EVENIMENT
DATE OFICIALE: 2.974 de cazuri noi de infectare cu COVID și 47 de decese, în ultimele 24 de ore

Vineri sunt anunțate în România sub 3.000 de noi cazuri COVID din peste 10.000 de teste și 47 de decese înregistrate în ultimele 24 de ore. La ATI sunt internate 608 persoane, dintre care 2 copii.
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.974 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID– 19), cu 591 mai puțin decât în ziua anterioară. 333 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.
Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 309 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.
În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 3.900, cu 168 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 608 de persoane, cu 22 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 608 de pacienți internați la ATI, 550 sunt nevaccinați.
Din totalul pacienților internați, 208 sunt minori, 206 fiind internați în secții, cu 19 mai puțin decât în ziua anterioară și 2 la ATI, cu 2 mai puțin decât în ziua anterioară.
Până astăzi, 64.276 de persoane diagnosticate cu infecție cu SarsCov-2 au decedat.
În intervalul 10.03.2022 (10:00) – 11.03.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 50 decese (31 bărbați și 19 femei), dintre care 3 anterioare intervalului de referință.
Dintre cele 50 decese, 12 au fost înregistrate la categoria de vârstă 60-69 de ani, 16 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 22 la categoria de vârstă peste 80 de ani.
Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.
Din totalul de 50 pacienți decedați, 39 au fost nevaccinați și 11 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între 60-90 ani.
În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.620 teste RT-PCR (5.577 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.043 la cerere) și 21.173 de teste rapide antigenice. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.582.098 teste RT-PCR și 8.916.391 teste rapide antigenice.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Locuri de muncă în Alba: 577 de posturi în Alba Iulia, Aiud, Blaj, Sebeș, Câmpeni și alte localități din județ. Oferta prin AJOFM

Locuri de muncă în Alba: Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Alba a transmis oferta de locuri de muncă disponibile în județul Alba, la data de 16 septembrie. Sunt vacante 577 de posturi în județul Alba, în mai multe domenii.
AICI: ADAUGĂ ANUNȚ ANGAJARE
Locuri de muncă / angajări Alba Iulia
Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon mobil
- LUKFOOD TEAM S.R.L. – ajutor bucatar – 3 –…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Peste 150 de alergători au participat la Mini Maratonul din Sebeș. Acțiune pentru promovarea mișcării

Peste 150 de alergători au participat la Mini Maratonul din Sebeș, organizat duminică, 14 septembrie. Este vorba de o cursă de alergare deschisă copiilor, tinerilor și adulților dornici să participe în comun la o activitate în aer liber.
Aproximativ 160 de alergători din toate grupele de vârstă au avut oportunitatea de a combina energia alergării cu bucuria întâlnirii și acțiunii în comun pentru promovarea mișcării și a unui stil de viață sănătos.
Toți…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fanii CFR critică lipsa de susținere din tribune: „Învățați să fiți alături și la greu, nu doar la bucurii!”

Perioadele mai puțin faste fac parte din viața oricărei echipe, fie că vorbim de Juventus, AC Milan sau chiar de Real Madrid. Diferența esențială, spun reprezentanții galeriei CFR-ului, este dată de atitudinea suporterilor.
Dacă fanii marilor cluburi europene au ales să fie mereu alături de culorile echipei, indiferent de rezultate, în Gruia atmosfera este, uneori, marcată de dezamăgire și reproșuri.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Lipsa domiciliului de pe noile CI împiedică studenții să beneficieze de reducerea la transport. ANOSR cere modificarea normelor

Lipsa domiciliului de pe noile CI împiedică studenții să beneficieze de reducerea la transport. Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) propune modificări ale Normelor metodologice privind acordarea facilităților de transport intern feroviar şi cu metroul pentru studenți, ca urmare a eliminării informațiilor cu privire la domiciliu de pe noua carte de identitate.
ANSOR a înaintat marți, 16 septembrie, către Ministerul Educației, solicitări de…
Citește mai mult pe Alba24.ro