EVENIMENT
DATE OFICIALE 14 aprilie 2020: Numărul persoanelor infectate cu COVID-19 a ajuns la 6.879. S-au înregistrat 246 de cazuri noi. În total în România au murit 332 persoane
Grupul de Comunicare Strategică a anunțat marți, 14 aprilie 2020, că numărul total al persoanelor infectate cu noul coronavirus a ajuns la 6.879, fiind înregistrate246 de cazuri noi. De asemenea, până la această dată 332 persoane infectate cu COVID-19 au murit.
Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, până astăzi, 14 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 6.879 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 1.051 au fost declarate vindecate și externate.
Totodată, până acum, 332 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj și Ilfov, au decedat.
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 246 de noi cazuri de îmbolnăvire.
La ATI, în acest moment, sunt internați 241 de pacienți.
Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:
|
Nr. crt. |
Județ |
Număr de cazuri confirmate |
|
1. |
Alba |
118 |
|
2. |
Arad |
280 |
|
3. |
Argeș |
59 |
|
4. |
Bacău |
76 |
|
5. |
Bihor |
190 |
|
6. |
Bistrița-Năsăud |
89 |
|
7. |
Botoșani |
172 |
|
8. |
Brașov |
263 |
|
9. |
Brăila |
16 |
|
10. |
Buzău |
14 |
|
11. |
Caraș-Severin |
57 |
|
12. |
Călărași |
39 |
|
13. |
Cluj |
198 |
|
14. |
Constanța |
158 |
|
15. |
Covasna |
124 |
|
16. |
Dâmbovița |
31 |
|
17. |
Dolj |
43 |
|
18. |
Galați |
204 |
|
19. |
Giurgiu |
74 |
|
20. |
Gorj |
10 |
|
21. |
Harghita |
7 |
|
22. |
Hunedoara |
320 |
|
23. |
Ialomița |
108 |
|
24. |
Iași |
119 |
|
25. |
Ilfov |
132 |
|
26. |
Maramureș |
51 |
|
27. |
Mehedinți |
22 |
|
28. |
Mureș |
229 |
|
29. |
Neamț |
304 |
|
30. |
Olt |
13 |
|
31. |
Prahova |
39 |
|
32. |
Satu Mare |
37 |
|
33. |
Sălaj |
18 |
|
34. |
Sibiu |
116 |
|
35. |
Suceava |
1.733 |
|
36. |
Teleorman |
70 |
|
37. |
Timiș |
318 |
|
38. |
Tulcea |
18 |
|
39. |
Vaslui |
49 |
|
40. |
Vâlcea |
15 |
|
41. |
Vrancea |
157 |
|
42. |
Mun. București |
789 |
|
TOTAL |
6.879 |
|
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 23.645 de persoane. Alte 67.268 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 70.097 de teste.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 512 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 2.430 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.
Prin structurile abilitate ale M.A.I. au fost întocmite, până în prezent, 390 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.
Polițiștii și jandarmii au depistat, în ultimele de 24 de ore, 8.553 de persoane care nu au respectat măsura privind restricţionarea circulaţiei. Acestor persoane le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de 17.888.495 de lei.
În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 709 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 420 în Italia, 196 în Spania, 24 în Franța, 9 în Germania, 45 în Marea Britanie, 2 în Namibia, 2 în SUA, 2 în Austria, 2 în Belgia, 2 în Indonezia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 52 de cetățeni români aflați în străinătate, 13 în Italia, 13 în Franța, 15 în Marea Britanie, 7 în Spania, 2 în Germania, unul în Belgia și unul în Suedia, au decedat.
Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 11 au fost declarați vindecați: 7 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.
EVENIMENT
Primăria Cluj-Napoca scoate la concurs 45 de posturi pentru noul Cămin pentru Vârstnici „Sfântul Vasile cel Mare”
Primăria municipiului Cluj-Napoca, prin Direcția de Asistență Socială și Medicală (DASM), deschide o amplă campanie de recrutare pentru 45 de posturi necesare funcționării viitorului Cămin pentru Persoane Vârstnice „Sfântul Vasile cel Mare”.
Perioada de depunere a dosarelor este 8–19 decembrie, iar toate detaliile despre condițiile de participare sunt disponibile online.
Concurs pentru ocuparea a 45 de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Caz de lepră confirmat la o femeie din Asia, care lucrează la un SPA din Cluj. Alte trei cazuri suspecte, în curs de evaluare
Ministerul Sănătății a informat că în cursul zilei de joi a fost confirmat un caz de lepră (boala Hansen), iar alte trei cazuri sunt în curs de evaluare clinică și microbiologică, în baza leziunilor cutanate și a criteriilor epidemiologice.
Toate cele patru persoane sunt de sex feminin, originare din Asia, angajate ca maseuze la un salon SPA din Cluj-Napoca.
În România, ultimul caz de lepră (boala Hansen) a fost diagnosticat în 1981. La nivel european, cazurile sunt sporadice,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Seara protestelor la Cluj. Studenții, în stradă pentru burse, s-au alăturat celor care au cerut o justiție independentă
Sute de clujeni au protestat joi seara la Cluj-Napoca. Primii au ieșit în stradă studenții, care au cerut să fie oprită austeritatea din Educație, care le-a tăiat din burse.
Aceștia s-au alăturat apoi clujenilor care au ieșit în stradă pentru a doua seară consecutiv, pentru o justiție independentă.
“Jos Guvernul”
Studenții sunt extrem de nemulțumiți pentru că mulți nu își mai permit să…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Secretarii primăriilor din Alba, sesiune de instruire la sediul Prefecturii. Care au fost temele abordate
La sediul Instituției Prefectului – Județul Alba a avut loc joi o sesiune de instruire dedicată secretarilor celor 78 de unități administrativ-teritoriale din județ, cu participarea unor primari, organizați în trei serii. Sesiunea de instruire a fost condusă de către prefectul Nicolae Albu.
Întâlnirea a avut ca scop prezentarea modului de completare și transmitere a anexelor prevăzute de art. III din OUG nr. 38/2025, respectiv a situațiilor centralizate privind cererile…
Citește mai mult pe Alba24.ro




