EVENIMENT
DATE OFICIALE. 241 cazuri noi și 5 decese în ultima zi
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 241 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, cu 120 mai puține față de vineri, iar 5 persoane au murit, potrivit raportului transmis sâmbătă de Ministerul Sănătății.
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 241 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 120 mai puține față de ziua anterioară. 42 din cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.
Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 24 persoane au fost reconfirmate pozitiv.
În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 589, cu 20 mai puține față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 100 de persoane, cu 3 mai puține față de ziua anterioară.
Din cei 100 de pacienți internați la ATI, 82 sunt nevaccinați.
Din totalul pacienților internați, 46 sunt minori, toți fiind internați în secții și 0 la ATI, la fel ca în ziua anterioară.
DATE OFICIALE. 241 cazuri noi și 5 decese în ultima zi: decese
Până astăzi, 67.236 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat.
În intervalul 11.11.2022 (10:00) – 12.11.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 5 decese (2 bărbați și 3 femei), fără decese raportate anterior intervalului de referință.
Dintre cele 5 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-69 de ani, 1 la categoria de vărstă 70-79 de ani și 3 la categoria de vârstă peste 80 de ani.
Toți pacienții decedați prezentau comorbidități și 1 era vaccinat.
DATE OFICIALE. 241 cazuri noi și 5 decese în ultima zi: teste
În ultimele 24 de ore au fost efectuate 1.767 teste RT-PCR (1.198 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 569 la cerere) și 7.352 teste rapide antigenice. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 13.602.644 teste RT-PCR și 11.995.814 teste rapide antigenice.
EVENIMENT
Winter Sale la Iulius Mall Cluj: ZARA, Stradivarius, Bershka, Massimo Dutti și multe alte branduri au promoții de neratat
Iulius Mall Cluj dă startul Winter Sale, cu reduceri spectaculoase la multe dintre brandurile tale preferate de fashion, încălțăminte, bijuterii și beauty. ZARA, Stradivarius, Pull&Bear, Bershka și Massimo Dutti au pregătit pentru tine promoții în perioada 3 – 14 ianuarie 2026, urmate de soldări între 15 ianuarie și 28 februarie 2026.
În această perioadă, pentru iubitorii de încălțăminte, ECCO vine cu...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Incendiu într-o gospodărie din Micești. Pompierii din Alba Iulia intervin cu două autospeciale
Un incendiu a fost semnalat luni seara la Micești. Din primele date, focul a cuprins o anexă gospodărească.
Potrivit ISU Alba, pompierii din Alba Iulia s-au deplasat cu două autospeciale. A fost alocat și echipaj de prim-ajutor.
Incendiul este pe strada Cumpenei din Micești.
Revenim cu amănunte.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Primăria municipiului Cluj-Napoca anunță o serie de restricții de circulație cu ocazia manifestărilor organizate în spațiul public cu ocazia “Revelion 2026”.
Astfel, din data de 31 decembrie 2025, ora 21.00 până în data de 1 ianuarie 2026, ora 1.00, va avea loc restricţionarea circulaţiei rutiere pe strada Napoca, Piaţa Unirii (latura de Sud şi Est) și Bulevardul Eroilor, când situația o impune.
De...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Premierul Ilie Bolojan și omologul său din Țările de Jos, vizită surpriză la Baza 71 Aeriană Câmpia Turzii. Cu ușile închise
Premierul Ilie Bolojan și premierul Regatului Țărilor de Jos, Dick Schoof, vor vizita marți, Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu”, de la Câmpia Turzii, întâlnirea favând loc fără prezența presei.
Potrivit unui comunicat al Guvernului României, vizita începe de la orele 11:30.
Cei doi prim-miniștri vor avea și o întrevedere, iar pe agenda discuțiilor se află stadiul cooperării bilaterale atât în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
