara |
515 |
|
23. |
Ialomița |
188 |
|
24. |
Iași |
266 |
|
25. |
Ilfov |
274 |
|
26. |
Maramureș |
75 |
|
27. |
Mehedinți |
62 |
|
28. |
Mureș |
446 |
|
29. |
Neamț |
507 |
|
30. |
Olt |
42 |
|
31. |
Prahova |
70 |
|
32. |
Satu Mare |
54 |
|
33. |
Sălaj |
34 |
|
34. |
Sibiu |
307 |
|
35. |
Suceava |
2.859 |
|
36. |
Teleorman |
101 |
|
37. |
Timiș |
454 |
|
38. |
Tulcea |
50 |
|
39. |
Vaslui |
116 |
|
40. |
Vâlcea |
26 |
|
41. |
Vrancea |
259 |
|
42. |
Mun. București |
1.298 |
|
43. |
– |
20 |
|
TOTAL |
12.567 |
|
EVENIMENT
FOTO. Accident rutier pe A3, în apropiere de Câmpia Turzii. O femeie a fost transportată la spital
Pompierii din cadrul Detașamentului Turda au fost solicitați să intervină luni, în urma unui accident rutier petrecut pe autostrada A3, în apropiere de municipiul Câmpia Turzii.
Potrivit informațiilor preliminare, în eveniment au fost implicate două vehicule, un autoturism și o autoutilitară.
O femeie a fost transportată la spital
La sosirea echipajelor de intervenție, nicio persoană nu era încarcerată,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Modernizarea străzii Arțarului intră în linie dreaptă. Viceprimarul Dan Tarcea anunță finalizarea lucrărilor
Lucrările de modernizare de pe strada Arțarului se apropie de final, iar șantierul a intrat în etapa ultimelor intervenții. Potrivit viceprimarului Dan Tarcea, echipele au încheiat deja amenajarea trotuarelor și montarea bordurilor, iar în prezent pregătesc carosabilul pentru primul strat de asfalt.
Viceprimarul a precizat că înainte de asfaltare, fiecare segment de drum este nivelat și compactat, pentru a asigura…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Peste 7.300 de deținuți muncesc legal, iar veniturile sistemului penitenciar cresc cu 30%. Modelul clujean extins în toată țara
Inițiativa lansată la Cluj în toamna anului 2025 a devenit un model național. Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) a intensificat colaborarea cu mediul economic, iar numărul persoanelor private de libertate implicate în activități remunerate crește accelerat, susținând reintegrarea socială și reducerea riscului de recidivă.
Administrația Națională a Penitenciarelor anunță luni extinderea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Cezar, elevul care luptă cu cancerul, întâmpinat cu aplauze la întoarcerea în clasă la Liceul Maranatha din Cluj-Napoca
Cezar, un elev din Cluj-Napoca care se luptă cu o boală cumplită, s-a întors luni la școală într-o atmosferă emoționantă, fiind întâmpinat cu aplauze, urale și îmbrățișări de la colegi și profesori. Gestul de solidaritate al comunității de la Liceul Teologic Adventist „Maranatha” din Cluj-Napoca arată câtă putere poate da empatia atunci când un copil curajos are nevoie cel mai mult.
Atmosferă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


